14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

30. jún 2018

Baláž s Linkom majstrami Európy do 23 rokov v K2 na 1000 m


V talianskom Auronze sa na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike juniorov a pretekárov do 23 rokov zrodila v sobotu predpoludním prvá slovenská medaila, a hneď zlatá. V K2 na 1000 m vo vekovej kategórii do 23 rokov  si ju vybojovala suverénnou jazdou dvojica Samuel Baláž - Tibor Linka, ktorá do cieľa prišla v čase 3:13,454 min pred talianskym duom Luca Beccaro - Tommaso Freschi (+1,006 s).


„Bola to jednoznačná jazda v ich podaní, fantasticky vyštartovali, odtiahli 200 metrov, dostali sa do traťového tempa a svoj náskok nielenže udržiavali, ale aj zvyšovali. Do cieľa prišli so sekundovým náskokom pred talianskou loďou, veľmi pekná jazda od našich chlapcov," opísal počínanie Baláža s Linkom Marián Tesárik, šéf slovenskej juniorskej reprezentácie.

Tibor Linka zhodnotil po prevzatí zlatej medaily preteky pre canoe.sk takto: „Sme veľmi radi, že to všetko takto vyšlo. Zvíťazili sme spôsobom štart - cieľ, vyhrať v tomto štýle sa mi podarilo v kariére na vrcholnom podujatí iba druhýkrát, prvý raz to bolo v Miláne. Mám skúsenosti už aj z väčších pretekov, nebývam nervózny pred nimi. Boli sme pokojní a odhodlaní urobiť výsledok. Hoci Samo je mladý pretekár, vie veľmi dobre trafiť rytmus, udať tempo v lodi. Urobil to, čo mal. Mám pred sebou ešte sobotňajšie semifinále v K1 na 200 m, v nedeľu nás čaká finále päťstovky v K4, tak verím, že by ešte nejaké pekné umiestnenia mohli pribudnúť."

Samuel Baláž to videl takto: „Všetko sadlo, už lepšie ani nemohlo. Ćakal som, že Taliani, ktorí majú dobré traťové tempo, pôjdu po 200 metroch pred nás, ale ustrážili sme to, takže super.  Aj počasie bolo vyhovujúce, ráno bezvetrie, pred naším štartom trocha začalo fúkať do chrbta, dnešný deň je však najkrajší zo všetkých od nášho príchodu. S Tiborom sme pred šampionátom stihli zopár spoločných tréningov v K2 na Zemníku a v Komárne, takže sme boli pripravení celkom dobre. Som rád, že sa moja medailová zbierka z vrcholných podujatí opäť rozšírila, nechcem to zakríknuť, snáď to bude takto pokračovať dalej. V nedeľu máme finále K4, na to sa treba sústrediť." Bola to už jeho druhá zlatá medaila z juniorských ME a pretekárov do 23 rokov, v roku 2016 triumfoval ako člen káštvorky v juniorskej kategórii na 500-metrovej trati (Csaba Zalka, Martin Nemček, Samuel Baláž a Milan Fraňa).

Samuel Balážom s Milanom Fraňom,  Gáborom Jakubíkom a Tiborom Linkom majú striebro z nedávnych seniorských ME v Belehrade z K4 na 1000 m.

„Ani ďalší slovenskí pretekári v doobedňajších fínále nesklamali, hoci medailu nezískali.  Napríklad Mariana Petrušová bojovala v „balíku" s poprednými loďami, podobne ďalší naši zástupcovia. Hoci Tomáš Holka skončil v A-finále K1 na 100 m posledný, šiel dobre, ale dostal vlnu od pretekára vo vedľajšej dráhe, odhodilo ho to... Zatiaľ z našej strany prevláda spokojnosť a máme nádej na ďalšie úspešné výsledky. V nedeľu je vo finále hneď niekoľko kvalitných lodí a verím, že v sobotu popoludní ešte nejaké pribudnú," dodal Tesárik.

Ladislav Harsányi

Foto Marián Tesárik

 

   

« späť