14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

17. jún 2018

V Komárne to žilo, jubilejná 60. Veľká cena mala európske parametre


Skvelá domáca i medzinárodná konkurencia, účasť majstrov sveta a ďalších medailistov z vrcholných európskych a svetových podujatí, vynikajúca organizácia, pekné výkony, teplé a zväčša slnečné počasie, príjemná, živá a pulzujúca atmosféra. Takto by sme mohli charakterizovať uplynulý víkend v Komárne na Váhu a pri Váhu počas jubilujúcich pretekov v rýchlostnej kanoistike Veľkej ceny Komárna, ktorá zavŕšila už svoj 60. ročník. Všetko pod organizátorskou taktovkou komárňanského Kajak&kanoe klubu.

Okrem Slovenska prišli pretekári z Maďarska, Česka, Veľkej Británie, Talianska, Rakúska, Slovinska a Srbska. Zastúpených bolo 38 klubov, počet pretekárov sa vyšplhal na 515 vo všetkých vekových kategóriách od žiackych po veteránov, súťažilo sa na 500 m a 5000 m (najmladší na 2000 m).

V hľadisku nechýbali veľké postavy československej a slovenskej kanoistiky, komárňanskí rodáci a bývalí pretekári či tréneri - Juraj Bača, Attila Szabó, Tibor Soós... Z Anglicka prišla  Kristína Medovčíková, bývalá pretekárka, trénerka, momentálne žijúca  a pôsobiaca v Nottinghame, kde pracuje s mladými britskými pretekármi (predtým niekoľko rokov v Edinburghu v Škótsku). Do Komárna dorazil aj James Ieuan, ktorého vlani priviedla k titulu juniorského majstra sveta. „Momentálne ho už netrénujem, pretože prešiel k seniorom," poznamenala Medovčíková.

Dostál hviezdil na päťstovke

Najväčšou hviezdou pretekov bol český kajakár Josef Dostál, trojnásobný majster sveta. Len pred týždňom sa stal v Belehrade európskym šampiónom v K1 na 500 m a túto disciplínu vyhral aj v Komárne. Na Veľkú cenu Komárna ho dotiahol tréner slovenskej káštvorky Peter Likér.

„Myslím si, že tieto preteky sa mi vydarili. Hlavne sa mi podarilo trafiť do štartu, azda až príliš, možno to mal štartér vrátiť... Keby chalani lepšie chytili začiatok, bol by to tesnejší súboj, ale zrejme by som i tak mal na víťazstvo. Mám dobrý pocit, vodu tu máte dobrú, ale ťažkú, tak sa ani nečudujem, že sa Slovákom sa darí aj v najdôležitejších pretekoch," povedal s úsmevom na tvári sympatický český dlháň (202 cm) po víťazstve v K1, keď predstihol maďarského pretekára Bálinta Kopasza, držiteľa striebra z ME v Belehrade v K1 na 1000 m, a slovenského pretekára Adama Boteka. Potom triumfoval aj v K2 na 500 m  a v nedeľu v K1 na 5000 m skončil štvrtý.

Medzinárodné posádky v K2

Organizátori sa rozhodli, že v kádvojke spária netradičné dvojice a vytvoria experimentálne medzinárodné posádky. V zaujímavých pretekoch triumfoval v dramatickom finiši Dostál s Maďarom Balázsom Birkásom pred Jurajom Tarrom s maďarským kajakárom Sándorom Tótkom a tretia finišovala slovensko-maďarská posádka Erik Vlček - Péter Molnár. Adam Botek s Maďarom Dávidom Tóthom skončili štvrtí a piaty bol slovensko-škótsky pár 19-ročných mladíkov Csaba Zalka - James Ieuan.

Na siedmej pozícii prišlo do cieľa duo Denis Myšák (Slovensko) - Bálint Kopasz. „Bolo to trochu divoké, ale dalo sa. Finálová jazda už vyznela lepšie. V rozjazde sme boli dosť rozkývaní, teraz sa to viac-menej ustálilo. K ideálu ešte chýbalo dosť. Maďarského kolegu som poznal len podľa mena či z videnia, ale nikdy sme spolu ešte nepretekali ani netrénovali," povedal Myšák, ktorý absolvoval v Komárne svoje prvé preteky po operácii oboch ramien (štartoval aj v K1 na 500 m). Jeho partner v lodi videl spoločnú jazdu takto: „Bolo to nezvyčajné, ak si človek sadne do lode s neznámym kolegom, vždy to nejaký týždeň trvá, kým si na seba zvyknú. Každý má inú techniku, takže som sa v lodi necítil príliš dobre. Ako tréning to poslúžilo."

Účasť na pretekoch v Komárne však Kopasz neľutuje. „Medzi mužmi kajakármi bola úroveň na 500 m naozaj vysoká, je to pekné, že sa tu zišla taká konkurencia. Som rád, že som držal krok s Dostálom, hoci sa na päťstovku tento rok nesústreďujem.  Aj na piatich kilometroch sa zišli veľké mená. Do Komárna som prišiel prvý raz, je tu príjemné prostredie, cítim sa fajn. Ja mám Slovensko rád," povedal ešte v sobotu. V nedeľu vyhral disciplínu K1 na 5 km pred slovenskými pretekármi Erikom Vlčekom a Adamom Botekom.

Tarr začínal na VC pred tridsiatimi rokmi

Juraj Tarr, jeden z najslávnejších odchovancov komárňanskej kanoistiky, na otázku, či preteky boli pre neho dobrým tréningom, odpovedal takto: „Dobrý tréning? Viac ako dobrý tréning! Náročný program, o 10.40 sme mali prvú rozjazdu v K1. Potom prišla rozjazda v dvojkajaku, na ňu nadviazala medzijazda v kájednotke a vyvrcholením boli dve finálové jazdy. Takže som asi šesť hodín v rovnakom športovom výstroji a prakticky sme sa nezastavili. Nebol čas na oddych, dokonca ani na obed."

Privítal experimentálne zloženie posádok v K2: „Dohodlo sa, že kádvojky zložíme z pretekárov dvoch krajín. Ja som šiel s maďarským kolegom, veľa nechýbalo k nášmu víťazstvu. Až fotofiniš rozhodol, že sme skončili druhí, také tri centimetre za víťazmi. Myslím si, že to bol dobrý nápad urobiť to takto."

Chvíľu mu trvalo, kým si spomenul, kedy štartoval prvý raz na týchto pretekoch: „Prvý raz som štartoval ako neregistrovaný pretekár, mal som nejakých osem či deväť rokov. Ak sa nemýlim, bolo to v roku 1988. Ako rátam, tak rátam, bude to už 30 rokov. Zažil som tu nemálo ročníkov na vlastnej koži. Mladí pretekári i deti tu majú možnosť vidieť svoje vzory, na zahraničné preteky sa príliš nedostanú. Podľa mňa sme im urobili lepšiu náladu."

Mariana Petrušová je spokojná

Aj ženská K1 na 500 m mala hviezdne zastúpenie, zvíťazila čerstvá majsterka Európy z Belehradu na 5 km Tamara Takácsová z Maďarska pre Srbkou Krisztinou Bedőcsovou a Lisou-Mariou Gamsjägerovou, reprezentujúcej Maďarsko.

Za nimi skončili slovenské pretekárky Mariana Petrušová a Martina Kohlová. Tie sa predstavili aj v K2 a lepšie bola len maďarsko-srbská posádka Tamara Takácsová - Krisztína Bedőcsová.

„Nevedela som, ako na tom budeme v porovnaní s Tamarou a Krisztínou, vedela som, že sú silné a skúsené v K2. Som spokojná s tým, ako sme šli a ako som to odháčikovala. Škoda, že sme nemali trocha viac štastia, ale mám z toho dobrý pocit. Každá takáto jazda navyše nám pomôže. Radi by sme sa s Martinou pobili v kvalifikácii o postup na MS v kádvojke. Som spokojná aj s mojím výkon v K1," povedala po sobotňajších pretekoch 19-ročná Petrušová, ktorá v nedeľu obsadila 2. miesto na 5000 m, lepšia bola iba Bedőcsová. Komárňanka vyhrala K2 5000 m spolu s Anitou Konečnou.


Tibor Soós chváli

„Pretekal som na Veľkej cene Komárna už v roku 1967, neskôr som pôsobil ako funkcionár, organizátor pretekov, mal som tu množstvo zverencov, takže tých ročníkov Veľkej ceny som zažil dosť. Teším sa z toho, že noví ľudia sa chytili organizátorskej taktovky, podujatie zorganizovali dôstojne, takýto ročník si nepamätám. Prevzali po mne štafetu a som hrdý, že to robia lepšie ako ja. Malo vysokú úroveň zo spoločenskej i športovej stránky V piatok tu koncertovali a spievali mladí kajakári, na to cez víkend nadviazala  športová časť. Jej úroveň bola naozaj vysoká. Kým na majstrovstvách sveta či Európy môže štartovať v jednej disciplíne z každej krajiny len jedna loď, tu máme zastúpené viaceré z Maďarska,  z Česka, plus slovenská špička," pochválila podujatie i organizáciu trénerská legenda Tibor Soós.

Výsledky: https://baracuda.canoe.sk/public/default/vysledky/135

Ladislav Harsányi

Foto Peter Bende a autor

 

 

 

   

« späť