22. august 2006

K4 oslavuje!

Bratislava 21. augusta (TASR) - Tok medailí slovenskej káštvorky z vrcholných podujatí sa nazastavil ani na 35. majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede. Bratia Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Róbert Erban po piatom mieste vo finále na olympijskom kilometri  na polovičnej trati zabrali naplno a v tejto zostave získali premiérové zlato zo svetových šampionátov. Na vlaňajších MS v Záhrebe bola slovenská káštvorka na oboch tratiach strieborná, na neolympijskej päťstovke sedeli spoločne s Michalom Riszdorferom a Erbanom v jednej lodi Juraj Tarr s Andrejom Wiebauerom.
      "Zo Szegedu sme sa v žiadnom prípade nechceli vrátiť bez medaily. Neúspech na 1000 m trati nás poriadne vyhecoval. Boli sme správne nasrdení, na päťstovke sme chceli vydať zo seba všetko a získať najcennejší kov. Som rád, že náš zámer nám dokonale vyšiel. Najväčšiu radosť zo zisku zlata mal Robo Erban, ktorý získal prvé zlato z MS v K4 a patrične to aj oslávil. Atmosféra v Szegede bola fantastická, prišlo veľa fanúšikov zo Slovenska a v hľadisku nás povzbudzovali členovia nášho komárňanského fanklubu. Veľmi intenzívne to celé pri televíznej obrazovke prežívala moja mama. Po piatom mieste na 1000 m bola veľmi nervózna a rozrušená. Po úspešnom finále päťstovky však spokojne konštatovala, že to už bolo iné kafé," povedal "háčik" slovenského štvorkajaku Richard Riszdorfer.
      Jeho starší brat Michal priznal, že po nevydarenom finále na 1000 m prežil bezsennú noc. "Dlho som to celé analyzoval, zaspal som až o tretej nadránom a celý čas som sa prehadzoval. Na kilometri sme zajazdili vynikajúco, no nemali sme športové šťastie. Pred finále päťstovky sme sa vyburcovali a povedali sme si, že aj keď bude fúkať silný vietor, pôjdeme ako zbesilí. Boli sme unavení, no dokázali sme sa zmobilizovať a zvíťazili sme jednoznačným spôsobom. K maximálnemu výkonu nám dopomohol aj nevídaný divácky kotol. V Maďarsku je rýchlostná kanoistika športom číslo jeden a v hľadisku bolo až 30.000 divákov. Na vode to bolo poriadne cítiť a pri štarte 500-ky sme mali trochu problémy skoncetrovať sa, pretože sme neustále počuli burácajúcich divákov," dodal päťnásobný majster sveta v K4, ktorý je s touto sezónou veľmi spokojný. "Bol to úspešný rok. Získali sme tri zlaté medaily a jedno piate miesto, bodaj by bol taký každý rok."