14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Aktuality

09. júl 2018

Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky


Slovensko reprezentovalo na majstrovstvách Európy v kanoistickom maratóne v chorvátskom meste Metkovič (5. - 8. júla 2018) 7 pretekárov, z ktorých šiesti štartovali v juniorských kategóriách, Anita Konečná v U23.

Najlepšie si počínali v K2 naše juniorky Katarína Pecsuková, Karolína Seregiová, ktoré obsadili 4. priečku. Vystúpenie Slovákov zhodnotil tréner maratónskej reprezentácie SR Marián Lachkovič: "Katarína Pecsuková s Karolínou Seregiovou milo prekvapili, pretože sú mladé a nečakal som, že skúsenostne budú na takej dobrej úrovni. Skončili na peknej štvrtej priečke, čo je do budúcnosti prísľub. Zsolt Libai s Markom Ujvárim šli veľmi dobre, na to, že sú 17-roční a ešte majú ako juniori jednu sezónu pred sebou. Nielenže skončili na solídnom šiestom mieste, ale manko na víťaza mali zo všetkých našich pretekárov najmenšie. Neviem, či táto deblovka bude pokračovať, ale každopádne sú to zdatní chlapci, ktorí vedia ísť kratšie trate i maratón. Ako povedala Anita Konečná sama, preteky jej nasadli, na vode sa necítilia dobre. Zatiaľ sa neetablovala z juniorskej kategórie do U23. Má 19 rokov a dostatok času, aby sa medzi dvadsaťtrojkármi uchytila. Očakávam, že sa to zlepší už budúci rok. Čo sa týka  kanoistov Ondreja Pajgera a Silvie Moravčíkovej,  počítal som s podobnými výsledkami aké dosiahli vzhľadom na to, že na Slovensku je nedostatočná konkurencia a odráža sa to aj v medzinárodnom účinkovaní. Obaja boli debutanti, získali veľké skúsenosti, ktoré môžu v budúcnosti využiť. Nestratili sa, bojovali, čo bolo sympatické. Je to výzva aj pre ich rovesníkov, že sa môžu niekam prepracovať, niečo vidieť, zažiť, aj mimo Slovenska."

Slovensko v seniorských kategóriách nemalo zastúpenie. "Bohužiaľ, stav, že nemáme medzi seniormi lepšieho, kvalitnejšiho pretekára, ktorý by sa dokázal presadiť na podujatiach takéhoto rangu, pretrváva už roky. Možno sa to zmení tým, že juniori prejdú do kategórie 23 rokov, a tí potom k seniorom. Vďaka mladým pretekárom i pretekárkam istý progres nastal,  4. a 6. miesto sú z pohľadu slovenského maratónu po mnohých rokoch solídne výsledky," komentoval tréner slovenských maratóncov.

Počasie bolo počas šampionátu typicky chorvátske, slnečno a okolo 30 stupňov. "Pretekalo sa v hlbokej rieke s názvom Neretva, ktorá ústi o 4-5 km do mora. Miestami pri brehu niektorí pretekári ,chytili´ riasy do kormidla, nám sa to, našťastie, vyhýbalo. Prenáška bola dosť dlhá, takmer dvesto metrov. Podmienky mali všetci rovnaké, niet sa na čo sťažovať," konštatoval Lachkovič.

 

Výsledky Slovákov na ME


Silvia Moravčíková C1 juniorky 6. miesto

Anita Konečná K1 ženy U23 8. miesto

Ondrej Pajger C1 juniori 10. miesto

Katarína Pecsuková, Karolína Seregiová K2 juniorky 4. miesto

Zsolt Libai, Marko Ujvári K2 juniori 6. miesto

   

« späť