01. august 2005

Erban i M. Riszdorfer si cenia striebro z 500 m trate

Nový slovenský štvorkajak v zložení Michal Riszdorfer, Juraj Tarr, Andrej Wiebauer a Róbert Erban vybojoval na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v Poznani striebornú medailu v K4 na 500 m, keď vo finále finišoval na druhom mieste časom 1:21,597. Zo zisku zlata sa v dramatickom finiši tešila bieloruská posádka Roman Petrušenko, Alexej Abalmasev, Dziamian Turčin a Vadzim Machnev, ktorá zvíťazila s tesným náskokom dvoch desatín.

Michal Riszdorfer i Erban získali na kontinentálnom šampionáte v Poznani už svoju druhú medailu, v sobotu vybojovali v káštvorke zlato na kilometri spoločne s Richardom Riszdorferom a Erikom Vlčekom. Skúsený Erban, ktorý v poolympijskej sezóne nahradil na poste zadáka oboch štvorkajakov Juraja Baču, bol so ziskom striebra spokojný. "Bielorusi nám kratko po štarte ušli, sú to silní chlapi a od  úvodných metrov to riadne odpálili. Ostatných som nesledoval, keďže naši najvážnejší konkurenti v boji o zlato pádlovali vedľa nás. V strede trate sme ich potom dokázali stiahnúť a išli sme špičku lode pred nimi. V závere však Bielorusi urobili opäť podobný manéver, ako na štarte. Ešte raz to zdvihli a tesne pred cieľom nás predbehli. Bolo to veľmi tesné ale aj s druhým miestom sme spokojní, je to pekný výsledok. Po piatich rokoch som na vrcholnom podujatí opäť sedel v štvorkajaku a byť hneď prvý a druhý na Európe, to je vynikajúci výsledok," povedal pre TASR spokojný Erban.

Radosť zo zisku striebra netajil ani Michal Riszdorfer, ktorý sa na päťstovke objavil v pozícii "háčika" slovenského štvorkajaku. "Po nie veľmi vydarenom štarte sme v strede Bielorusov chytili a prevalcovali. V závere nám však trochu chýbali sily a na posledných pätnástich metroch sme prišlo o zlato. Pre nás však boli majstrovstvá Európy prvou svetovou previerkou a druhé miesto je maximálne dobrým výsledkom. Skôr sa obávam toho, že teraz budú veľké očakávania a každý od nás vždy bude čakať medailu," povedal starší z bratov Riszdorferovcov. Spokojnosť s vystúpením štvorkajaku vyslovil aj reprezentačný tréner Pavel Blaho. "Som rád, že aj po kontinentálnom šampionáte v Poznani môžeme konštatovať, že štvorkajak je stále vlajkovou loďou slovenskej rýchlostnej kanoistiky. Na 500 m trati prišlo oproti vlaňajšej sezóne v zložení posádky až k trom zmenám. Robo Erban i Tarr s Wiebauerom sa však dobre zohrali s Mišom Riszdorferom a pri prvom spoločnom štarte na vrcholnom fóre získali cenné striebro," povedal Blaho.

Úspešne si počínal aj slovenský ženský deblkajak v zložení Ivana Kmeťová, Martina Kohlová, ktorý obsadil vo finále K2 na 500 m v silnej konkurencii cenné štvrté miesto časom 1:44,743. Novácko-bratislavský tandem potvrdil výbornú formu a zopakoval umiestnenie z podujatí Svetového pohára v Poznani a v Duisburgu, pričom za bronzovou francúzskou posádkou Marie Delatreová, Anne Laure Viardová zaostal iba o dve desatiny. Zo zisku zlata sa tešili Maďarky Katalin Kovácsová, Natasa Kanicsová, ktoré dosiahli čas 1:41,959. Blízko k zisku medaily bol aj mužský deblkajak v zložení Richard Riszdorfer, Erik Vlček, ktorý obsadil vo finále K2 na 500 m rovnako štvrté miesto časom 1:30,600. Bývalých juniorských majstrov sveta, ktorí v sobotu získali v Poľsku zlatú medailu v káštvorke na 1000 m, delili od bronzovej maďarskej posádky Zoltan Kammerer, Gábor Kucsera tri desatiny.

"Štvrté miesta deblkajakov na olympijských tratiach hodnotím veľmi vysoko. Kmeťová s Kohlovou potvrdili, že ich výborné výsledky na podujatiach Svetového pohára neboli náhodné. Vo finále išli veľmi pekne a chýbalo málo, aby získali bronz. Ide o veľmi perspektívne pretekárky, ktoré majú budúcnosť pred sebou. Aj Riči Riszdorfer s Vlčekom išli vo finále kádvojky veľmi dobre a štvrté miesto v silnej konkurencii je cenné," dodal Blaho.

Slovenská kajakárka Marcela Erbanová obsadila vo finále K1 na 500 m v Poznani piatu priečku časom 1:53,466. Členka oddielu ŠKP Bratislava tak v Poľsku v konkurencii európskej špičky zopakoval umiestnenie z vlaňajšej olympiády v Aténach. Od bronzovej medaily delila Erbanovú necelá sekunda. Zo zisku zlata sa tešila Nemka Nicole Reinhardtová, ktorá dosiahla čas 1:51,946. Vo finále C2 na 500 m obsadila slovenská posádka v zložení Daniel Biksadský, Ľubomír Hagara posledné deviate miesto časom 1:46,905, už samotný postup medzi elitnú deviatku bol však pre nich úspechom.