14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Aktuality

03. júl 2018

Úspech na ME juniorov/U23 pohľadom funkcionárov a medailistov


Na pôde Slovenského olympijského výboru sa v utorok uskutočnila tlačová beseda sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky po úspešnom vystúpení našich rýchlostných kanoistov na minulotýždňových majstrovstvách Európy juniorov/U23 v Auronze, kde získali tri zlaté a dve strieborné medaily. S novinármi debatovali Róbert Petriska (predseda sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky), Filip Petrla (športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky), Marián Tesárik (šéftréner juniorskej reprezentácie a vedúci výpravy na ME) a medailisti z ME - Matúš Jedinák, Samuel Baláž, Milan Fraňa, Csaba Zalka, Tibor Linka a Lucia Valová.

Ústami funkcionárov

Róbert Petriska

„Šampionát hodnotím z môjho pohľadu ako mimoriadne úspešný, neviem, kedy naposledy sa slovenská výprava kanoistov vrátila z podujatia takého rangu s piatimi medailami. Na druhej strane chlapci zo štvorkajaka už získali titul majstrov Európy na päťstovke v roku 2016, aj keď s jednou obmenou, keď tam nebol Tibor Linka, ale Martin Nemček. Takže zlato si už poťažkali. Istým prekvapením bol titul pre Linku s Balážom v K2 na tisícke. Doplnili ich mladí juniorskí pretekári, a to, čo dosiahla mladučká Lucia Valová, je unikát."


Marián Tesárik

„Pred odchodom sme verejne neprezentovali naše ambície, ktoré sme mali, dúfali sme však v medaily, keďže v našom tíme boli pretekári do 23 rokov, ktorí už niečo dosiahli aj v seniorských kategóriách a takisto aj juniori už mali za sebou úspechy, či už z predošlých šampionátov alebo zo Súťaže olympijských nádejí. Nevedeli sme, do akých podmienok ideme, jazero sa nachádzalo v nadmorskej výške 900 m a teplota vody dosahovala iba 11-12 stupňov (bežne na takýchto podujatiach má voda okolo 24 stupňov) a v takomto prostredí sme neboli zvyknutí pretekať. Nakoniec sa to neukázalo ako hendikep a vystúpenie sme okorenili krásnymi výsledkami."

Filip Petrla

„Hoci našou prioritou je seniorská reprezentácia a následne olympijské hry, chcel by som vyzdvihnúť úspechy tejto výpravy na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov. Aj z toho, čo sme na tomto šampionáte predviedli, vidno, že potenciál máme. Verím, že aj športovci, ktorí tu sedia s nami, potiahnu náš šport smerom k olympijským hrám. Budeme s nimi rátať tak, ako sme rátali s veľmi silnou generáciou Vlčeka či Tarra. Verím, že medzi týmito ľuďmi môžeme nájsť ich nasledovníkov. Ešte nás čakajú júlové MS v tejto kategórii, na ktorých, pochopiteľne, tiež počítame s pretekármi, ktorí uspeli na ME. Verím, že nadviažeme na dobré výsledky."

 

Pohľadom pretekárov - medailistov

Tibor Linka

„Tento šampionát by som ohodnotil najlepšou možnou známkou, pretože viac ako zlato už získať nemôžeme. Snáď len vyhrať v štvorboboch na zimnej olympiáde (smiech)... Mám obrovskú radosť z oboch titulov, rozdiely medzi nimi nerobím, každý poteší. Dúfam, že sa po MS zídeme v podobnej zostave s takýmito cennými kovmi."

Samuel Baláž

„Ako už Tibor povedal, viac ako zlato neexistuje, preto som s týmto šampionátom nadmieru spokojný. Cestou na ME som si hovoril, že ak si uchmatneme nejakú medailu, bude to super. Podarilo sa zlato, takže je to výborné."

Milan Fraňa

„Ochutnať víťazstvo je skvelý pocit. Tak ako už povedali chalani smerom k majstrovstvám sveta, tiež sa budeme snažiť urobiť maximum, či už v tréningoch alebo priamo na kanáli na samotnom šampionáte."

Csaba Zalka

„Pre mňa to boli prvé preteky v kategórii do 23 rokov, s chlapcami sme sa navzájom motivovali i upokojovali, dopadlo to pre nás veľmi dobre. Dúfam, že aj na MS sa nám podarí čosi podobné."

Matúš Jedinák

„Je to môj posledný juniorský rok, bol to pre mňa posledný európsky šampionát v tejto kategórii. Medaila? Pred ME išlo iba o sen. Je to úžasný pocit, pre mňa niečo neskutočné. Vyvoláva to vo mne zvláštne pocity, ale krásne."

Lucia Valová

„Dopadlo to nad očakávania. S trénerom sme dúfali, že ak by sa podarilo, mohla by byť z toho nejaká medaila. A sú dve."


TÉMA ZEMNÍK

Na tlačovke sa hovorilo aj na tému budovania kanoistického areálu na Zemníku.

Filip Petrla

„Tento štát nás dlhodobo podceňuje a neviem, čo ešte musíme spraviť, aby niektorí ľudia pochopili, že takémuto športu by bolo potrebné pomôcť vybudovať dôstojný športový areál, ktorý by sme si zaslúžili. Všetky okolité krajiny v strednej Európe taký kanál majú. Nám sa dlhé roky nedarí presvedčiť kompetentných, aby investovali do takého športu, ako je náš. Zatiaľ to boli iba sľuby od politikov..."

Róbert Petriska

„V rámci systému financovania športov v porovnaní s niektorými ďalšími športovými odvetviami na tom nie sme dobre, takže našu situáciu zachraňujú iba veľmi dobré výsledky. Radi by sme organizovali na Slovensku medzinárodné preteky, ale nemáme kde. Je to aj naša vizitka, ale aj celého systému v tomto štáte. Na čele rýchlostnej kanoistiky som zhruba 10 rokov a cítim ako moju osobnú prehru, že nemáme kanál. Bojujeme a lobujeme, aj prostredníctvom prezidenta Slovenského olympijského výboru Antona Siekela, hovorili sme na túto tému aj premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý sa dokonca bol pozrieť na kanál na Zemníku. Sľuboval pomoc, tak uvidíme, či príde... Čakáme na dôležitú vec, stavebné povolenie a potom by sa ľady mohli pohnúť. Prežijeme síce aj v takom stave, aký momentálne vládne, ale je to dosť nekultúrne a nekomfortné. Keď sa pozrite do Česka, Poľska či Maďarska majú tam kanál, a nie jeden. Silný lobing ide u nás z futbalu, hokeja, tenisu, a my čakáme. Ešte budeme čakať, možno donekonečna... Hádam si niekto uvedomí, že aj my potrebujeme svoj dôstojný stánok."

(lh)

   

« späť