14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

18. jún 2018

Český majster sveta Dostál v Komárne najprv spieval, potom vyhrával


„Skončil si tretí!" vítal ho v sobotu na móle po dojazde do cieľa kájednotky na 500 m na 60. ročníku Veľkej ceny Komárna tréner slovenskej káštvorky Peter Likér. „To nie je možné!" krútil hlavou víťaz tejto disciplíny. „Ale áno, videl som fotofiniš," ďalej si trojnásobného českého majstra sveta v kanoistike Josefa Dostála doberal Likér, ktorý 25-ročného, mimoriadne úspešného pretekára, pozval a  dotiahol na toto podujatie do Komárna.

„Na túto tému sme sa rozprávali už vo februári v Amerike v rámci sústredenia. Som veľmi rád, že to vyšlo. Môj tréner mi najprv účasť nechcel dovoliť, ale prehovoril som ho a nakoniec súhlasil," vysvetlil 202 centimetrov merajúci a 115 kilogramov vážiaci obor, ktorý triumfoval v Komárne aj v K2 s Maďarom Balázsom Birkásom a v nedeľu v K1 na 5 km skončil štvrtý.

V Komárne sa cítil príjemne. „Preteky sa mi páčili, pretože v nich nešlo, v úvodzovkách, o nič dôležité, nie sú to majstrovstvá sveta či Európy. V hre nebola žiadna nominácia, tak som to mohol brať v prvom rade ako zábavu, ale na druhej strane tu bola silná konkurencia. A hoci som na ME vyhral päťstovku, musím povedať, že chalani boli dosť rýchli, ale predsa len, tu som si nemusel nič dokazovať," povedal na margo pretekov.

„Na Slovensku som už pretekal na Súťažiach olympijských nádejí a na regate v Piešťanoch, ale v Komárne som jazdil prvý raz. Mne sa tu však páči viac,  je tu krajšie," dodal český sympaťák. ktorý na nedávnych majstrovstvách Európy v Belehrade vyhral disciplínu K1 na 500 m.

So slovenskými pretekármi má výborné vzťahy: „S niektorými dokonca lepšie, než s tými z českej reprezentácie. Hoci sa krajiny rozdelili, stále sme bratia, ak nás už niekto má zdolať na šampionátoch, nech sú to Slováci."

Pre majstrovstvá sveta do Portugalska sa vracia do českej káštvorky, s ktorou je majstrom sveta z roku 2014 na „kiláku". Na ME tak bude súperom slovenskej K4. Čo na ňu hovorí? „Chlapci sú na tom dobre, sú dosť silní. Myslím si, že by sme ich mohli v súboji predbehnúť, ale máme málo času na tréningy a zjazďovanie, takže všetko je vo hviezdach."

Ešte skôr, ako sa Dostál dostal na vodu, predviedol iný druh umenia. Na slávnostnej recepcii pred otvorením jubilejných komárňanských pretekov vystúpil v piatok na pódiu v úlohe speváka.

„Bola to nečakaná premiéra pred publikom, vždy mi doteraz v tom pomáhala mamka. Nepočul som sa, takže nemôžem hodnotiť môj spevácky výkon. Vybral som si pieseň od Louisa Armstronga What A Wonderful World," povedal na margo svojho speváckeho vystúpenia, ktoré sa publiku páčilo.

Po rady v speve nemusí chodiť ďaleko, veď jeho mama Eva Emingerová-Dostálová (mimochodom, Československo reprezentovala na ME vo volejbale) je povolaním džezová speváčka. Spieva si s ňou doma napríklad duet? „Mama mi pomáha v intonácii. Nie je to duet, skôr dvojspev," uzavrel Dostál, ktorého starý otec je muzikant. Ktovie, možno po ukončení kariéry vrcholového športovca taktiež prejde do tejto branže...

Ladislav Harsányi

   

« späť