06. december 2005

Vlček so sezónou spokojný, Erbanovú škrie zranenie z MS v Záhrebe

Najlepším športovcom Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) za rok 2005 v kategórii kajak sa stal podobne ako vlani Erik Vlček s celkovým ziskom 160 bodov. Bronzový olympijský medailista v K4 z Atén 2004 vybojoval na majstrovstvách Európy v Poznani spoločne s bratmi Richardom a Michalom Riszdorferovcami a Róbertom Erbanom najcennejší kov na kilometrovej trati, na svetovom šampionáte v Záhrebe získal striebro. Novozložený slovenský štvorkajak na slávnostnom odovzdávaní cien v bratislavskom Hoteli Danube zároveň vyhlásili za Posádku roka 2005.

Vlčeka potešila obhajoba prvenstva v ankete a s poolympijskou sezónou vyslovil spokojnosť. "V posádke olympijskej káštvorky prišlo k zmene, keď Ďura Baču vystriedal na pozícii zadáka Robo Erban. Aj v novom zložení sme na vrcholných podujatiach získali cenné kovy, titul majstra Európy z Poznane i striebro z MS v Záhrebe si cením," povedal Vlček, ktorý sa v sobotu vrátil zo sústredenia v USA. "Na Miami Beach sme mali veľmi dobré možnosti na prípravu. Sústredenie bolo zamerané na to, aby sme najazdili čo najviac kilometrov. Snažili sme sa využiť dobré počasie i teplo a tráviť čo najviac času na vode. V tomto roku nás v USA bolo viac. V Miami sa pripravovali až šiesti kajakári, okrem mňa, Ričiho a Miša aj členovia striebornej káštvorky na 500 m z ME i MS Juraj Tarr s Andrejom Wiebauerom a talentovaný Tibor Györi. Trénovalo sa nám lepšie, boli tam väčšie skupiny," dodal Vlček.

V kategórii kajakárok obhájila minuloročné prvenstvo Marcela Erbanová so ziskom 85 bodov. Členka oddielu ŠKP Bratislava finišovala na kontinentálnom šampionáte na Maltskom jazere vo finále K1 na 500 m piata a zopakovala tak umiestnenie z vlaňajšej olympiády v Aténach. "S poolympijskou sezónou som spokojná. Piate miesto na Svetovom pohári i na majstrovstvách Európy, šieste na majstrovstvách sveta - to sú pekné úspechy. Stále si držím ten svoj trend. Trochu ma však škrie vystúpenie na MS v Záhrebe, kde som si deň pred finále päťstovky pri rozjazdách na 200 m zranila rameno. Po skončení šampionátu sme neskôr doma na magnetickej rezonancii zistili, že som pretekala s natrhnutou šľachou. Cítila som, že to vôbec nebolo ono. Rameno mi nefungovalo tak ako malo, v polovici trate som mala obavy, či preteky vôbec dokončím. Nakoniec som skončila šiesta, no mohlo to byť aj lepšie," povedala Erbanová, ktorá v utorok cestuje na sústredenie do Talianska. Na ďalších dvoch priečkach v kategórii Kajakárka roka skončili vicemajsterky Európy v šprinte Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou, ktoré si v uplynulej sezóne počínali veľmi úspešne aj na podujatiach Svetového pohára.

V kategórii kanoistov suverénnym spôsobom zvíťazil siedmy z OH 2004 v C1 na 1000 m Marián Ostrčil z AŠK Dukla Trenčín. Medzi maratóncami triumfoval s plným počtom bodov úradujúci európsky šampión v C1 z Týnu nad Vltavou Radoslav Rus z Novák. Ocenenie pre najlepšiu juniorku si prevzala Radka Kubalová, talentovaná kajakárka z bratislavských Vinohradov prekvapila na MEJ v Plovdive ziskom bronzovej medaily. Najlepším klubom sa stal DAK Kiaba Nováky.

Slovenský reprezentačný tréner Pavel Blaho hodnotí poolympijskú sezónu ako úspešnú. "Dôležité je, že sme udržal kontakt s medailistami. Štvorkajak na 1000 m trati vyhral Európu. Na MS skončil na 2. mieste a bol veľmi blízko k víťazstvu, na ktoré sme boli zvyknutí. V štvorkajaku je latka už dlhé roky veľmi vysoká a som rád, že chlapci dokázali nadviazať na úspechy z minulých sezón. Spokojný som s progresom dvojice Kmeťová, Kohlová i s výkonmi Erbanovej, viac som čakal od kanoistov," povedal Blaho.