14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Kanoisti vyhlásenie

 

Nič nového pod slnkom...

Po slávnostnom vyhlásení najúspešnejších pretekárov Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky

 

Bolo čo bilancovať aj na tohtoročnom obzretí sa za úspešnou sezónou. Slávnosť aj tentoraz situovali organizátori zo SZRK do priestorov kaviarne Alizeé na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. A že nešlo o žiadnu tuctovú slávnosť, dokumentuje to aj skutočnosť, že na ňu prijal pozvanie a osobne sa na nej zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Ako povedal, naši vodáci nám už dlhé roky robia dobré meno, poďakoval sa im za skvelú reprezentáciu Slovenska, nezabudol pritom ani na trénerov a ďalších funkcionárov. Zaželal im zároveň ďalšie plodné roky s vyústením do olympijského Londýna v roku 2012.

Bolo radosť sa pozerať na všetkých prítomných, lebo z nich vyžarovala taká správna energia. Medzi vodákmi sa každý cíti veľmi dobre a výnimkou nebol ani tento slávnostný večer. Aj keď prítomní dlho čakali na členov komárňanského štvorkajaku, predsa len sa dočkali. Síce v okýptenej zostave, ale predsa len prišli. Ako povedal Erik Vlček do mikrofónu, vinou zdržania sa boli tradičné zápchy nielen v Bratislave, ale aj v jej okolí.

No ale poďme teraz medzi ocenených. Začneme dámami, lebo tie majú prednosť. Kajakárkou roka sa stala opäť Ivana Kmeťová, členka DAK Kiaba Nováky, ktorá nazbierala od odborníkov 113 hlasov. Táto sympaťáčka nám povedala:

„Našou prioritou v dvojkajaku spolu s Martinou Kohlovou bola účasť na olympijských hrách v Pekingu. Vlaňajším štvrtým miestom na majstrovstvách sveta v nemeckou Duisburgu sa nám splnil detský sen pádlovať pod piatimi kruhmi. Starostlivo sme sa na Peking pripravovali, na nič sme nezabudli a verili sme, že sa prebojujeme až do finále. Realita bola však trochu iná, v hlavnom meste Číny nám to nešlo tak, ako by sme si predstavovali. Bolo to pre nás sklamanie, ale plynie nám z toho aj veľké poučenie ako sa na takéto významné podujatie čo najlepšie pripraviť. Úvodná časť sezóny nám vyšla podstatne lepšie, veď na európskom šampionáte v Miláne sme si vybojovali zlaté medaily v krátkom šprinte na 200 metrov. Bola to naša prvá zlatá medaila na podujatí podobného rangu a mali sme z nej veľkú radosť. Teraz sa už pripravujeme na novú sezónu a za nami je aj dvojtýždňová príprava v Chorvátsku. Mám radosť aj z toho, že na kvalifikačných pretekoch v Račiciach som dokázala vyhrať aj obe individuálne disciplíny."

Erik Vlček, kajakár KKK Komárno, ktorý v tejto ankete triumfoval už piaty raz za sebou:

„Samozrejme, že ma toto prvenstvo veľmi teší a mám z neho stále veľkú radosť. Sezóna bola pre nás vynikajúca a s odstupom času si myslím, že strieborná medaila nášho štvorkajaku na OH v Pekingu má pre nás mimoriadnu hodnotu. Určite, že sme chceli zvíťaziť, veď kto by nechcel. Aj my sme dali do prípravy všetko, neprehliadli sme žiadnu maličkosť, mali sme výborné podmienky na tréning či už ďaleko za hranicami, alebo doma. V prekrásnom areáli Šuni sa zišla mimoriadne kvalitná konkurencia z celého sveta a sme veľmi radi, že sme v súboji s elitou skončili takto. Je to môj životný úspech a rovnako tak aj ďalších mojich kolegov v štvorkajaku. Tí Bielorusi, ktorí napokon triumfovali, boli naozaj výborne pripravení a zaslúžene si vybojovali zlatú medailu. My sme do toho dali všetky sily, nič v nás po rozhodujúcom súboji vo finále už nezostalo, takže máme veľmi dobré pocity, že sme pre medailu urobili všetko, čo bolo v našich silách. Aj my sme už postupne začali s prípravou na novú sezónu, ktorej vrcholmi budú majstrovstvá Európy v Nemecku a svetový šampionát v Kanade. Podľa všetkého sa však s takou intenzitou ako na tento olympijský rok však nebudeme na novú sezónu pripravovať, tempo trochu zvoľníme, avšak to neznamená, že nebudeme bojovať opäť o najvyššie méty. Jednoducho, šliapať dlhé roky stále na plný plyn sa nedá. Aj keď sme si tento rok na európskom šampionáte vypádlovali dve zlaté medaily, na budúci rok však medailu na päťstovke nezískame, keďže túto disciplínu z programu majstrovstiev sveta vylúčili. Podľa všetkého sa teraz poobzeráme po dvojkajaku a rád by som bol, keby sa nám podarilo dobre zajazdiť."

Marián Ostrčil, člen bratislavskej Slávie UK, získal najvyššie ocenenie medzi kanoistami:

„Aj mojím vrcholom, tak ako všetkých ostatných športovcov, bola pekinská olympiáda. Žiaľ, nedostal som sa na nej do finále ani na jednej z oboch tratí, takže som bol z môjho vystúpenia sklamaný. Minulý rok sa mi podarilo získať na svetovom šampionáte v Duisburgu striebornú medailu a veril som, že v dobrých výkonoch by som mohol pokračovať aj ďalej. No ale šport je už raz taký. Neviem, či sme dobre ladili v Maďarsku moje tréningy a či boli aj dobre načasované tesne pred odchodom na olympiádu. Mám také tušenie, že sme to trochu prepálili. Ja som plnil do detailov trénerové pokyny, niekedy som mal pocit, že nepočúvam, čo hovorí telo. Išiel som na doraz s vedomím, že čím viac natrénujem, tým to bude lepšie. Podľa všetkého však aj menej býva dosť, ako sa hovorí a vysúšali to napokon aj ďalší vodáci. Je to pre mňa veľmi cenná skúsenosť a verím, že z nej môžem v budúcnosti len vyťažiť. Na jeseň som absolvoval v Bratislave artroskopickú operáciu ramena, s ktorým som mal už dlhší čas problémy. Poctivo rehabilitujem a začínam aj s tréningom. Už sme sa opäť dohodli na spoločnom tréningu s maďarskými partnermi a keďže reprezentanti tejto krajiny patria medzi absolútnu svetovú špičku a sú veľmocou v kanoistickom športe, verím že to bude na môj osoh. Veľmi rád by som sa v budúcej sezóne rehabilitoval za túto..."

Za maratónca roka odborníci vyhlásili Mariána Lachkoviča zo Slávie UK Bratislava, ktorý na najvyššom stupienku vystriedal Radoslava Rusa z Novák. Veľký potlesk sa ušiel aj Jurajovi Oršulovi z Novák, ktorý bol ocenený v kategórii juniorov. Tento talentovaný kanoista, ktorého trénerom je Ľubomír Hagara, nám povedal:

„Veľmi ma teší toto ocenenie a zrejme brali do úvahy moje vystúpenie na majstrovstvách Európy juniorov v maďarskom Szegede. Veď sa mi tam podarilo vybojovať jedno štvrté a jedno šieste miesto. Teraz sa však sústreďujem už na budúcoročný svetový šampionát juniorov v Moskve, kde by som chcel medzi podstatne silnejšou konkurenciou uspieť čo najlepšie. V tréningoch preto urobím všetko, aby sa mi to podarilo."

Vôbec nebolo ťažké uhádnuť posádku roka. Najviac bodov získal fenomenálny komárňanský štvorkajak v zostave Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlčej a Juraj Tarr. O striebornej medaile v Pekingu sme už hovorili, čo bol historický úspech týchto chlapcov, ktorých v Komárne dlhé roky pripravuje veľký mág našej rýchlostnej kanoistiky a skvelý stratég Tibor Soós. Na slávnosti boli len Richard Riszdorfer a Erik Vlček, lebo Michal sa pri futbale zranil a Juraj dostal horúčky a leží preto doma. Obom, samozrejme, želáme skoré uzdravenie a aby sa opäť čím skôr zapojili do prípravy.

Za štvorkajak jeho háčik Richard Riszdorfer:

„Skvelá sezóna, z olympijského striebra máme veľkú radosť, sme s ním spokojní, ale samozrejme o niečo viac radosti by sme mali, ak by sme tých Bielorusov vo finále predsa len predstihli. Naše poďakovanie patrí všetkým tým, ktorí sa o to zaslúžili, že sa nám podarilo vystúpiť na stupeň víťazov. Jasné, že pokračujeme ďalej s vidinou olympijského Londýna v roku 2012."

 

Zhováral sa Peter Buček