01. august 2005

Kmeťová, Kohlová v K2 na 200 m strieborné, Erbanová piata

Slovenský ženský deblkajak v zložení Ivana Kmeťová, Martina Kohlová vybojoval na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v Poznani striebornú medailu na 200 m, keď vo finále finišoval na druhom mieste časom 38,238. Pre obe talentované kajakárky je zisk premiérového cenného kovu na vrcholnom seniorskom podujatí životným úspechom. Pred dvomi týdžňami na ME pretekárov do rokov v bulharskom Plovdive získal novácko-bratislavský tandem striebro na olympijskej 500 m trati.

Kmeťová s Kohlovou patrili na maltskom jazere v Poznani v šprinte k horúcim kandidátkám na zisk cenného kovu, do tejto úlohy ich pasovalo víťazstvo na 200 m trati na druhom podujatí Svetového pohára v nemeckom Duisburgu. Vo finále slovenské kajákárky potvrdili oprávnenosť medailových ambícii, od štartu sa držali vpredu a v dramatickom cieľovom finiši odsunuli na bronzovú pozíciu nemeckú posádku Birgit Fischerová, Fanny Fischerová. Zo zisku zlata sa suverénnym spôsobom tešili favorizované Maďarky Katalin Kovácsová, Natasa Janicsová, ktoré zvíťazili s takmer sekundovým náskokom pred slovenskou dvojicou.

Tandem Kmeťová, Kohlová si úspešne počínal v Poznani aj v nedelňajšom predpoludňajšom finále na 500 m trati, kde obsadil v silnej konkurencii cenné štvrté miesto, pričom za bronzovou francúzskou posádkou Marie Delatreová, Anne Laure Viardová zaostal iba o dve desatiny. Bývalé úspešné slovenské juniorky tak zopakovali umiestnenie z podujatí SP v Poznani a v Duisburgu.

Kajakárka Marcela Erbanová obsadila vo finále na 200 m trati v Poznani časom 42,672 piatu priečku a zopakovala tak umiestnenie z päťstovky. Štvorkajak v zložení Ladislav Belovič, Erik Noskovič, Juraj Lipták a Tomáš Martínek finišoval v šprinte na šiestej pozícii časom 31,477.