14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

14. júl 2018

II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia


V sobotu sa na Zemníku konal I. diel dvojdňových II. kvalifikačných pretekov v rýchlostnej kanoistike, na ktorých sa „rozdávali" miestenky na augustové seniorské majstrovstvá sveta v portugalskom Montemor-o-Velho (22. - 26. august 2018).

Začalo sa zostra, keď v prvej disciplíne K2 na 1000 m museli obhajovať pozíciu favorita Peter Gelle s Adamom Botekom, pričom úradujúci vicemajstri sveta mali veľmi zdatných konkurentov v Erikovi Vlčekovi s Jurajom Tarrom a v čerstvých majstroch Európy do 23 rokov Samuelovi Balážovi s Tiborom Linkom. Podarilo sa im uhájiť pozície jednotiek v tejto disciplíne, keď do cieľa prišli s dvojsekundovým náskokom pred Vlčekom s Tarrom.

„V závere to bolo nakoniec jednoznačné, nenechali sme v ňom nič na náhodu. Je dobré, že po ťažkom vysokohorskom sústredení sme si vedeli s Adamom takto zasúťažiť. Išli sme našu „klasiku" , po štarte boli lode pokope, keď sme sa dostali do tempa, chlapci boli tak pol lode pred nami., ale ešte sme nedošli ani na päťstovku a začali sme ich sťahovať. Potom sme udreli a prakticky od 500 metrov sme šli do čela, strážili sme si pozíciu, ale povedali sme si, že pôjdeme naplno až do konca. Bo to dobrý medzikrok pred majstrovstvami sveta," vyjadril sa Peter Gelle. Doplnil ho Adam Botek: „Na spoločnom sústredení s Peťom som cítil, že loď ide a tešili sme sa na tieto preteky. Taktiku sme si určili s pomalším začiatkom s tým, že od polovice pridáme. Vyšlo to. Je to dobré znamenie. Musíme si vyhodnotiť priebeh pretekov i dosiahnutý čas, ale každopádne nás ešte čaká tvrdá práca pred MS. Ešte predtým sa však teším na svetový šampionát kategórie do 23 rokov."

V K1 na 1000 m v tesnom súboji zdolal Martin Jankovec Mareka Krajčoviča. V K2 vo svojej premiérovej spoločnej jazde Ľubomír Beňo s Csabom Zalkom odsunuli na dvojstovke za seba dvojicu mladých Nováčanov Martin Hvojník - Matúš Jedinák. Zalka s Beňom bojovali - tentoraz proti sebe - v K1 na 200 m a súboj dopadol lepšie pre prvého menovaného, ktorý zaznamenal už svoje druhé sobotňajšie prvenstvo.

„Sobota bola pre mňa stopercentným dňom, som spokojný. Vzhľadom na to, že som s Ľubom Beňom jazdil spolu prvý raz, to nebolo zlé, ale je čo zlepšovať. V kájednotke mi štart až tak nevyšiel, ale nabral som dobrú rýchlosť, čomu môžem vďačiť za víťazstvo. Minulý rok som tiež vyhral seniorskú kvalifikáciu ako junior, ale vtedy som si povedal, že by to bolo ešte priskoro a zbytočné isť na šampionát po takej dobrej sezóne. Navyše v tom čase som už mal zaplatenú dovolenku. Teraz som si opäť vybojoval prvenstvo a rád by som štartoval na dvojstovke na seniorských MS," sumarizoval Zalka, ktorý je v hre aj na MS do 23 rokov.

Prekvapenie priniesla disciplína C1 ženy na 200 m, v ktorom Gabriela Ladičová triumfovala nad čerstvou juniorskou majsterkou Európy Luciou Valovou s takmer poldruha sekundovým náskokom. Valová vrátila prehru Ladičovej, keď v C2 na 200 m spolu s Hanou Mikéciovou skončili pred dvojicou Ladičová - Silvia Moravčíková.

„Nečakala som, že vyhrám. S Luciou sme naposledy pretekali spolu pred dvoma rokmi. Odvtedy nie, ale naše časy boli podobné, preto som šance videla 50 ku 50. Po piatom mieste na juniorských majstrovstvách Európy v kategórii do 23 rokov som mala nejaké zdravotné problémy, ale už by mali byť za mnou. Rada by som šla aj na seniorské majstrovstvá sveta a dosiahla o čosi lepší výsledok ako vlani," hodnotila svoje vystúpenie Šamorínčanka Ladičová.

Nečakané rozuzlenie mala tisícka žien v kájednotke, v ktorej juniorka Jessica Zatlkajová dokázala zdolať Marianu Petrušovú. V šprinte v K1 na 200 m žien dominovala Ivana Mládková, ktorá vo finiši kontrolovala svoju vedúcu pozíciu a s prehľadom vyhrala.

„V závere som už vnímala, že som o dosť vpredu. Trocha som bola zaskočená povelom na štart, ktorý vo svete prebieha trocha inak, ale už po prvých záberoch som cítila, že idem dobre. Prvú dvojstovku som absolvovala iba pred týždňom. V doterajšom priebehu sezóny som sa zameriavala na vytrvalosť a techniku, ale rada konštatujem, že mi rýchlosť ostala a s približovaním sa MS by to malo byť stále lepšie," zhodnotila svoju jazdu Mládková.

Druhá Martina Kohlová ukázala, že po materskej prestávke sa od pretekov ku pretekom zlepšuje. „Teší ma, že napredujem," povedala. A napreduje aj spoločne s Marianou Petrušovou, s ktorou v K2 na 200 m predstihli dvojicu Jessica Zatlkajová - Lucia Oršulová a „vypýtali" si tak miestenku na MS.

Keďže kanoista Matej Rusnák nemá momentálne žiadneho súpera v C1 medzi mužmi, štartoval spoločne s kajakárkami na tisícke (vyhral pred Zatlkajovou o osem sekúnd) i dvojstovke (skončil tretí za Mládkovou a Kohlovou)

Kvalifikačné preteky pokračujú na Zemníku v nedeľu od 9.00 h.

Výsledky http://www.canoe.sk/preview-file/2632d71376296957d8ace12f53948b9a
(lh)

   

« späť