09. júl 2006

Slovenský štvorkajak získal zlato na 500m.

Viac aktualít TU.

Slovenský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Róbert Erban získal na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v Račiciach zlato aj na 500 m trati, keď vo finále triumfoval suverénnym spôsobom kvalitným časom 1:20,136 s takmer polsekundovým náskokom pred posádkou Rumunska.
Zverenci trénera Tibora Soósa sa z najcennejšieho kovu tešili aj v sobotu na olympijskom kilometri a v Račiciach tak zaznamenali zlatý double. Na vlaňajšom európskom šampionáte v Poznani skončila slovenská káštvorka na päťstovke strieborná za Bieloruskom, namiesto Richarda Riszdorfera s Vlčekom sedeli vtedy v lodi Juraj Tarr s Andrejom Wiebauerom.

Slováci boli po úvodnej polovici finálovej jazdy na 500 m v Račiciach až na štvrtom mieste, no na druhom dvestpäťdesiatmetrovom úseku sa cez súperov prehnali ako víchor a vypádlovali si ďalšie zlato.

"Na finále sme nastupovali s taktikou ísť dve vyrovnané dvestopäťdesiatky a ušetriť si nejaké sily na záverečný finiš. Erik Vlček po polovici trate zasa zakričal to svoje ´Hop´, čo bol pre nás jasný signál, aby sme sa pohli. Poriadne sme to napálili, prešprintovali sme posádky Maďarska, Česka i Poľska a prišli sme do cieľa s veľkým náskokom," povedal pre TASR háčik slovenského štvorkajaku Richard Riszdorfer

"Sobotňajší kilometer sa nám nešiel až tak dobre. Deň pred finále sme mali oddych, keďže sme postúpili priamo z rozjázd a nevedeli sme trafiť tempo. Päťstovka sa nám však dnes išla úplne super," dodal bronzový medailista v K4 na 1000 m z OH 2004 v Aténach. Bratia Riszdorferovci a Vlček získali v nedeľu v Račiciach už v poradí šiesty titul majstrov Európy v káštvorke.

Komárňanskí vodáci zaknihovali zlatý double aj na ME 2002 v Szegede, podobný husársky kúsok sa im podaril aj na MS 2002 v Seville a MS 2003 v Gainesville. Na pozícii zadáka vtedy namiesto Erbana sedel Juraj Bača. Skúsený Erban vybojoval v nedeľu v Račiciach svoje tretie zlato v K4. "Čím ďalej je to pre náš ťažšie, aj my starneme a svetová špička sa začína veľmi vyrovnávať. Každý má už finančné prostriedky na to, aby v zime cestoval do zahraničia za teplom, preto každý takýto úspech veľmi poteší," zakončil R. Riszdorfer. Veľkú spokojnosť s vystúpením štvorkajaka vyslovil aj reprezentačný tréner slovenských rýchlostných kanoistov Pavel Blaho.

"Chlapci v Račiciach opäť potvrdili, že káštvorka je našou vlajkovou loďou. Vo finále päťstovky si počínali skutočne perfektne. Išli oveľa lepšie ako v sobotu na kilometrovej trati, ich loď sa počas finále takmer ani nepohla a zvíťazili s veľkým prehľadom," povedal Blaho. V A-finále na 500 m v Račiciach sa ešte predstavili ďalšie tri slovenské lode. Najlepšie si počínal Marián Ostrčil, ktorý v C1 obsadil siedme miesto časom 1:54,123. Člen Slávie UK Bratislava nechal za sebou Francúzov Mathieua Gobela a Maďara Róberta Mika, za víťazným Rusom Maximom Opalevom zaostal o vyše štyri sekundy. Dvojkajak v zložení Martina Kohlová, Ivana Kmeťová skončil vo finále K2 deviaty časom 1:45,121.

Bratislavsko-novácky tandem tak na olympijskej päťstovke nezopakoval cenné štvrté miesto z vlaňajšieho európskeho šampionátu v Poznani. Kohlová s Kmeťovou boli po polovice trate ešte na šiestom mieste, napokon však prišli do cieľa na poslednej priečke.

Za víťaznou maďarskou posádkou v zložení Katalin Kovácsová, Natasa Janicsová zaostali o vyše päť sekúnd. Aj deblkanoe v zložení Daniel Biksadský, Ľubomír Hagara obsadilo vo finále C2 na 500 m deviate miesto. Už samotný postup medzi elitnú deviatku je však pre zverencov trénera Slavomíra Kňazovického v silnej konkurencii úspechom. Zo zisku zlata sa tešila ruská posádka Sergej Ulegin, Alexander Kostoglod.

V B-finále K1 sa nedarilo skúsenej Marcele Erbanovej, ktorá skončila deviata a celkovo ju klasifikovali na 18. pozícii.