09. jún 2018

ME v Belehrade - sobota: Strieborná K4, Gelle s Botekom tesne za pódiom, Mládková do A-finále na 200 m

Slovensko získalo v sobotu na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v Belehrade prvú medailu. Má strieborný lesk. Zaslúžilo sa o ňu kvarteto Samuel Baláž, Milan Fraňa, Gábor Jakubík, Tibor Linka, ktoré skončilo na druhom mieste v disciplíne K4 1000 m.

Centimetre delili od bronzu dvojicu Peter Gelle - Adam Botek, ktorá na trati K2 1000 m finišovala na štvrtom mieste. O oboch spomenutých disciplínach sme podrobne informovali v osobitných článkoch.

Počasie a poveternostné podmienky v Belehrade boli v sobotu premenlivé, často sa objavovali oblaky, horúčava nebola taká citeteľná. Intenzita vetra, ktorá viala pretekárom zozadu, sa každú chvíľu menila od pomaly búrlivého vetra po takmer bezvetrie.

V B-finále C1 1000 m sa predstavil kanoista Matej Rusnák, ktorý v ňom obsadili tretiu priečku a celkovo skončil v disciplíne dvanásty, čo je v rámci Európy vcelku solídny výsledok. Ráno vychytil silný vietor. „Vďaka vetru boli obrovské vlny, čo mi nevyhovovalo, chvíľami som si pripadal ako na surfe," glosoval Matej. Druhý Matej - Michálek, obsadil v B-finále K1 1000 m na 9. priečku (celkovo osemnásty).

Ivana Mládková v K1 na 200 m skončila vo svojej rozjazde druhá (do A-finále postupoval priamo iba víťaz), v semifinále si z 3. miesta vybojovala postup do A-finále: „Teším sa nedeľu, keď mám dve finále, je však medzi nimi dostatočný časový odstup. Najprv pôjdem päťstovku a po pár hodinách by som mala zvládnuť aj dvojstovku. Teším sa, že som vo finále aj na 200 m, táto disciplína mi je bližšia, viem sa v nej vyburcovať. Po semifinále ma vystresoval miestny hlásateľ, keď ma vyhlásil iba ako štvrtú, aj keď som si bola vedomá, že som pred Slovinkou. Zneistela som však, ale nakoniec to bolo jasné tretie miesto, tak som spokojná. Prvý štart uliala Írka a pri druhom býva už väčšia nervozita. Mne však vyšiel výborne, hoci na štarte nebývam najrýchlejšia, tentoraz som však vyletela z blokov. To ma povzbudilo, sústredila som sa sama na seba. Záverečné vlny ma trocha rozhodili, ale udržala som sa na postupovej priečke."

Ľubomír Beňo po 5. mieste v rozjazde v prvom semifinále K1 na 200 m skončil siedmy, B-finále mu ušlo o jednu priečku.

Sobotňajší program Slovákov uzatvorila kanoistka Lucia Valová, ktorá do semifinále postúpila zo 6. miesta v rozjazde a semifinálovú jazdu ukončila na 8. mieste, keď do finále postupovali iba prvé tri.

„Základný medailový cieľ máme splnený, bolo by dobré, keby v nedeľu ešte pribudol jeden cenný kov," zaželal si šéf výpravy Filip Petrla.