27. Abecedný adresár SZRK

Príhovor predsedu SZRK

Vážení priatelia, športovci, tréneri, funkcionári a rodičia,

napriek hektickému obdobiu, kedy už iba spomíname na rok 2010 a snažíme sa riešiť aktuálne úlohy, by som  rád vyzdvihol výsledky našich športovcov na vrcholných podujatiach akými sú MS, ME, MSJ, MEJ  ako aj iné aktivity zväzu za rok 2010.

V roku 2010 sme očakávali stabilizovanie nášho reprezentačného družstva seniorov smerom ku kvalifikácii na OH. Táto úloha sa nám podarila a vyprofilovala sa silná skupina 11 športovcov, ktorí majú za daných podmienok reálnu šancu kvalifikovať sa na OH v Londýne. Títo športovci dosiahli hodnotné výsledky na ME v španielskej Trasone, kde  posádka K2 ženy na 200 m získala 2. miesto, C1 5000 m Marián Ostrčil získal cennú bronzovú medailu, posádka K4 1000 m získala 4. miesto čo znamená ústup z medailových pozícií, ale cenné umiestnenie, C1 500 m Rastislav Kohút svojim 4. miestom prekvapil a zaradil sa do svetovej špičky,  K2 ženy 500 m 7. miesto, K2 muži 1000 m 7. miesto je výborným umiestnením v silnej konkurencii, C1 1000 m Marián Ostrčil 8. miesto znamenalo postup medzi elitu, C1 200 m Ľubomír Hagara 9. miesto. Všetky posádky či lode na základe týchto výsledkov získali štátnu podporu v príprave na rok 2011.
V roku 2010 sa vytvorila na základe výborných výsledkov aj silná skupina reprezentantov do 23 rokov aj vďaka výborným výsledkom juniorských posádok K2 a K4 na MEJ a do 23 rokov v Moskve. Tieto posádky a singlové lode získali v  K2 200 m 3. miesto, K4 1000 m tiež 3. miesto, v C1 23 1000 m Matej Rusnák  4. miesto, K4 23 1000 m 5. miesto, potvrdili svoje ambície byť v elitnej skupine športovcov,  na K1 500 m 8. miesto Viktor Demin, ukázal svoju silu osobnosti a možnosť dominovať aj v singlovej disciplíne podobne ako na K1 23 1000 m 6. miesto Gábor Jakubík. Finálové umiestnenia si vybojovali aj posádky C2 1000 m, C2 500 m, ako aj K2 500 ženy a K2 23 500 m, ostané posádky získali cenné umiestnenie vo finále “B“. Aj vďaka týmto výsledkom sa vyprofilovala silná skupina 14 športovcov, ktorí budú mať štátnu podporu k príprave na MEJ do 23 rokov v Záhrebe a budú mať možnosť presadiť sa v seniorskej kategórii na medzinárodných podujatiach.
Hodnotné výsledky získali naši elitní športovci aj na MS v Poznani, kde prekvapil hlavne v K1 500m 2. miestom Peter Gelle a zasadil tvrdý úder do svetovej špičky v singlovej disciplíne. Dievčatá v K2 200 m 3. miestom opäť potvrdili svoju vysokú športovú úroveň v tejto disciplíne a na 500 m trati ju preukázali aj 7. miestom. V C1 5000 m Marián Ostrčil zopakoval 3. miesto z ME, ale nepodarilo sa mu už prebojovať do finálovej skupiny na C1 1000 m. Najväčším sklamaním bolo umiestnenie našej vlajkovej posádky na K4 1000 m, ktorá skončila v konečnej bilancii na 10. mieste, čo bolo pre samotných chlapcov sklamaním, ale o to väčšou motiváciou do roku 2011 s cieľom, úspešne sa kvalifikovať na OH v Londýne.

Aj napriek veľmi dobrým výsledkom v roku 2010 pociťujeme miernu stagnáciu v mládežníckych kategóriách a hlavne stratu postavenia v maratóne, kde sa veľmi ťažko hľadá priestor pri zavedení 200 m trati do programu OH, ale aj ostatných medzinárodných podujatí, s cieľom intenzívnejšie prezentovať kanoistiku pre širokú verejnosť.

K hodnoteniu výsledkov našej reprezentácie môžeme pozitívne priradiť aj výsledky našej práce v domácom hnutí a to hlavne v udržaní a v miernom náraste členskej základne v našich kluboch, v organizovaní pohárových a majstrovských pretekov, v organizovaní medzinárodných podujatí v Piešťanoch, medzinárodnej regaty juniorov a súťaže olympijských nádejí, ktoré boli pozitívne prezentované aj na medzinárodných internetových stránkach.

Kladne by som chcel zhodnotiť aj spoluprácu s rezortnými strediskami, ktoré zamestnávajú našich elitných športovcov ako aj ich osobných trénerov. Na základe zmluvných vzťahov a definovaných cieľov sme si stanovili a prerozdelili úlohy v rámci športovej prípravy našich reprezentantov s cieľom kvalifikovať sa s najväčším počtom lodí na OH a získanie medailových umiestnení na MS,ME,MEJ a MSJ. Pri SZRK sa vytvorili nové realizačné tímy, ktoré by mali byť zárukou kvality práce založenej na rýchlej výmene informácií a rozdelení úloh medzi ich členmi.

Aj keď veľmi ťažko, ale predsa ideme krok za krokom k vybudovaniu pretekárskej trate na Zlatých pieskoch a k získaniu pozemku v lokalite Zemník. V rámci tejto úlohy žijeme zatiaľ v ilúziách a predstavách, ktorých naplnenie by bolo malým zázrakom.

Pozitívne by som chcel zhodnotiť aj výkonnú prácu sekretariátu, vďaka ktorej boli zabezpečené všetky domáce a zahraničné akcie, vďaka ktorej bola kvalifikovane a na profesionálnej úrovni vyhodnotená naša činnosť aj voči naším nadriadeným organizáciám. V rámci práce sekretariátu a generálneho sekretára úspešne pokračuje aj snaha o získanie malých a väčších sponzorov, ktorí nám môžu pomôcť zviditeľniť náš šport.

Na záver môjho príhovoru by som chcel poďakovať všetkým členom, klubom, rezortným strediskám a sekretariátu za spoluprácu v roku 2010 a zároveň Vás vyzvať k intenzívnejšej spolupráci v roku 2011, ktorý vyskúša našu súdržnosť a silu  voči nepriaznivým okolnostiam, ktoré môže priniesť dnešné hektické obdobie.