14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

25. júl 2005

Rus po zlate z ME v maratóne žiaril, kúpeľ mu priniesol šťastie

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Radoslav Rus získal na majstrovstvách Európy v maratóne v českom Týne nad Vltavou zlatú medailu v kategórii C1 výsledným časom 2:20:14,8 h. Vlaňajší vicemajster sveta z Bergenu sa stal po druhý raz v kariére európskym šampiónom, z premiérového titulu sa tešil na MS 2001 v Györi.

Preteky singlkanoistov na 28 km trati v južných Čechách boli mimoriadne drmatické. Postupne sa vpredu vytvorila silná trojčlenná skupina, v ktorej boli okrem Rusa domáci Pavel Bednář a Francúz Bertrand Hermonic. Vo finiši mal najviac síl člen oddielu KRK DAK Kiaba Nováky, keď do cieľa prišiel s tesným náskokom 1,6 s pred Hermonicom. Bednář obsadil bronzovú pozíciu so stratou dvoch sekúnd na slovenského reprezentanta.

Rus po zisku zlata žiaril šťastím. "Byť majstrom Európy je super pocit a som nesmierne rád, že sa mi to podarilo. Prakticky celú trať sme išli traja v skupine a rozhodovalo sa až v samom závere. Vo finiši som siahol na dno síl a napokon zdolal oboch súperov - Čecha Bednářa i Francúza Hermonica. Rozdiely v cieli boli sekundové, čo na maratónskej trati nebýva zvykom," povedal pre TASR Rus, ktorý sa po prvej prenáške neplánovane "okúpal" vo vodách Vltavy. "Väčšinu mojich medailí z vrcholných podujatí sprevádzal studený kúpeľ, asi mi to prináša šťastie," dodal so smiechom slovenský kanoista, ktorý má teraz na svojom konte štyri medaily z ME (2-1-1).

Radosť z úspechu Rusa neskrýval ani reprezentačný tréner slovenských maratóncov Marián Tesárik. "Som veľmi rád, že sa Radovi podarilo získať zlato napriek tomu, že maratónci mali v tomto roku prvýkrát o 7 km kratšiu trať. Predtým jazdili 35 km, čo Radovi viac vyhovovalo, lebo je vytrvalostnejší typ. Štart sa mu príliš nevydaril. Predieral sa dopredu zo zadných pozícií, ale po 5 km už bol na špici spolu s Bednářom. Prvá prenáška mu vyšla perfektne, no pri nasadaní sa mu pošmykla predná noha a vykúpal sa. Nabral menšiu časovú stratu, ale naštastie rýchlo stihol nastúpiť do lode a pokračovať ďalej. Po poslednej prenáške sa na záverečných štyroch kilometroch spolu naháňali traja kanoisti a Rado mal v závere najviac síl," povedal Tesárik.

V kategórii K1 obsadil Filip Petrla šieste miesto časom 2:36:34,7 a a podobne ako Rus splnil kritéria potrebné k účasti na MS v austrálskom Perthe. Z titulu majstra Európy v K1 sa tešil Španiel Manuel Busto (2:35:27,3). V C1 juniorov skončil Peter Horváth na 8. priečke, v K1 junioriek klasifikovali Luciu Balákovú na 11. pozícii.

výsledky:

muži:
C1: 1. Radoslav RUS (SR) 2:20:14,8, 2. Bertrand Hermonic (Fr.) +1,6, 3. Pavel Bednář (ČR) +2,0
K1: 1. Manuel Busto (Šp.) 2:35:27,3, 2. Attila Jámbor (Maď.) +1,3, 3. István Sálga (Maď.) +1,4...6. Filip PETRLA (SR) +1:07,4