14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

01. august 2005

M.Riszdorfer nadšený zo zisku zlata, Vlček o podpore vetra


Nový slovenský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Róbert Erban vybojoval na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v Poznani zlatú medailu v K4 na 1000 m, keď vo finále zvíťazil suverénnym spôsobom časom 2:49,875 s vyše sekundovým náskokom pred rumunskou loďou.

Pre držiteľov bronzu z OH 2004 v Aténach bratov Riszdorferovcov a Vlčeka je to už v poradí štvrtý titul majstrov Európy v káštvorke. Skúsený Erban, ktorý v poolympijskej sezóne vystriedal na pozícii zadáka Juraja Baču, vybojoval v Poznani premiérove zlato v K4. Zverenci trénera Tibora Soósa zaznamenali v roku 2002 na ME v Szegede zlatý double na 1000 i 500 m, z najcennejšieho kovu na kilometri sa tešili aj na európskom šampionáte v Ríme v roku 2001. Vlani na ME v Poznani neštartovali, keď dali prednosť príprave na olympiádu v Aténach. Komárňanskí vodáci jazdiaci za ŠKP Bratislava majú navyše na svojom konte štyri tituly majstrov sveta, keď v Seville i v Gainesville zaknihovali v rokoch 2002 a 2003 víťazný double.

Do finále na kilometrovej trati na ME 2005 v Poznani postúpil slovenský štvorkajak priamo zo štvrtkových rozjázd štvrtým najrýchlejším časom. V boji o medaily si bratia Riszdorferovci, Vlček a Bača počínali s prehľadom, výborne si na trati rozložili sily a ziskom zlata potvrdili, že káštvorka je aj naďalej vlajkovou loďou slovenskej rýchlostnej kanoistiky. "Máme obrovskú radosť, že sme vo finále išli takto pekne. Zajazdili sme vynikajúci čas, aj keď fúkal vietor do chrbta. Byť štvrtýkrát majstrom Európy v K4 je super pocit, sme veľmi radi, že sa nám podarilo opäť vystúpiť na najvyšší stupienok. Nevedeli sme, že nám to pôjde až takto dobre. V rozjazde sme dosiahli štvrtý najlepší čas a išli sme na štart s tým, že chceme byť v prvej šestke. Som veľmi rád, že v tomto novom zložení sa nám hneď pošťastilo zlato," povedal pre TASR rozradostený Michal Riszdorfer.

Podľa Vlčeka o triumfe slovenského štvorkajaku rozhodlo hlavne to, že sa dokázal najlepšie vysporiadať s nepríjemným vetrom. "Vietor do chrbta nám sedel viac ako našim súperom, možno sme to vedeli lepšie využiť. Naša jazda bola dobrá a plynulá a počas trate sme nemali žiadne väčšie problémy. Akurát v závere boli dosť veľké vlny, ale súperi to už nevedeli využiť. Keby som mal porovnať tituly majstrov Európy zo Szegedu a Poznane, spomínam si, že v Maďarsku to bolo o niečo jednoduchšie. Sú tam však mnohé paralely, pretože aj dnes sa nám išlo veľmi dobre. Ja osobne som nemal počas trate žiadnu krízu a dôležité bolo, že aj v závere sme ešte mali dosť síl," povedal Vlček.

Aj reprezentačný tréner Pavel Blaho žiaril spokojnosťou. "Chlapci podali vo finále fantastický výkon a potvrdili, že v tomto zložení sú na európskom kontinente najlepší. Po úvodnej päťstovke išli dopredu, s prehľadom si udržali prvú pozíciu až do cieľa a dokázali obhájiť dva tituly majstrov Európy na kilometri zo Szegedu a Ríma, čo je skvelý úspech. Dokázali sa výborne vyrovnať aj s náročnými podmienkami - silným vetrom i vlnami," povedal Blaho.

Úspešne si počínal vo finále na 1000 m aj slovenský deblkajak v zložení Juraj Tarr, Andrej Wiebauer, ktorý obsadil v silnej konkurencii cenné štvrté miesto časom 3:15,729.   Slovenskí reprezentanti štartovali v nevýhodnej deviatej dráhe, dokázali sa však dobre vysporiadať s týmto hendikepom. V priebehu celej trate sa držali v prvej polovici štartového pola a v cieli ich delilo od bronzovej nemeckej lode Andreas Ihle, Marco Herszel 1,3 s. "Chlapci nás štvrtým miestom veľmi milo prekvapili. Za sebou nechali silné posádky Francúzska, Ruska i Španielska a potvrdili dobrú formu z rozjázd i semifinále, kde obsadili druhé resp. tretie miesto," neskrýval spokojnosť reprezentačný kouč Blaho. Zo zisku zlatých medailí v K2 sa tešili Rumuni Jonut Anghel, Marian Sevici, ktorí dosiahli čas 3:12,417.

Marián Ostrčil obsadil vo finále C1 na 1000 m posledné deviate miesto časom 4:11,076. Člen oddielu AŠK Dukla Trenčín, ktorý na vlaňajšej olympiáde v Aténach skončil na kilometri siedmy, zaostal za víťazným Nemcom Andreasom Dittmerom o viac ako 20 sekúnd. Ostrčil si zaistil priamu účasť medzi elitnou deviatkou v Poznani už vo štvrtkových rozjazdách, v sobotňajšom finále však od začiatku pretekov zaostával za svojimi súpermi a prišiel do cieľa na poslednej priečke. "Mariánovi vôbec nevyhovovali podmienky, v silnom vetre nabral na úvodnej päťstovke veľkú časovú stratu a už sa mu nepodarilo posunúť dopredu," dodal Blaho. Preteky nevyšli ani Čechovi Martinovi Doktorovi, dvojnásobný olympijský víťaz z OH 1996 v Atlante skončil ôsmy. Olympijský šampión z Atén Dittmer triumfoval v Poznani suverénnym spôsobom s vyše dvaapolsekundovým náskokom pred Rusom Maximom Opalevom.

zdroj: TASR

« späť