14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

07. jún 2018

V Belehrade otvorili európsky šampionát, v piatok už väčšina Slovákov v akcii


Vo štvrtok večer krátko pred 20.30 h slávnostne otvorili v belehradskej Ada Ciganlija majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike. Vlajkonosičkou slovenskej výpravy bola jej najmladšia členka Lucia Valová, tabuľku s nápisom Slovakia niesla jej kolegyňa kanoistka Hana Mikéciová.

Slovenskí kanoisti štvrtok využili v predpoludňajších i popoludňajších hodinách na tréningové jazdy. Všetci sú zdravotne v poriadku a pripravení pobiť sa o čo najlepšie umiestnenia.

Ako prvý zasiahne do bojov na ME v Belehrade v piatok ráno v  kajakár Matej Michálek v K1 na tisícku (o 9.07 h), o 21 minút ho bude nasledovať iný Matej, kanoista Rusnák na rovnako dlhej trati v C1, ktorého v piatok čaká štart aj na päťstovke. „Čaká ma náročný program, okrem rozjázd sú na programe aj obe semifinále. Sústredím sa na tisícku, päťstovku beriem skôr rozjazdenie," vraví Rusnák. Jeho dlhodobou túžbou je A-finále na vrcholnom podujatí. Na Svetovom pohári v Duisburgu mu opäť raz tesne ušlo. „Pritom tam urobil dva osobáky, na tisícke i päťstovke. Už by sa nejaké A-finále patrilo," dodáva tréner Ľubomír Hagara mladší."

Vicemajstri sveta v K2 na tisíc metrov Peter Gelle a Adam Botek začnú začnú tisíckou, popoludní budú v akcii na polovičnej trati. „Na tisícke máme veľmi ťažkú rozjazdu, keď je v nej až päť  vyrovnaných špičkových kandidátov na priamy postup, kým v druhej Nemci jasne prevyšujú ostatných. Napriek tomu by sme chceli priamo do finále, kam pôjdu prvé tri lode z každej z rozjázd. Voda je tu rýchla, počasie dusné, nuž uvidíme," predostrel Gelle. Počasie bolo v Belehrade v piatok horúce, ortuť sa šplhala k 35 stupňom Celzia. sem-tam sa obloha zatiahla. V slovenskom stane ukazoval teplomer popoludní až 36 stupňov.

Dva štarty v dvoch rôznych káštvorkách čakajú Tibora Linku. Predpoludním sa predstaví vo svojej „kmeňovej\" K4 spolu s Erikom Vlčekom, Csabom Zalkom a Jurajom Tarrom na päťstovke. Popoludní pôjde tisícku so Samuelom Balážom, Gáborom Jakubíkom a Milanom Fraňom. „Myslím si, že sa to dá vcelku v pohode zvládnuť," nemá z toho obavy Linka. Gábor Jakubík bude v druhej menovanej káštvorke najstarší člen. Vlani v podobnej zostave s mladíkmi dosiahli v Račiciach pekné 5. miesto na tisícke. „Jediná zmena je, že Martina Nemčeka vystriedal Tibor Linka. Verím, že nám to spolu pôjde," dodáva Jakubík.

Premiérovo sa predstaví aj ženská káštvorka v zostave Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová, Martina Kohlová, Mariana Petrušová. Posledne menované si vyskúšajú aj kádvojku na päťstovke.  Ivanu Mládkovú čaká rozjazda na 500 m, v sobotu 200 m. „Či by som brala dve piate miesta ako naposledy vo Svetovom pohári? Určite áno. Každé preteky sú však iné, aj konkurencia sa mení, nuž uvidíme. Cítim sa však dobre," povedala naša kajakárka.

V piatok zasiahnu do šampionátu aj kanoistky Lucia Valová a Hana Mikéciová, ktoré  pôjdu trať C2 500 m.

Ladislav Harsányi, Belehrad

 

   

« späť