14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

13. jún 2018

Ženská káštvorka si to vyskúšala na ME. Jej posádka neľutuje, že sa na to dala


O ženskom štvorkajaku, ktorý by mohol Slovensko reprezentovať na vrcholnej medzinárodnej scéne, sa skoro dve desaťročia ani nechyrovalo. V roku 1997 na majstrovstvách Európy v Plovdive štartovalo slovenské kvarteto Jana Petránová, Eva Hochschornerová, Kristína Medovčíková, Marcela Erbanová, ktoré vo finále K4 na 200 m obsadilo 6. priečku. Potom ešte malo Slovensko zastúpenie v ženskej K4 aj na ME 1999 v Záhrebe.

Uplynulý týždeň sme sa dočkali návratu slovenskej ženskej káštvorky na európsky šampionát. Narýchlo zložená posádka v zostave Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová, Martina Kohlová, Mariana Petrušová cestovala do Belehradu len po troch spoločných tréningoch (štvrtý absolvovali v dejisku šampionátu), obsadila na 500-metrovej trati 14. priečku a nepodarilo sa jej vybojovať postup na Európske hry do Minska (miesteniek bolo desať), ktoré sa budú konať o rok. Dievčatá však neľutujú, že sa dali dokopy a merali cestu na šampionát.

„Neľutujem, že sme si to v takejto zostave vyskúšali. Prvýkrát som sedela v lodi ako členka posádky rovno, doteraz to bolo vždy nakrivo... Teraz to bolo konečne ono, škoda, že sme aspoň nejakú loď nepredbehli v semifinále. Zamrzelo, že sme sa neprebojovali do Minska na Európske hry, ale nedá sa nič robiť. Cítila som sa dobre pred štartom i počas jazdy, ale ešte treba veľa potrénovať, zjazďovať. Vieme si to predstaviť, či už v takejto zostave alebo v podobnej, aj v budúcnosti," vraví členka K4 Lucia Oršulová, pretekárka KRK Nováky.

Na pozícii háčika nasadla do lode ešte iba juniorka Jessica Zatlkajová, taktiež Nováčanka, od roku 2016 zabezpečovaná Športovým centrom polície v Bratislave: „Tréner Filip Petrla mi už na sústredení v Taliansku spomínal, že niečo také plánuje a moja účasť by prichádzala do úvahy. Povedal mi, že bude asi potrebovať jednu juniorku, ktorá je najrýchlejšia. Keďže momentálne som ňou ja, predpokladala som, že si ma vyberie. Oznámil mi to, keď mali dievčatá prvé nominačné preteky. Tešila som sa na to, na nadobudnutie takýchto skúseností od prvého momentu, keď sme si sadli spoločne do lode a zistili, že ide. Hodnotím to pozitívne aj z pohľadu, že som mohla pretekať, dá sa povedať, s mojimi vzormi a idolmi. Bola to dobrá skúsenosť a verím, že ak by bola ešte možnosť spoločne trénovať, šlo by to lepšie a lepšie."

Ďalšia mladá pretekárka Mariana Petrušová, odchovankyňa komárňanskej kanoistiky, taktiež zabezpečovaná ŠCP, pridala svoj postreh: „Podľa mňa sme sa veľa naučili, každým štartom sa vieme zlepšovať, aj na takejto medzinárodnej úrovni. Na každých pretekoch sa niečo naučíme a dá nám to veľa do ďalšej kariéry. Škoda, že sme pár lodí nepredbehli, ktoré boli zdolateľné."

Petrušová si navyše vyskúšala aj K2 s Martinou Kohlovou a vyjazdili si miestenku na Európske hry. „Kádvojka s Martinou bola skvelá skúsenosť, fajn jazda. Nemali sme veľa spoločne natrénované, vlastne skoro vôbec. Myslím, že naša spolupráca má istý potenciál a možno aj nejakú budúcnosť," dodáva.

„Pre mňa bolo prekvapením, že nás nominovali s Mariankou, trénovali sme každá zvlášť, singla. Ladilo nám to spolu, bol to fajn," zapojila sa do debaty Martina Kohlová, ktorá sa zo skrátenej materskej dovolenky vrátila k pretekaniu len pred niekoľkými týždňami a do Belehradu cestovala aj s 9-mesačnou dcérkou Lilianou.

K spolupráci s dievčatami v káštvorke Kohlová povedala: „Mne sa išla káštvorka veľmi dobre, myslím si, že dievčatá majú potenciál, všetky tri, čo sedeli okolo mňa. Všetkým držím palce, verím, že sa presadia. Verím, že nabrali aspoň skúsenosti. Škoda, že sme boli až štrnáste. Dali sme do toho všetko, srdce, bojovali sme, preto je nám to ľúto. Na to, koľko sme trénovali, koľko som trénovala ja a koľko sme boli spolu v lodi, sme neboli až tak ďaleko od európskej konkurencie, nešlo o priepastný rozdiel. Prišli sme do cieľa s viacerými loďami v „balíku" , čo je pozitívne. Ostatné posádky trénovali špeciálne na túto disciplínu, sú na to rôzne cvičenia, zjazďujú sa, my sme na to nemali veľa času. Bola som na materskej, Jessica je juniorka... Som však rada, že niečo také na Slovensku vzniklo a potešilo by ma, ak by to nebolo poslednýkrát. Nemyslím si, že som mladé kolegyne usmerňovala, skôr som sa snažila dať im nejaké rady. Podeliť sa so skúsenosťami, ktoré som nadobudla počas kariéry s Ivanou Mládkovou. Možno nezopakujú chyby, ktoré sme urobili my v začiatkoch. Aj keby K4 nemala pokračovať v tej istej zostave, verím, že príde nejaká kontinuita a baby dostanú šancu. Dúfam, že raz budeme mať aj mužskú C4 a obsadíme všetky disciplíny."

Kohlová by sa rada zúčastnila aj na MS, ale... „Šéfkou je malá, uvidíme, čo mi dovolí. Ak sa mi podarí nominovať na majstrovstvá sveta, a ak zväz bude akceptovať, že cestujem s dcérkou, potom by som sa chcela ísť aj na MS."

Pohľad Filipa Petrlu, trénera K4

„Po veľmi dlhom čase sme dokázali obsadiť takúto disciplínu na medzinárodnej scéne a zúčastniť sa na ME. Aj keď dievčatá nedosiahli excelentný výsledok, účel táto posádka a disciplína splnila. Išlo o to, aby sme sa prezentovali a zistili, aký máme potenciál. Pri lepšej konštelácii a forme niektorých pretekárok si myslím, že by sme vedeli robiť zaujímavé výsledky v tejto disciplíne. Určite nám to nastavilo zrkadlo, kde sa nachádzame v európskej konkurencii. Koľko zaostávame, kde sme momentálne, prípadne, ak by sme sa dali na cestu K4, koľko práce nás čaká, aby sme sa dokázali posunúť. Iniciatíva postaviť túto posádku vyšla zo snahy pokúsiť sa vybojovať miestenku na Európske hry, čo sa nepodarilo. Dávali sme to dokopy v zrýchlenom tempe, v posádke sme mali aj juniorku, ktorá ešte vekovo a skúsenostne nedorástla do seniorskej kategórie. Je však na čom stavať, verím, že dievčatá dostali impulz a budú mať chuť viac pracovať, aby sme okrem singlových či deblových disciplín mohli myslieť aj na K4. Čo sa týka kontinuity, uvidíme, vždy je to podmienené počtom kvalitných pretekárok, z tohto pohľadu sa momentálne nachádzame na hrane. Pôvodne som mal v pláne štart K4 aj na tohtoročných MS, ale myslím si, že momentálne na to nedozrel čas. Bolo by to zbytočne uponáhľané a nemalo by to očakávaný efekt."

Ladislav Harsányi

   

« späť