14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Jaroslav Ostrčil

 

Je to dobré, ale chceli sme viac...

Na slovíčko so šéfom slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Jaroslavom Ostrčilom

 

 

 

Tvrdý na seba, tvrdý aj na druhých. Asi takto by sme mohli jednou vetou charakterizovať šéfa nášho zväzu, ktorý kormidluje slovenskú rýchlostnú kanoistiku a udáva jej tón. Keď sme sa obzreli za tohtoročnou sezónou, tak v prvom rade sme videli ostré kontúry Pekingu. Je to pochopiteľné, lebo hlavné mesto Čínskej ľudovej republiky bolo pre všetkých špičkových vodákov stredobodom pozornosti v uplynulej sezóne a vrcholom pyramídy štvorročného snaženia sa. Veď olympiáda je výkladnou skriňou svetového športu a ani Peking nebol žiadnou výnimkou. Všetci veľmi dobre vieme, že olympijská regata sa odohrala v prekrásnom komplexe Šuni a mnohí hovorili, že taký nádherný komplex pre rýchlostnú kanoistiku, veslovanie a napokon aj priľahlý areál vodného slalomu ešte doteraz nevideli. Číňania pripravili perfektnú dráhu s perfektným zázemím a plné tribúny vďačných divákov nechýbali prakticky už od samotných rozjázd. Takže Peking bol hlavnou témou nášho rozhovoru s Jaroslavom Ostrčilom.

 

  • - Áno, olympiáda je olympiáda apretekári majú za sebou mimoriadne dôležitú sezónu. Veď len dokázať sa nominovať do zostavy národného tímu už čosi znamená apre každého jedného kajakára či kanoistu ide ovýznamnú životnú udalosť. Akeďže naše farby reprezentovali vPekingu až siedmi pretekári, tak to je už čo povedať. Veď aj vyspelejšie krajiny od nás sa nemohli stakýmto číslom pochváliť. Ačo je mimoriadne cenné, je tá skutočnosť, že vabsolútnej konkurencii sme sa nestratili azásluhou fantastického komárňanského štvorkajaku sme sa vrátili domov so striebornou medailou. Určite chceli chlapci viac, veď to chce každý jeden pretekár, avšak na vode vydali zo seba všetko, čo vnich bolo aoto je táto krásna medaila cennejšia. Čiže na sedem pretekárov jedna strieborná olympijská medaila, taká je naša konečná bilancia aštatistika nepustí.

Spomínate skvelý komárňanský štvorkajak, ale v hre sme mali ešte ďalšie dve lode, ktoré mali takisto vysoké ambície. Ako sa pozeráte na ich vystúpenie.

  • - Do bojov zasiahli aj ďalšie dve lode, dievčenský dvojkajak Ivana Kmeťová - Martina Kohlová akanoista Marian Ostrčil. Čakali sme od nich viac, presnejšie povedané, že sa prebojujú do finálového poľa aže budú súperiť snajlepšími vtej rozhodujúcej jazde. Veď ich veľmi pekné výsledky zvlaňajška ich ktomu doslova ado písmena predurčovali. Na svetovom šampionáte vDuisburgu si Marián vybojoval senzačné druhé miesto adievčatá skončili takisto na veľmi peknom štvrtom mieste, čím si rovnako tak vypádlovali pekinskú olympiádu. Okrem toho sa vrátili zDuisburgu aj smedailou vnajkratšom šprinte na 200 metrov averu že to bola parádna bilancia. Už aj ztoho dôvodu sme boli optimistami averili sme, že v takýchto sľubných výkonoch môžu pokračovať aj vPekingu. Lenže realita bola trochu iná, obe lode sa žiaľ, do ďalších bojov už nedostali arovnako tak dievčatá aaj Marián boli sklamaní. Dlho sme hľadali príčiny tohto stavu averím, že sa ztoho všetci poučíme už aj vzhľadom na budúce ladenie formy pred takýmto najvýznamnejším podujatím vkariére športovca.

A čo tieto výsledky vlastne naznačili?

 

  • - Olympiáda je vždy výnimočná aaj bude. Konkurencia je na nej obrovská akeď sa pozrieme do minulosti aporovnáme, tak také fenomenálne mocnosti na vode, ktoré predstavujú Nemci aMaďari, už toľko medailí nežali ako na predchádzajúcich olympijských regatách. Tá kvalita je širšia, rozložená do viacerých krajín, čo je pre budúcnosť rýchlostnej kanoistiky len na prospech. Naše výsledky naznačili, že vbudúcnosti bude dobré, aby sa ktýmto našim najlepším postupne pričlenili ďalší talentovaní pretekári apretekárky. Veď aj medailisti potrebujú cítiť určitý tlak akonkurenciu, ktorá môže byť jedine na prospech. Naši juniori štartovali vtejto sezóne na majstrovstvách Európy vSzegede, avšak príliš veľa vody tam nenamútili, napriek tomu sa tam však ukázalo zopár talentov aprísľubov do budúcnosti. Keď snimi budeme poctivo pracovať aja verím, že to tak bude, tak znich môžu postupne vyrásť dobrí reprezentanti.

A to sme už načreli do budúcnosti...

  • - Mám taký pocit, že naši olympionici zPekingu budú pokračovať vplnom nasadený aj smerom kolympiáde vLondýne 2012. Už som naznačil, že aj im by pomohlo, keby boli nútení doma súperiť sväčšou asilnejšou konkurenciou. Je tu teda veľká šanca pre druhú vlnu, lebo tie naše najväčšie esá snajväčšou pravdepodobnosťou nebudú brať túto prvý poolympijský sezónu naplno, čo je napokon aj pochopiteľné. Je to teda veľká príležitosť pre ďalších ukázať sa pred svetom apríležitosti na to budú mať, či už na svetových pohároch, ale aj ďalších podujatiach. Keďže svetový šampionát bude vďalekej Kanade, čo bude pre náš zväz finančne dosť nákladné, pocestujú tam, čo je samozrejmé, len tí najlepší znich.

A na záver sa ešte pozrime na kluby, lebo práve tam tlačí náš zväz topánka vari najviac.

  • - Práve vtejto sezóne dostali kluby veľmi dobré injekcie aod júla do októbra mali výraznú finančnú podporu. Veď sme napokon objavili 50 nových talentovaných žiakov, sktorými budeme postupne pracovať aj vbudúcnosti aradi by sme mali takého prírastky aj vďalších rokoch. Jednoznačne, všetko úsilie leží vprvom rade na klubovej úrovni, tam je stredobod záujmu orientovať našu pozornosť čím ďalej, tým viac. Verím, že spoločným úsilím budeme postupovať dopredu abudeme mať znašich vodákov radosť aj vďalšom olympijskom cykle.

 

Zhováral sa Peter Buček