14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

05. jún 2018

Kohlová ide na majstrovstvá Európy: Bez dcéry do Belehradu neodídem


Na začiatku roka ešte ani nevedela, či sa vôbec vráti k pretekaniu. Lanskú sezónu vynechala pre materské povinnosti, keď vlani koncom augusta sa jej narodila dcérka Liliana. Kajakárka Martina Kohlová, ktorá má za sebou dlhoročnú úspešnú kariéru, sa rozhodovala medzi súťažným návratom a trénovaním.

Priznáva, že pred pár mesiacmi sa jej ani nesnívalo, že sa predstaví na tohtoročných majstrovstvách Európy.„Pádlovať som začala pred vyše dvoma mesiacmi, takže je pravda, že vtedy som na to ani nepomyslela, iba som zvažovala, či sa vrátim k pretekaniu alebo nie," reaguje Kohlová.

Lenže udalosti nabrali bleskový spád, veľmi rýchlo sa dostala do rytmu a tempa, nad očakávanie dobre zvládla kvalifikačné preteky na Zemníku a bola z toho nominácia na ME, dokonca v dvoch disciplínach - v K4 a K2 na 500-metrovej trati.

Ženská káštvorka je na Slovensku úplné nóvum, nemá žiadnu tradíciu. Martina spolu s mladými pretekárkami Luciou Oršulovou, Jessicou Zatlkajovou a Marianou Petrušovou si sadli spoločne do lode prvý raz len pred dvoma týždňami.

„Zatiaľ máme za sebou len tri tréningy, v Belehrade pred ostrým štartom ešte pôjdeme štvrtýkrát. Keďže išlo len o tréningy, momentálne sa nemáme s kým porovnávať. Dobre sa nám spolu v lodi sedí, pádluje, ide. Je to pre mňa veľká zmena, že jazdím v tíme a nie sama alebo s Ivanou Mládkovou. Tím je naozaj skvelý, baby sú zlaté, čo ma teší. Na druhej strane viem, že sú mladé a potrebujú skúsenosti a medzi seniorkami to budú mať ťažké. Aj preto očakávania nie sú veľké, ani je ich nemám také ako v minulosti, pretože som momentálne niekde inde, aj keď sa snažím dostať do veľmi dobrej formy. Rozjazdíme sa, zistíme, kde sme, naberieme skúsenosti. Každá loď, ktorú predbehneme, bude pre nás potešením. Dúfam, že budeme mať z pretekov dobrý pocit," opísala Martina zrod káštvorky a očakávania v súvislosti s účinkovaním na ME Belehrade.

Po dlhšej prestávke si sadne i do kádvojky, v ktorej dosahovala skvelé výsledky s rovesníčkou Ivanou Mládkovou. Teraz to bude s novou partnerkou, mladou Marianou Petrušovou. „Pre mňa je nominácia v kádvojke prekvapením, nerátala som s tým. Rozumiem však snahe zväzu vyjazdiť si čo najviac miesteniek na Európske hry do Minska. S Marianou sme štartovali spolu v kádvojke na kvalifikačných pretekoch na Zemníku, ale špeciálne sme to netrénovali. Z pohľadu, že preteky v K4 a K2 sú v Belehrade na programe v jeden deň, to bude veľmi náročné. Priorita je K4 a tréner Filip Petrla naznačil, že nie je vylúčené ani to, že kádvojku z nášho programu vypustíme. Bude sa to odvíjať od toho, ako nám to pôjde v káštvorke," komentuje pretekárka Športového centra polície v Bratislave.

S Ivanou Kmeťovou (dnes Mládkovou) začali medaily zbierať na seniorských ME 2005 v Poznani, kde boli v K2 na 200 m strieborné, v Miláne o tri roky neskôr sa stali európskymi šampiónkami v spomenutej disciplíne. Kohlová sa chystá už na svoj 13. európsky šampionát (debutovala s Kmeťovou na ME 2004 v Poznani, v B-finále K2 na 500 m obsadili druhú priečku): „Teším sa na šampionát, aj keď neviem, čo od neho očakávať, pretože v takomto zložení sme ešte nikdy nejazdili. Nechám sa prekvapiť."

Do Belehradu si berie so sebou aj 9-mesačnú dcérku. „Bez nej sa nepohnem, je ešte maličká. V stredu sa vydáme na cestu autom, môj partner, Liliana a ja. Do Belehradu je 600 kilometrov... Budeme robiť prestávky, aby to pre dcérku nebolo také náročné," ozrejmila pretekárka.

Ladislav Harsányi

Foto Peter Bende

   

« späť