14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

15. júl 2018

II. kvalifikačné preteky - nedeľa: Päťstovka pre Vlčeka, vyhral aj v K2 s Tarrom

Najnabitejšou disciplínou nedeľňajšieho programu II. kvalifikačných pretekov rýchlostných kanoistov o miestenky na augustové majstrovstvá sveta v Montemor-o-Velho (22.-26. august) bola K1 na 500 m mužov (uskutočnili sa v nej aj dve rozjazdy a medzijazda). Dôležité boli aj z toho pohľadu, že z výsledkov a výkonov jednotlivcov v singli sa vychádza pri zložení K4 na seniorský i juniorský svetový šampionát.

Perfektným záverom v nej zvíťazil Erik Vlček, ktorý vo finiši predstihol Csabu Zalku, bronzový finišoval Samuel Baláž.

„Myslím si, že rozhodla tvrdá tréningová práca, ktorú do toho dávame už dlhé roky, a skúsenosti. Bola to náročná päťstovka, fúkal silný protivietor, vyžadovalo si to jazdu s rozumom a rozvahou. Okrem jedného pretekára tu bola absolútna slovenská špička, o to väčšiu váhu má pre mňa toto víťazstvo. Som rád, že sa mi to takto podarilo," povedal Vlček. V pretekoch chýbal Tibor Linka, ktorý sa ospravedlnil pre problémy s chrbtom. Ten zatiaľ nefiguruje v predbežnom návrhu nominácie káštvorky na MS juniorov a pretekárov do 23 rokov, do ktorej sú navrhnutí Samuel Baláž, Milan Fraňa, Csaba Zalka a Adam Botek. O zdravotnom stave Linku viac napovedia pondelkové vyšetrenia.

Erik Vlček s Jurajom Tarrom v prvej nedeľňajšej disciplíne K2 na 500 m zdolali v dramatickom súboji Petra Gelleho s Adamom Botekom zásluhou posledného záberu, po ktorom boli v cieli o štyri stotinky sekundy skôr ako ich súperi. „Do K2 sme si sadli s Erikom spolu po dvoch rokoch a bola naša priorita vyhrať túto disciplínu na 500 m. Vieme, že aj v nej sú Gelle s Botekom dobrí, a chceli sme vedieť, kde sa nachádzame. Radi by sme štartovali na MS v tejto disciplíne. Do šampionátu je ešte 6 týždňov, rozhodne realizačný tím," vyslovil sa Juraj Tarr.

Do finále v K1 na 500 m nepostúpil Denis Myšák, ktorý sa do súťažného diania vrátil len pred niekoľkými týždňami po operáciách ramien. „Kým na trenažéri či v behu dokážem držať krok s chalanmi, zdá sa, že na vode ešte nie. Jazdím už naplno, ale musím byť opatrný. Zatiaľ mi chýba potrebný cit v zábere. Chcel som ešte zabojovať o MS, z rozjazdy mi ušlo finále o centimeter (skončil o dve stotiny sekundy za Samuelom Balážom - pozn. red). a medzijazda bola veľmi kvalitne obsadená. Po takomto výsledku sú už MS pre mňa fuč," povedal smutne Myšák.

Po sobotňajšom triumfe na 200 m v K1 žien suverénne triumfovala Ivana Mládková aj na päťstovke (predstihla aj kanoistu Mateja Rusnáka, ktorý štartoval spolu s kajakárkami), keď rovnako ako v sobotu za ňou skončila Martina Kohlová. Tá s Petrušovou po sobote na dvojstovke ani na päťstovke nedali šancu dvojici Jessica Zatlkajová - Lucia Oršulová.

Po sobotňajšom druhom mieste v C1 na 200 m Lucia Valová vyhrala päťstovku (jej sobotňajšia premožiteľka Gabriela Ladičová neštartovala) pred Hanou Mikéciovou, s ktorou v K2 na 500 m zdolali Ladičovú so Silviou Moravčíkovou.

Záverečnými disciplínami boli K1 mužov a žien na 5 km. Medzi ženami sa na trať vydala a aj dorazila do cieľa jediná pretekárka Mariana Petrušová, medzi mužmi sa zrodilo menšie prekvapenie, keď Marek Krajčovič predstihol veľmi tesne (o 36 stotín sekundy) Samuela Baláža.