14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Peter Gelle

Keď Dunaj vymenil za Váh

Na slovíčko s talentovaným kajakárom Petrom Gellem.

 

 

 

 

 

Keď sa pozrieme na poradie najúspešnejších športovcov Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky za uplynulý rok, tak medzi kajakármi figuruje na piatom mieste jeden z talentov tohto pekného olympijského športu Peter Gelle z Dukly Trenčín. Veď na prvých štyroch miestach trónia členovia skvelého komárňanského štvorkajaku, ktorý si na tohtoročnej olympiáde vypádloval veľmi cennú striebornú medailu. A hneď za nimi strieborný z akademických majstrovstiev sveta v Belehrade...

 

 

Aké boli vlastne tvoje začiatky s pádlom?

-         Začínal som pomerne neskoro, vari keď som mal 12 rokov. Mojím prvým trénerom bol veľký fanatik v tom dobrom slova zmysle vo vodáckom športe Jozef Kužel v Štúrove. A práve pod jeho vedením som sa zaúčal do tajov rýchlostnej kanoistiky. Na Dunaji sa nám veľmi dobre trénovalo, lebo tento veľtok nám poskytoval dostatok možností.

 

Avšak Dunaj si o niekoľko rokov vymenil za Váh...

-         Áno, od 16-tich rokov som začal študovať na Športovom gymnáziu v Trenčíne, takže postupne som sa bližšie a bližšie zoznamoval s Váhom. Keďže na Dunaji sme mohli trénovať kde – kade do aleluja, na Váhu som sa stretol s pokojnejšou vodou a 8 kilometrovým okruhom. Aj toto má svoje čaro a za tú dobu, čo som po hradom Matúša Čáka, mi Váh prirástol takisto k srdcu. Na športovom gymnáziu som pokračoval pod vedením trénerskej manželskej dvojice Vladimíra a Daniely Mrvovcov a samozrejme, že aj od nich som pochytil ďalšie skúsenosti.

 

Potom však prišla Dukla Trenčín, jedno z centier našej rýchlostnej kanoistiky na Slovensku a s ňou aj ďalší tréneri.

-         Áno, v Dukle je našim šéftrénerom veľká postava tohto športu Slavomír Kňazovický, ďalej Rastislav Kužel a Radovan Šimočko. A práve Rado ma pripravoval na tohtoročné akademické majstrovstvá sveta v Belehrade, kde sa mi podarilo skončiť na druhom mieste a domov som sa tak vrátil so striebornou medailou na 500 metrovej trati. V hlavnom meste Srbska bol odo mňa rýchlejší len nemecký reprezentant.

 

 

 

 

 

No ale poďme sa, Peter pozrieť aj na tvoje ďalšie štarty na najvýznamnejších podujatiach.

-         Začínal som v Záhrebe pred troma rokmi, potom prišiel Szeged a Duisburg, kde som vlani vyhral „C“ finále na Svetovom šampionáte takisto na 500 metrovej trati. Štartoval som aj na európskom šampionáte v španielskej Pontevedre a tohto roku aj na kontinentálnych majstrovstvách v Miláne. Nedarilo sa mi tam príliš, lebo Miláno bolo v skoršom termíne kvôli olympiáde a v dvojkajaku na tisícke som spolu s Martinom Jankovecom, takisto z Dukly Trenčín, vypadol ešte v rozjazde.

 

To znamená, že svet si už vo svojich 24-och rokov pobehal s pádlom v ruke krížom – krážom. A čo ťa čaká v najbližšom čase?

-         Keďže v plnom prúde máme rozbehnutú prípravu na novú sezónu, v decembri sa chystáme do talianskej Sabaudie, kde je výhodné klimatické prostredie. To bude v decembri, po novom roku si tradične obujem lyžiarske bežky, rovnako ako aj ďalší vodáci a s najväčšou pravdepodobnosťou budem ukrajovať kilometre na Skalke, kde sú naozaj ideálne trate. No a potom zrejme opäť Sabaudia, prípadne Sevilla na juhu Španielska. Chcem sa na budúcu sezónu čo najlepšie pripraviť, lebo v Belehrade by som mal štartovať na Svetovej letnej univerziáde. Keďže vodu poznám, mohla by to byť pre mňa výhoda...

 

Aký je Peter v súkromí?

-         Úplne normálny. Tak ako každý, tak aj ja počúvam dobrú hudbu, nemám nejaký vyhranený žáner a z kníh si prečítam to, čo ma zaujme. Musí to byť však zaujímavé čítanie, aby ma nejakým spôsobom dokázalo osloviť.

 

A čo škola?

-         Od jesene študujem v prvom ročníku na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici na Fakulte humanitných vied, odbor šport. Myslím si, že toto štúdium som si dobre zvolil a verím, že mi podstatne rozšíri môj športový obzor a že niekedy v budúcnosti môžem z toho aj profitovať. Je jasné, že v kajaku by som veľmi rád dosiahol čo najlepšie výsledky a z rozjázd postupoval čo najďalej. V Trenčíne sme fajn partia a to je základ...

 

 

Zhováral sa Peter Buček

Foto Peter Banák