14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Hagara

Nádeje našich nádejí

 

Po tradičných pretekoch olympijských nádejí v Szegede.

 

Jedna z najlepších vodáckych dráh  na našom kontinente, v maďarskom v Szegede, bola dejiskom regaty olympijských nádejí, na ktorej sa koncom uplynulého týždňa predstavili rýchlostní kanoisti zo 16-tich krajín. Podľa očakávania tvrdili muziku mladí domáci reprezentanti, ktorí v medailovej bilancii jasne triumfovali, keď si vypádlovali spolu 47 cenných kovov, pričom 19 z nich bolo zlatých. Hneď za Maďarmi skončili ich odvekí rivali Nemci s 24-mi medailami a na treťom mieste figurujú Poliaci. Je potešiteľné, že v tejto výbornej konkurencii sa nestratili ani naši reprezentanti, ktorí sa domov vrátili s piatimi medailami. Dve z nich boli zlaté, jedna strieborná a dve bronzové.

   „Áno, máme radosť z týchto výsledkov, lebo samotní pretekári sa presvedvedčili ako sú na tom v konfrontácii so svojimi rovesníkmi z iných krajín,“ povedal Ľubomír Hagara, ktorý bol v Szegede jedným z našich trénerov a pokračoval: „ Boli to akési malé majstrovstvá Európy, lebo tá konkurencia z najvyspelejších vodáckych krajín hovorí sama za seba. Ani také mocnosti na vode, akými sú Maďari, Nemci, Poliaci, ale aj ďalšie krajiny, nezabúda na zálohu – a to ich robí napokon takými úspešnými, akými sú už dlhé roky.“

   O dve slovenské prvenstvá sa v Szegede, Mekke maďarskej rýchlostnej kanoistiky, zaslúžil 17-ročný novácky stredoškolák a člen tamojšieho klubu KIABA Juraj Oršula, ktorý bol najrýchlejší medzi singlkanoistami na 500 i 1000 metrovej trati. Dokázal výbornú formu aj v závere sezóny. Veď na tejto szegedskej vode súperil aj cez leto na nedávnych juniorských majstrovstvách Európy, a vybojoval si dve cenné finálové umiestnenia – štvrtý skončil na päťstovke a na dvojnásobnej trati dopádloval šiesty. V jednej z bášt slovenskej rýchlostnej kanoistiky , v Novákoch, vedie tento veľký talent už štvrtý rok tréner Ľubomír Hagara.“Chutí mu trénovať a to je dobrý predpoklad do budúcnosti“, dodáva téner. Len nech mu to vydrží čo najdlhšie...

   Na budúci rok usporiadajú svetový šampionát juniorov na olympijskom kanáli Krylatskoe v Moskve, a tam by mohol Juraj Oršula pokračovať v jeho úspešnom ťažení. Má na to všetky prepoklady.

     V Szegede sa nestratili ani slovenskí kajakári,a cenné sú ich finálové posty, hoci tentoraz na stupeň víťazov nestačili.  Žiaľ, divčatám to v Maďarsku nešlo celkom tak ako by si predstavovali, hoci aj ony robili čo mohli. Cenné však bolo, že si mohli zmerať sily so svojimi rovesníčkami a čo-to od nich aj odpozorovať. Aj to je prínos takýchto podujatí.

 

 

Ľubomír Hagara je doslova pupočnou šnúrou spojený s nováckou lodenicou a priľahlým jazerom, na ktorom povyrastal celý rad výborných kajakárov i kanoistov. Už 28 rokov tu vychováva talenty, prakticky odvtedy, čo odložil pretekárske pádlo.

-         Áno, je to už dlhá doba, čo sa venujem našim vodákom, najskôr som dostal pod patronát tých najmladších, žiakov, ale vtedy som bol ešte aktívnym pretekárom. No ale postupne som si toto trénerské remeslo prisvojil a bez vody si už svoj život neviem ani predstaviť, hovorí Ľubo.

         Klub rýchlostnej kanoistiky DAK KIABA Nováky patrí už dlhé roky k najlepším na Slovensku, je to jedna z bášt tohto športu u nás...

-         Klub vznikol v 50-tych rokoch aj vďaka tomu, že tu máme vodnú nádrž, ktorá je zásobárňou vody pre elektráreň a zároveň aj chemičku. Za posledných 5 rokov sa klub evidentne pozdvihol predovšetkým zásluhou našich sponzorov, ktorých máme v názve klubu, a je to napokon vidieť aj na samotných výsledkoch. Veď posledných 8 rokov sme stále víťazmi Slovenského pohára a spolu sme zaznamenali už okrúhlych 15 prvenstiev.

V Novákoch je Ľubomír Hagara hlavným trénerom, jeho zástupcom je Dušan Stachovan a Rasťo Rus má pod palcom prípravku...

-         Rasťo má v skupinke dvanástich pretekárov vo veku od 9 do 12 rokov a v budúcnosti chceme užšie spolupracovať s Centrom voľného času v Novákoch a získavať do klubu ďalšie talenty.

     Ale lodenicu máte dobre vybavenú, len čo je pravda...

-         Pred časom prešla rekonštrukciou, obnovili sme ju, máme tam aj pádlovací bazén, v ktorom môžu súčasne trénovať traja kajakári a šiesti kanoisti, je tam aj posilňovňa, takže všetko, čo naši členovia potrebujú.

        A ako je to s loďami, lebo to je veľký problém mnohých našich vodáckych klubov...

-         Na takých 85 percent sme loďami pokrytí. Vďaka tomu, že viacerí naši členovia sú v Národnom športovom centre, majú jeho prostredníctvom k dispozícii lode aj pádla, čo je naozaj veľká pomoc a oceňujeme to.

Poďme sa však pozrieť na výrazné novácke postavy, ktoré preslávili vašu lodenicu nielen doma, ale aj vo svete...

-         Máme naozaj to šťastie, že tu vyrástli mnohí výborní reprezentanti. Začal by som Petrom Pálešom, štvornásobným účastníkom olympijských hier či svetových šampionátov, ďalej tu vyrastal Juraj Filip, Andrej Páleš, Ivana Kmeťová, Rado Rus,Ľubomír Hagara mladší, teda  čo meno, to pojem a som rád, že tu máme momentálne ďalší výrazný talent – Juraja Oršulu, ktorý len pred niekoľkými dňami dva razy triumfoval na pretekoch olympijských nádejí v Szegede.

 

 

      Spomínate Szeged, ktorý má vo vodáckom svete veľmi vysoký kurz, avšak táto jeho vynikajúca dráha bola akýmsi predkrmom pred budúcoročnými majstrovstvami sveta juniorov...

-         Veru tak, veľmi radi by sme nadviazali na predchádzajúce výborné výsledky našich reprezentantov z týchto podujatí a urobíme všetko preto, aby sme tam boli úspešní. Veď nielen Juraj Oršula je v hre, ale aj ďalší finalisti zo Szegedu. Ešte pred Moskvou však budeme štartovať v Poznani na európskom šampionáte, a to už bude veľká generálka pred „svetom“, dokončil rozprávanie Ľubomír Hagara, doslova a do písmena duša nováckych vodákov.

 

 

 

zhováral sa Peťo Buček