07. jún 2018

Slovenský mládežnícky tím na Českom pohári v Račiciach s 21 víťazstvami

V dňoch 1.-3. 6.2018 sa Slovenský mládežnícky tím (SMT) zúčastnil na pretekoch Českého pohára v Račiciach (pod názvom II. Nominační závod). Náš tím bol zložený z 29 športovcov vo veku 11-14 rokov a 6 členov realizačného tímu.

Sme vďační Českému svazu kanoistú, že sme sa opäť mohli zúčastniť na týchto pretekoch na výborne vybavenom kanoisticko-veslárskom kanáli v Labe aréne (Českom olympijskom centre vodných športov). Pretekalo sa za veľkej účasti českých klubov na tratiach 1000 m, 500 m a 200m od ranných až do večerných hodín počas všetkých troch dní.

Ubytovaní sme boli v penzióne Oáza v neďalekom Štetí a stravovanie bolo prevažne priamo v Labe aréne Račice. Preprava bola zabezpečená 4 mikrobusmi.

Náš Slovenský mládežnícky tím absolvoval množstvo kvalitných jázd a vybojoval celkove 21 víťazstiev, na ktorých sa podieľalo 14 športovcov. V početnej konkurencii museli absolvovať vo vysokom tempe už medzijazdy a rozjazdy, na rozdiel od viacerých pretekov na Slovensku. O veľkej účasti svedčí aj počet 10 rozjázd v kategórii kajaku starších žiakov a 8 rozjázd v kategórii kajaku starších žiačok.

Vynikajúco sa darilo najmä žiakom (13-14 roční), kde dominovali v kajaku dievčat Bianka Sidová a v canoe chlapcov Lucas Léránt. Obaja vyhrali všetkých 5 svojich disciplín. Z nášho pohľadu asi najvydarenejšia a aj prekvapujúca bola finálová jazda starších žiakov na K1 1000 m za účasti vyše 80 pretekárov, kde sme obsadili prvých 5 miest (víťaz Dávid Stojkovič). O ďaľšie víťazstvá sa postarali Maté Marsal, Matúš Rus, Chiara Sofia Kováčiková, Saskia Gatialová, Nikola Hvojníková, Laura Libaiová, Lukáš Grolmus, Alexander Cagáň, Adam Psotný, Márk András Farkas a Réka Bugár.

Verím, že získané skúsenosti a dosiahnuté úspechy budú pre našich mladých športovcov ďaľšou motiváciou v tréningovom úsilí dosiahnuť vysokú športovú výkonnosť hlavne vo vyšších vekových kategóriách.

Za tieto výborné výsledky sa chcem poďakovať všetkým našim pretekárom, realizačnému tímu, osobným klubovým trénerom, sekretariátu sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky. Chcem poďakovať aj o. z. Športovej rodine pre všetkých (Nadácia X-Bionic sphere), Národnému športovému centru, klubom z Novák a Moravian nad Váhom za pomoc pri zabezpečovaní dopravy vzhľadom na termínovú kolíziu so Slovenskou kanoistikou organizovanou medzinárodnou regatou v Piešťanoch.