14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

05. august 2004

Maratónec Rus zažil búrlivé privítanie

Klubu rýchlostnej kanoistiky DAK Kiaba Nováky pripravil búrlivé privítanie svojmu členovi Radoslavovi Rusovi po jeho návrate z víkendových majstrovstiev sveta v kanoistickom maratóne v nórskom Bergene. Skúsený 30-ročný kanoista si na nich vybojoval svoju prvú medailu zo svetového šampionátu, keď v pretekoch na 36 km skončil druhý. "Bolo pár minút po jednej hodine v noci, keď sme prišli do Novák. V lodenici ma však čakalo okolo päťdesiat ľudí - rodina, tréneri, kamaráti, sponzori, vlastne celý klub. Najskôr som si vypočul slovenskú hymnu v podaní všetkých prítomných a potom na mňa vyliali niekoľko litrov šumivého vína. Oslavy ako na Silvestra, nechýbalo osvetlenie, hudba. Aj som zabudol na všetku únavu. Rozchádzali sme sa až nadránom," opísal svoj príchod Radoslav Rus. "Táto medaila je výsledkom desaťročnej špecializácie na maratón, je za ňou obrovské množstvo tvrdej práce. V predchádzajúcich dvoch rokoch som skončil na štvrtom mieste, veľmi som chcel vystúpiť na piedestál," pokračoval majiteľ kompletnej zbierky vzácnych kovov z majstrovstiev Európy (1999 - striebro, 2001 zlato, 2003 bronz). Vo Svetovom pohári si vo svojej kariére vybojoval už päť medailových umiestnení (2 - 1 - 2). "Preteky som rozbiehal pomalšie, tak, ako to mám vo zvyku. Rovnomerným tempom som sa postupne dostával dopredu. Na poslednú zo štyroch prenášok som prišiel v skupine s Francúzom Hemonicom a Španielom Garciom, na vodu do posledného osemkilometrového okruhu som však z tejto skupiny už vychádzal ako prvý. Pred nami boli dvaja Maďari a Poliak. Grzybowski potom odpadol, Györe dokonca preteky ani nedokončil, Csabai však šliapal až do konca. Približne kilometer pred cieľom mi už bolo jasné, že ho nedobehnem, Francúz a Španiel boli ďaleko za mnou, tak som už iba udržiaval svoje postavenie. Je to pre mňa najväčší doterajší úspech, povzbudilo ma to do budúcnosti," rozhovoril sa o pretekoch Radoslav Rus. Veľa času na oddych mať nebude, už o dva týždne ho čakajú majstrovstvá Slovenska (14. - 15. augusta v Trenčíne). V budúcej sezóne by chcel na majstrovstvách Európy (6. - 7. augusta 2005) v Týne nad Vltavou (ČR) a svetovom šampionáte (15. - 16. októbra 2005) v Petrhe (Austr.) potvrdiť svoju príslušnosť k absolútnej svetovej špičke.

Výsledky - MS v kanoistickom maratóne v Bergene - C1 (1x4 + 4x8 km):
C1: 1. Edvin Csabai (Maď.) 3:07:51, 2. Radoslav Rus (SR) 3:09:04, 3. Bertrand Hemonic (Fr.) 3:09:51