10. december 2004

Vlčeka ocenenie Kajakár roka prekvapilo,Erbanovú rozžiarila olympiáda

V ankete o najúspešnejšieho slovenského rýchlostného kanoistu za rok 2004 zvíťazil medzi kajakármi s celkovým ziskom 148 bodov Erik Vlček, ktorý spolu s Richardom Riszdorferom, Michalom Riszdorferom a Jurajom Bačom vybojoval na OH 2004 v Aténach vo finále K4 na 1000 m historickú bronzovú medailu.

Na druhej priečke skončil obhajca minuloročného prvenstva Michal Riszdorfer (130 b.), cenu za tretie miesto si na slávnostnom vyhlásení výsledkov ankety v bratislavskom hoteli Holiday Inn prevzal ďalší člen komárňanského kvarteta Richard Riszdorfer (113 b.). Zverenci trénera Tibora Soósa, ktorých zdobia štyri tituly majstra a tri európske primáty, získali zároveň aj ocenenie pre posádku roka.

"Nerozmýšľal som nad tým, ako sa umiestním. Príjemne ma však prekvapilo, že som dokázal vyhrať túto anketu. Bol to veľmi náročný a namáhavý rok, podarilo sa nám však vďaka zisku bronzovej olympijskej medaily splniť cieľ, takže so sezónou som spokojný," povedal najlepší kajakár za rok 2004 Erik Vlček, ktorý získal toto ocenenie po prvý raz v kariére.

Medzi kajakárkami jednoznačne triumfovala Marcela Erbanová so ziskom 102 bodov. Členka oddielu ŠKP Bratislava dosiahla na olympijskom kanáli v Schinias životný úspech, keď vo finále K1 na 500 m finišovala na piatom mieste. Erbanová sa pritom dostala na olympiádu až po prerozdelení miesteniek a do poslednej chvíle tŕpla, či jej vedenie Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) udelí voľnú kartu. "Zo začiatku tá sezóna nebola až taká ideálna ako by som si predstavovala. Na majstrovstvách Európy mi po zaváhaní na štarte tesne ušla miestenka na olympiádu. Po ME to boli nervy a po skončení šampionátu zasa nervy, pretože čakanie na tú kartu bolo nekonečné. Na olympiáde som si to však všetko vynahradila a dostala som sa tam do veľmi dobrej a šťastnej nálady. Po olympiáde ju mám ešte lepšiu," povedala so smiechom Erbanová.

Medzi kanoistami suverénne zvíťazil Marián Ostrčil so ziskom 105 bodov, ktorý obsadil v Aténach vo finále C1 na 1000 m siedme miesto. V kategórii maratóncov triumfoval Radovan Rus z ŠKP Nováky, ktorý na majstrovstvách sveta v nórskom Bergene získal v kategórii C1 striebornú medailu. V kategórii juniorov udelili  ocenenie Rastislavovi Kohútovi.

V hodnotení Orange Slovenského pohára 2004 v kategórii K1 muži zvíťazil so ziskom 47 bodov Michal Riszdorfer pred dvojicou Andrej Wiebauer, Erik Vlček, ktorá na jednotlivých súťažiach nazbierala 46 bodov. V K1 žien sa v poradí Orange SP tešila z prvenstva Ivana Kmeťová (43 bodov) pred najúspešnejšou športovkyňou Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky za rok 2003 Martinou Kohlovou, Marcela Erbanová skončila tretia. V kategórii C1 zvíťazil špecialista na šprinty Anton Grassl so ziskom 62 bodov. Medzi oddielmi patrí prvenstvo Kajaku kanoe klubu Komárno.

Výsledky ankety o Najúspešnejšieho rýchlostného kanoistu za rok 2004:

kajakár: 1. Erik Vlček 148 bodov, 2. Michal Riszdorfer 130, 3. Richard Riszdorfer 113, 4. Róbert Erban 93, 5. Juraj Bača 71

kanoista: 1. Marián Ostrčil 105, 2. Peter Páleš 44, 3. Daniel Biksadský 33, 4. Anton Grassl 16, 5. Ľubomír Hagara 15

kajakárka: 1. Marcela Erbanová 102, 2. Ivana Kmeťová 63, 3. Martina Kohlová

junior: 1. Rastislav Kohút 75, 2. Martin Jankovec 32, 3. Radka Kubalová 31

maratónec: 1. Radoslav Rus 105, 2. Marián Lachkovič 53, 3. Maroš Dvorský 22

posádka: 1. K4 OH 105, 2. K4 ME23 30, 3. K2 Ž 21