14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

06. jún 2018

Kanoisti na majstrovstvá Európy do Belehradu s početnou výpravou, budú bojovať aj o Minsk


Na slovenské pomery početná výprava (19 pretekárov a 9-členný realizačný tím) rýchlostných kanoistov sa v stredu vydáva automobilmi do Belehradu, kde bude od 8. do 10. júna reprezentovať krajinu na majstrovstvách Európy v tomto športe.

„Cestuje veľká výprava, za posledné roky jedna z najväčších. Celá nominácia je postavená tak, aby sme si vyjazdili čo najviac miesteniek na Európske hry, ktoré budú v roku 2019 v Minsku. Majstrovstvá Európy sú pre ne kvalifikačnými pretekmi. Pri tvorbe nominácie sme všetko podriadili tomu, aby vybraní pretekári mohli vybojovať pre Slovensko čo najpočetnejšiu účasť na Európskych hrách. Takže tieto kvóty možno idú tak trochu aj na úkor nejakého maximálneho výsledku na ME, keďže sme sily trocha roztrieštili na viacero disciplín. Myslím si však, že nastavenie je dobré. Popri tom by sme sa chceli vrátiť z Belehradu aj s nejakým úspešným výsledkom, v ideálnom prípade s medailou," hovorí športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla, vedúci slovenskej výpravy v Belehrade.

Na medailovú pozíciu by mohla zaútočiť kádvojka v zložení Peter Gelle - Adam Botek. Vicemajstri sveta na 1000 m z minulého roka sa v dobrej forme ukázali na pretekoch Svetového pohára. Po 4. mieste v Szegede na tisícke si v Duisburgu okrem tejto trate, na ktorej skončili strieborní, odjazdili i päťstovku, v ktorej dokonca nečakane vyhrali. Aj preto padlo rozhodnutie, že na európskom šampionáte sa predstavia v dvoch disciplínach.

Veľmi dobrú fazónu ukázala v úvode sezóny aj naša skúsená kajakárka Ivana Mládková. Jej dve piate miesta na Svetovom pohári v Duisburgu na 200 m i 500 m dávajú nádej, že podobné pozície by mohla atakovať aj v Belehrade, možno aj medailové...

V silách novozloženej káštvorky Erik Vlček, Csaba Zalka (debutant medzi seniormi), Juraj Tarr a Tibor Linka by malo byť umiestnenie v prvej šestke a ktovie, možno aj pódiové.

Prekvapiť môžu aj ďalší. „Obsadili sme, čo najviac disciplín, ktoré sme schopní obsiahnuť. Sám som zvedavý, ako sa v niektorých našich slabších disciplínach pobijeme o umiestnenie," povedal Petrla.

Historický krst ohňom zažije slovenská ženská K4, pre ktorú to bude absolútna súťažná premiéra. Očakávania musia byť realistické.

„S odretými ušami sme našli štyri pretekárky, ktoré ako-tak spĺňajú výkonnostne naše predstavy a mohli by sa pobiť o miestenky na Európske hry. Posadili sme ich do jednej lode, ale boli sme v časovej tiesni, aby sme sa na túto disciplínu dostatočne pripravili. Nemáme od toho veľké očakávania, samozrejme, budem rád, ak dievčatá dobre zajazdia a príjemne prekvapia. Budeme to mať ťažké, európska konkurencia v ženskej káštvorke je silná," poznamenal Filip Petrla, otec myšlienky kreovať takúto posádku, ktorú aj trénuje.

Martina Kohlová, ktorá v minulosti žala veľké úspechy v K2 s Ivanou Kmeťovou (dnes Mládkovou), sa opäť vráti k tejto disciplíne, ale s mladou partnerkou Marianou Petrušovou.

„Okrem Ivany Mládkovej je obsadenie ostatných ženských disciplín do istej miery improvizácia, alebo výstrel do neznáma. Okrem Martiny Kohlovej, ktorá je po materskej, ide o veľmi mladé dievčatá a o nové posádky, ktoré nemajú medzinárodné skúsenosti a za sebou málo spoločných tréningov. Ako som však hovoril, ide o to pokúsiť sa nominovať na Európske hry. Čo sa týka K2 Kohlová - Petrušová, sadli si do lode na májových kvalifikačných pretekoch na Zemníku a vcelku sa mi páčilo, ako išli. Preto si to zopakujú v európskych vodách a pokúsia sa o prijateľný výsledok," povedal Petrla.

(lh)

NOMINÁCIA NA ME (Belehrad, 8. - 10. 6. 2018)

ŽENY
Ivana Mládková K1 200 m a K1 500 m
Lucia Valová C1 200 m
Mariana Petrušová K1 5000 m
Lucia Valová, Hana Mikéciová C2 500 m
Mariana Petrušová, Martina Kohlová K2 500 m
Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová, Martina Kohlová, Mariana Petrušová K4 500 m

MUŽI
Ľubomír Beňo K1 200 m
Samuel Baláž K1 5000 m
Matej Michálek K1 1000 m
Matej Rusnák C1 500 m, 1000 m a 5000 m
Peter Gelle, Adam Botek K2 500 m a 1000 m
Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka K4 500 m
Samuel Baláž, Milan Fraňa, Gábor Jakubík, Tibor Linka K4 1000 m

Zloženie realizačného tímu: Filip Petrla (vedúci výpravy), Peter Likér, Ľubomír Hagara ml., Radovan Šimočko, Marián Ostrčil, Andrej Wiebauer (všetci tréneri), Jana Šmidáková-Gelleová (fyzioterapeutka), Igor Viszlai (masér), Ladislav Belovič (servis)

 

   

« späť