14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

11. jún 2018

Slováci na 14. mieste v medailovej bilancii na ME v Belehrade. Slovenská účasť očami Filipa Petrlu



Slovenskí rýchlostní kanoisti sa v nedeľu neskoro večer vrátili z majstrovstiev Európy v Belehrade s jedným strieborným kovom, pričom v medailovom poradí im patrí (delená) 14. priečka  medzi 40 účastníckymi krajinami, z ktorých sa na stupeň víťazov postavili reprezentanti 21 štátov. Našu účasť hodnotíme v rozhovore so šéfom výpravy Filipom Petrlom.

Slovensko získalo v Belehrade na majstrovstvách Európy jednu medailu. Splnená misia?

„Plán bol priniesť medailu, v kútiku duše sme dúfali, že ich bude viac. Po výsledkoch na Svetových pohároch sme v to mohli veriť. Predovšetkým sme sa spoliehali na Petra Gelleho s Adamom Botekom, ktorí v K2 na 1000 m mali veľmi blízko k medaile. Pripravili sa o ňu taktickou chybou, mohli ju mať, výkonnostne na to mali. Na 500-ke už nemali svoj deň, ich jazda pôsobila utrápene.  Podpísal sa pod to aj nahustený program (Svetové poháre, ME), horúčava a únava na konci šampionátu. Treba si rozobrať chyby, ale myslím si, že v K2 je na čom stavať, netreba robiť vedu z toho, že chalani nezískali medailu. Keď sa správne vyladí forma a doladia detaily, budeme sa môcť na K2 spoľahnúť aj na MS. Príjemne  prekvapila káštvorka v zložení Samuel Baláž, Milan Fraňa, Gábor Jakubík, Tibor Linka, ktorá si vyjazdila strieborné medaily pre Slovensko."

Keď už sme pri káštvorke, ako hodnotíte situáciu a vývoj okolo olympijskej?

„Pokračuje hľadanie ideálnej zostavy, je však možné, že v takejto budeme pokračovať až do majstrovstiev sveta. Každopádne čaká káštvorkárov dosť práce. Nemali za sebou veľa tréningov, chalani sami vidia, že majú rezervy. Ich výkony sú upracované, chýba ľahkosť a prehľad v pretekoch, aký vidíme u špičkových posádok. Je však ťažké sa preorientovať z tisícky na päťstovku, hlavne v prípade Erika Vlčeka a Juraja Tarra, ktorí sa dlhodobo zameriavali na tisícku. Myslím si však, že sa im to postupne darí. Istý progres je, uvidíme, ako to dopadne. Čo je pozitívne do budúcnosti, že je veľa ďalších adeptov do káštvorky z radov mladých pretekárov, čo ukázal aj Belehrad. Pred svetovým šampionátom sa uskutočnia kvalifikačné preteky, a posádku, ktorá bude najlepšia, pošleme na majstrovstvá sveta."

Okrem Gelleho s Botekom a káštvoriek aj kajakárka Ivana Mládková dokázala držať krok s medzinárodnou špičkou účasťou vo dvoch A-finále. Ako hodnotíte jej vystúpenia?

„Ivana dokázala, že patrí do úzkej svetovej špičky, čo nie je v takej konkurencii jednoduché. Myslím si, že v disciplíne na 200 metrov už aj na ňu doľahla únava, keď medzinárodné podujatia nasledovali tesne za sebou. Ukazuje sa, že jesenná a zimná príprava boli kvalitné, Ivana sa ešte určite bude chcieť zlepšiť smerom k majstrovstvám sveta a minimálne zopakovať výkony z lanského šampionátu."

Samuel Baláž, okrem toho, že bol člen strieborného štvorkajaka, obsadil v K1 na 5000 m solídne 7. miesto. Ako hodnotíte jeho progres?

„Po dlhšom čase máme jazdca na 5 km, ktorý zvláda vytrvalostne i zmenou tempa túto disciplínu, je schopný pracovať v tom vysokom laktáte a zakyslení organizmu, čo nedokáže krátkotratiar zvyknutý na 500 m, či tisícku. Samo je mladý a v tejto disciplíne by sa mohol ešte zlepšovať a mohli by sme z neho vychovať kvalitného pretekára na 5 km. Bolo by to perspektívne aj z pohľadu, že sú indície, že na olympiáde 2024 by súčasťou olympijského programu mohla byť aj dlhá trať. Som rád, že Samo dokáže zvládnuť kombináciu K4 s K1 na 5000 m."

Podobne úspešná mohla byť aj na 5 km medzi ženami Mariana Petrušová, ktorá však vypadla v prvom kole...

„Marianu poznám zo sústredení a výcvikových táborov, a myslím si, že by to mohla byť jej disciplína, v ktorej by sa možno dokázala rýchlo presadiť vo svetovej špičke. A postupne by sa cez vytrvalostné disciplíny mohla prepracovať ku kratším. Už druhýkrát sa jej trocha smola nalepila na päty. Najprv v Szegede na Svetovom pohári, keď štartovala prvý raz, sa jej vypomstila prenáška. Čosi podobné sa prihodilo v Belehrade, keď sa v prvom kole predierala do čela, vrazila do nej súperka, v dôsledku čoho jej loď stratila stabilitu a Mariana sa vykúpala. Škoda, lebo mala dobré vyhliadky na popredné umiestnenie, dokonca som mal aj myšlienku, že by mohla siahnuť po medaile. Je ťažké presadiť sa v tejto disciplíne, ale poznám výkonnosť tejto pretekárky a veril som jej. Naberá skúsenosti, a myslím si, že s ňou môžeme v budúcnosti počítať."

Pre Mateja Rusnáka bol už tradičný strop B-finále...

„Myslím si, že je dlhodobo sklamaný z toho, že sa mu nedarí postúpiť do A-finále, či už na ME alebo MS. Mierne to frustruje Mateja i jeho trénera. Potrebovali by nejaký impulz, aby sa trocha zlepšil a cítili progres. Rusnák je momentálne náš najlepší kanoista, ak odhliadnem od rekonvalescenta Vincenta Farkasa, a tak je vlastne jediný reálny kandidát na účasť na MS v C1 mužov. Nemá na Slovensku žiadnu konkurenciu, chýba mu to, možno by riešením boli zahraniční sparringpartneri."

Kanoistky Lucia Valová a Hana Mikéciová zbierajú skúsenosti medzi seniormi. Ako vidíte ich vývoj?

„Sú to mladé pretekárky, najmä na Luciu Valovú sa upiera pozornosť. Budúci rok by mala patriť medzi tých, ktorí sa budú uchádzať o miestenku na olympijské hry v kanoistických disciplínach. Hana Mikéciová trocha zaostáva za očakávaním na medzinárodných podujatiach, na ktorých nemá výraznejšie výsledky. Máme v talóne ešte viacero mladých dievčat, takže môže prísť ku konkurenčnému boju. Myslím si, že v týchto disciplínach máme potenciál, aby sme sa mohli kvalifikovať na olympiádu."

Nomináciu ste na ME skladali s cieľom vybojovať si čo najviac miest pre budúcoročné Európske hry v Minsku. Nakoľko sa naplnili predstavy?

„Naše predstavy sa naplnili zhruba na 90 percent, ešte som veril, že Ľubomír Beňo si vybojuje miestenku, ale nepodarilo sa mu to. Takisto ju nezískala ani ženská káštvorka, čo však bol experiment, išlo o to, aby sa zaradili do medzinárodného pelotónu. Uvidíme, či budeme pokračovať na tejto káštvorkárskej báze v súčasnom zložení alebo si počkáme, až budeme mať silné štyri silné pretekárky, ktoré by disciplínu vedeli zvládnuť na vyššej úrovni. Som rád, že pre Slovensko vybojoval miestenku Matej Michálek v K1 na 1000 m. Vyzerá, že budeme môcť opäť postaviť na Európskych hrách široký a kvalitný tím, ako to bolo naposledy v Baku. Predovšetkým sa budeme spoliehať na kajakárov, kde máme veľmi silný tím."

(lh)

Slováci na ME v Belehrade

2. miesto:  K4 1000 m: Samuel Baláž, Milan Fraňa, Gábor Jakubík, Tibor Linka

4. miesto: K2 1000 m: Peter Gelle - Adam Botek

6. miesto: K2 500 m: Peter Gelle - Adam Botek

6. miesto: K4 500 m: Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka

7. miesto: K1 500 m ženy: Ivana Mládková

7. miesto: K1 5000 m: Samuel Baláž

8. miesto: K1 200 m ženy: Ivana Mládková

10. miesto: C1 5000 m: Matej Rusnák

B-finále:

3. miesto: C1 1000 m: Matej Rusnák - celkovo 12. miesto

4. miesto: C1 500 m: Matej Rusnák, celkovo 13. miesto

9. miesto: K1 1000 m: Matej Michálek - celkovo 18. miesto

Semifinále (bez postupu):

6. miesto: C2 500 m ženy: Lucia Valová, Hana Mikéciová - celkovo 12. miesto

6. miesto: K2 500 m ženy: Mariana Petrušová, Martina Kohlová - celkovo 12. miesto

7. miesto: K1 200 m: Ľubomír Beňo

8. miesto: C1 200 m ženy: Lucia Valová - celkovo 13. miesto

8. miesto: K4 500 m ženy: Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová, Martina Kohlová, Mariana Petrušová - celkovo 14. miesto

 

   

« späť