14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Miroslav Haviar

 

Na slovíčko s Ing. Miroslavom Haviarom, viceprezidentom Európskej kanoistickej asociácie

 

 

 

Silný záber aj na kontinentálnom fóre

 

Ako sme vás už informovali, naša kanoistika dosiahla v minulých dňoch výrazný diplomatický úspech. Bratislava bola totiž dejiskom deviateho kongresu Európskej kanoistickej asociácie, a v rámci rokovania boli aj voľby do významných funkcii tohto orgánu. Je potešiteľné, že Slovensko sa na domácej pôde presadilo ako sa patrí. Veď vo voľbách na funkciu viceprezidenta už v prvom kole suverénne triumfoval náš zástupca, ktorým bol Ing. Miroslav Haviar. Stal sa tak druhým najvyšším predstaviteľom kanoistiky na starom kontinente. Pri tejto príležitosti sme sa s touto známou postavou vodáckeho športu porozprávali.

 

 

  • - Miro, tvoj úspech zrejme mnohých prekvapil, avšak viacerí dobre vedia, že členom exekutívy Európskej kanoistickej asociácie si bol už prakticky vprvých hodinách jej existencie...

 

 

Áno, je to pravda, lebo mal som to šťastie byť vo výkonnom výbore tohto orgánu hneď po jeho vzniku v roku 1993. Vtedy sa stal prezidentom Albert Woods z Veľkej Británie, ktorý stále šéfuje a podľa všetkého mu to ide dobre, lebo kanoistika na európskom kontinente tvrdí muziku aj v rámci svetového meradla. Vo výkonnom výbore ECA som bol dva roky až do doby, keď do funkcie zvolili Poľku Halinu Pikulu.

 

  • - Vo vodáckom svete si však známou postavou už dlhé roky, nielen vsúvislosti svoľbou na tento významný post.

 

 

 

Už 20 rokov som medzinárodným rozhodcom rýchlostnej kanoistiky a počas tejto doby som mal možnosť zúčastniť sa aj na dvoch olympijských hrách. Najskôr to bolo v roku 1996 v americkej Atlante a potom som pod piatimi kruhmi rozhodoval aj v Aténach. Veľ nechýbalo a cestoval by som aj do Sydney v pozícii rozhodcu, avšak vtedy som mal povinnosti na Slovenskom zväze rýchlostnej kanoistiky vo funkcii generálneho sekretára, takže som aj po tejto línii zabezpečoval pobyt a účinkovanie našich vodákov v Austrálii. Okrem olympijského pôsobenia som mal možnosť rozhodcom na celom rade svetových šampionátov. Začal som v Mexiku, potom pokračoval Duisburg, ďalej to bol kanadský Dartmouth, neskôr maďarský Szeged, Miláno a Poznaň. Samozrejme, že na týchto podujatiach som mal možnosť byť v úzkom kontakte nielen s rozhodcami, ale aj s funkcionármi a predstaviteľmi kanoistických zväzov mnohých svetových krajín a do styku som pravidelne prichádzal aj s predstaviteľmi Medzinárodnej kanoistickej federácie ICF. Takže, je to pravda, že na tomto poli nie som neznámou tvárou. Najmä ak zoberieme do úvahu aj skutočnosť, že som v minulosti pôsobil aj 6 rokov v technickej komisii Medzinárodnej kanoistickej federácie. Avšak vo svete je to bežné, najmä v takýchto športoch ako je náš, že človek pôsobí súčasne na viacerých postoch, či už rozhodcovských, ale aj funkcionárskych.

 

 

  • - Čo si myslíš, Miro, čo môže znamenať tento významný post slovenského funkcionára pre ďalší rozvoj anapredovanie našej kanoistiky?

 

 

Svet dobre pozná úspechy našich vodákov z predchádzajúcich rokov a naši vodní slalomári a rýchlostní kanoisti patria k absolútnej svetovej špičke, čo je mimoriadne príjemné konštatovanie. Je preto veľkým zadosťučinením pre náš šport a v neposlednom rade aj pre mňa, že ma zvolili do tejto funkcie a beriem to ako uznanie doterajších výsledkov našich športovcov, ale aj trénerov a funkcionárov. Z tohto diplomatického hľadiska pôjde o to, aby sme aj naďalej zviditeľňovali Slovensko vo svete a to nielen cez získané medaily. Veď svet otváral oči aj na pekinskej olympiáde, keď naši vodní slalomári získali zo štyroch možných až tri zlaté medaily. Nie je to žiadna náhoda, ale výsledok dlhoročnej a systematickej práce s mimoriadne talentovanými pretekármi. Skvelé sú aj výsledky komárňanského štvorkajaku, ktorý urobil svojimi výkonmi obrovskú brázdu vo svete. Čiže rád by som nadviazal na tieto úspechy aj na diplomatickom poli a prebojúval a presadzoval slovenské záujmy v rámci starého kontinentu.

 

 

  • - Na Slovensku sme usporiadali, čo sa týka vodného slalomu, celý rad významných podujatí. Boli to európske šampionáty, Svetové poháre, juniorské majstrovstvá sveta aodva roky zorganizujeme vČunove dokonca aj najvýznamnejšie podujatie - majstrovstvá sveta. Avšak rýchlostná kanoistika, ďalší mimoriadne úspešný olympijský šport na Slovensku sa takýmto výpočtom nemôže pochváliť. Čo si myslíš, kde je pes zakopaný?

 

 

Je pravda, že vodní slalomári toho majú na svojom konte už dosť a spoločne sa tešíme na blížiaci sa svetový šampionát v Čunove. Pravdou je aj to, že k dispozícii majú dve skvelé dráhy - v Čunove a v Liptovskom Mikuláši, to znamená, že sa u nás môžu organizovať na nich aj najvýznamnejšie svetové podujatia. A vždy sa stretli s mimoriadnymi úspechmi, ako napríklad naposledy majstrovstvá Európy v Liptovskom Mikuláši pred dvoma rokmi. Čiže, jedným slovom sú tu skvelé podmienky pre tento šport, ktoré aj zákonite prinášajú ovocie v podobe vynikajúcich výsledkov našich vodných slalomárov. Keď si však zoberieme rýchlostnú kanoistiku, tak, musíme sa priznať, že u nás nemáme prakticky žiadnu regulárnu trať. Veď naši najlepší absolvujú v posledných rokoch svoje kvalifikačný preteky o postup na najvýznamnejšie svetové podujatia v českých Račiciach, kde majú k dispozícii priam ideálne podmienky. Kedysi sme usporadúvali tradičné medzinárodné regaty s výborným zvukom vo svete napríklad na Zlatých pieskoch, kam sa schádzala svetová špička v juniorských kategóriach a s mnohými víťazmi zo Zlatých pieskov sme sa neskôr stretli na olympiádach alebo majstrovstvách sveta na stupňoch víťazov. Lenže táto dráha s ideálnymi ubytovacími kapacitami a ďalším zázemím však nevyhovovala prísnym medzinárodným kritériam, lebo nemala požadovanú dĺžku. Chvalabohu, že medzinárodnú regatu môžeme robiť v poslednom čase na piešťanskej Sĺňave, kde je však mierne tečúca voda a takisto to nespĺňa prísne normy. Hľadáme preto všetky cesty a možnosti ako by sme oprášili už dlhé roky jestvujúce kvalitné projekty s dobudovaním Zemníka neďaleko Bratislavy. Voda je tam priam ideálna a tam by mohlo vyrásť naozaj prvotriedne centrum nielen pre rýchlostnú kanoistiku ale aj veslovanie.

 

 

  • - A čo treba ktomu urobiť, aby sa ztoho Zemníka stala napokon realita?

 

 

Podľa môjho názoru treba v prvom rade získať pozemok. To je alfa a omega celého projektu, lebo táto otázka je stále ešte otvorená. Ide o vlastnícko-právne vzťahy a bez ich dokonalého a úplného vyrovnania sa nepohneme ďalej. Verím, že financie na dobudovanie infraštruktúry pre areál vodných športov na Zemníku by sa už nejakým spôsobom dali zohnať. Je tu nové vedenie Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky a verím, že spoločnými silami by sme na tomto poli mohli nájsť nejaké riešenie a posunúť sa dopredu. V hnutí sú schopní ľudia s bohatými skúsenosťami, takže je to len otázka času, kedy by sme sa mohli z tohto miesta pohnúť. Na prospech celej rýchlostnej kanoistiky, na prospech celého slovenského športu.

 

Mirovi Haviarovi teda držíme na tomto významnom diplomatickom poste palce a spoločne verme, že bude aj naďalej úspešne pádlovať a správnym smerom kormidlovať európsku loď. Teraz ide len o to, aby sme jeho zaradenie vo vysokej funkcii viceprezidenta Európskej kanoistickej asociácie, čo najrozumnejšie využili a zužitkovali aj pre prospech celého nášho športu.

 

Zhováral sa Peter Buček.