14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

08. jún 2018

Piatok na ME v Belehrade: Slováci postúpili do piatich finále

Slovenskí kanoisti vybojovali v piatok na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v Belehrade päť miesteniek do A-finále, štyrikrát postúpili priamo z rozjázd.

Pretekári sa museli vyrovnať s viacerými nástrahami počasia i dráhy, s horúcim fénom (do 34 stupňov), protivetrom i veľkými vlnami. Vietor najmä popoludní nabral na sile, točil sa a podmienky boli veľmi ťažké.

Gelle s Botekom s prehľadom do A-finále v K2 na 1000 i 500 m

Jedna z našich medailových nádejí Peter Gelle - Adam Botek v K2 potvrdila veľmi dobrú formu zo začiatku sezóny, a tak na tisícke ako aj na päťstovke si vybojovala z rozjázd priamy postup do finále. Opäť útočili zo stredných pozícii a spoľahli sa na výborný finiš.

„Odjakživa je to môj spôsob pretekania a zatiaľ to vychádza, a Adamovi to tiež sedí, čo je najdôležitejšie. Vedeli sme to dobre zdvihnúť. Bolo to také malé finále, nabitá jazda a išli sme do nej naplno. Som rád, že sa nám to tak dobre podarilo, hlavne v protivetre sme to zvládli a budeme musieť to zopakovať, ísť minimálne takto dobre aj vo finále," hodnotil Peter Gelle víťaznú predpoludňajšiu rozjazdu na tisícke.

Doplnil ho Adam Botek: „Cieľom bol priamy postup. Taktika sa oproti minulosti mierne zmenila, už tak nespomaľujeme po štarte a v strede ideme trocha rýchlejšie. Na päťsto metroch pridáme, skúšali sme to na tréningoch, a pokúsime sa o to aj vo finále. Silný protivietor nám trocha sťažoval situáciu, ale zvládli sme to v pohode. Držali sme sa v strede, traja nám síce najprv ušli - Francúzi, Poliaci a Litovčania, ale postupne ,umierali, my sme ich sťahovali. Išli sme, ako sme si predsavzali, v podstate nám všetko vyšlo podľa plánov. Dúfam, že na to nadviažeme vo finále. Myslím si, že na medailu máme, aspoň ja si verím. Možno by sme mohli zaútočiť aj na najvyššiu priečku."

Aj na päťstovke si vybojovali hladký postup druhým miestom, keď v závere sa už na vedúcich Nemcov netlačili za každú cenu. „Protivietor bol ešte silnejší, vedeli sme, že Srbi i Francúzi do toho pôjdu od začiatku, a posledných dvesto metrov bude náročných, čo sa aj potvrdilo. Boli naozaj extra náročné, lebo sa zdvihol nárazový vietor, pribudli vlny od rozjazďujúcich sa pretekárov. Tam sme pritlačili a bolo očividné, že ideme cez všetkých. Záver sme si mohli dovoliť trochu aj vypustiť. Ak bude počasie takéto aj na finále, bude zaujímavé, ako si jednotlivé posádky dokážu ušetriť sily na finiš. Ak niekto zatuhne, lod to úplne rozhádže. Ani my sme sa tomu úplne nevyhli, minimálne raz sme sa mykli. Horúčava je to veľká a človek sa musí veľmi sústrediť, aby mohol ísť naplno," sumarizoval jazdu Gelle.

Obe káštvorky medzi elitu

Káštvorka na 500 m v zložení Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr a Tibor Linka bez problémov postúpila zo svojej rozjazdy, keď v cieli bola skôr len bieloruská posádka - o 367 tisícin sekundy.

Erik Vlček upozornil na to, že ich rozjazda nebola taká nabitá ako druhá: „Rozjazdy a dráhy sa nasadzovali podľa minuloročných ME. Paradoxne, inú posádku mali Nemci, Španieli i Maďari, tieto lode skončili viac vzadu. Teraz sú to top lode, takže v jednej rozjazde sa stretlo 4-5 veľmi silných posádok, z ktorých postupujú len tri. V takejto zostave nik iný nemal nárok, Česi a Rusi museli ísť do semifi-nále. My sme využili, že v našej rozjazde boli relatívne slabšie lode."

Jazdu však hodnotí pozitívne: „Bola dobrá, chlapci zozadu tlačili ako „blázni", išlo sa mi dobre, cítil som silu, kajak nespomaľoval, akurát také 3-4 vážnejšie myknutia sa pritrafili, čo nás rozhodilo, a tam nám Bielorusi odskočili na tri desatinky, čo bol rozdiel v cieli. To však nie je podstatné, lebo sme postúpili priamo do finále, to bol náš cieľ. Konečne sa nám podaril aj štart, v ktorom sme dnes patrili medzi najlepších. V sobotu máme deň voľna, budeme sa snažiť trocha zregenerovať oddýchnuť si a vo finále ísť ešte lepšie ako v rozjazde a pokúsiť sa o nejaké prekvapenie. Zatiaľ to, bohužiaľ, na medailu nevyzerá, lebo sú tam veľmi silné posádky ako maďarská či nemecká, ďalej španielska. To sú top favoriti na medailu. My budeme spokojní, ak skončíme do šiesteho miesta. Myslím si, že byť v top šestke je veľmi kvalitný výsledok."

Juraj Tarr to videl takto: „Chceli sme priamy postup, pretože sme očakávali, že v semifinále to bude veľmi nabité. Ušetrili sme si jednu jazdu. Mám jeden oddychový deň, môžeme trocha popracovať na chybičkách, ktoré sme spravili v rozjazde. Ak by sme skončili vo finále do šiesteho miesta, bolo by to dobré, s takým postavením sa dá vyjazdiť olympiáda. Verím, že sme na dobrej ceste smerom k majstrovstvám sveta. Štart bol veľmi dobrý, oproti tréningom to bolo výrazné zlepšenie, ako spomínal Erik, mali sme zopár myknutí, čo nás do istej miery rozhádzalo. Bolo to aj tým, že tu nie je rozjazďovací kanál, a tak sa vlní celá voda. Finále bude z tohto pohľadu lepšie, už nebude toľko lodí na vode. Protivietor nám nevadil, skôr naopak, keďže sa prestavujeme z „kiláka" na päťstovku. Uvidíme, ako to bude vo finále. Bodaj by to zostalo takto."

Zahanbiť sa nedala ani naša druhá káštvorka, "kiláková", v zložení Samuel Baláž, Milan Fraňa, Gábor Jakubík, Tibor Linka (ten štartoval v oboch káštvorkách). Jakubík zhodnotili vystúpenie v rozjazde, v ktorej nepustili pred seba žiadnu loď a postúpili priamo do finále: Dúfal som, že pôjdeme bez problémov do finále. Čakal som, že sa budeme biť s niektorými súpermi, ale krásnym nástupom sme vyhrali. Cieľ, ktorý sme si predsavzali, sme splnili, takže fajn. Bola to naša prvá jazda naplno na "kilák" a myslím si, že sme ju zvládli tak, ako sme si plánovali, bez väčších chýb. Vlani sme skončili v podobnej zostave na MS na 5. mieste, mininálne by sme toto umiestnenie mohli zopakovať, prípadne skončiť ešte vyššie. Každá priečka od päťky hore bude úspech."

Mládková ide na 500 m do finále

Päticu slovenských finalistov skompletizovala Ivana Mládková v K1 žien na 500 m. V rozjazde, z ktorej priamo postupoval do finále len víťaz, skončila tretia a rovnakú pozíciu, postupovú, si vybojovala v dramatickom závere v semifinálovej jazde. Na semifinále som šla s vedomím, že je ťažšie než to druhé. Cítila som sa však dobre, mám lepšiu formu než iné roky, a tak som si povedala, že by som to mala zužitkovať. Vedela som, že tri moje súperky sú veľmi silné, navyše boli veľmi ťažké podmienky. Zdolala som štvrtú pretekárku zo Svetového pohára v Duisburgu, kde som ja bola za ňou piata, tak som jej to opätovala. Som rád, že som postúpila. Je to cieľ každého športovca, keď ide na takéto podujatie," povedala Ivana tesne po dojazde do cieľa. O rovnakú métu sa pokúsi aj na dvojstovke.

Kanoista Matej Rusnák súťažil v C1 na 500 a 1000-metrovej trati, v oboch semifinálových jazdách mu prischla piata pozícia, a tak ho uvidíme v dvoch B-finále. Rovnako "béčko" čaká kajakára Mateja Micháleka, ktorý skončil vo svojom semifinále na 8. pozícii.

Historickú premiéru má za sebou slovenská ženská káštvorka na 500 m v zložení Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová, Martina Kohlová, Mariana Petrušová. Po šiestom mieste v rozjazde skončila v semifinálovej jazde na 8. mieste a svoje účinkovanie na šampionáte skončila.

Kohlová s Petrušovou sa predstavili aj v K2 na 500 m. Po 7. mieste v rozjazde finišovali vo svojej semifinálovej jazde na 6. mieste medzi deviatimi loďami, do finále postupovali prvé tri.

V C2 na 500 m štartovali dve naše mladé kanoistky Lucia Valová a Hana Mikéciová, obsadili vo svojej semifinálovej jazde 6. priečku, čo na postup do finále nestačilo.