14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

13. december 2007

Armádna Dukla si pripomenula 40. výročie vzniku


    BANSKÁ BYSTRICA 6. decembra (SITA) - Prvého októbra uplynulo presne 40 rokov od chvíle, keď sa oficiálne zrodila jedna z bášt československého a slovenského športu - Armádne stredisko vrcholového športu Dukla Banská Bystrica. Toto významné jubileum si vo štvrtok pripomenuli na galavečere súčasní i bývalí športovci, tréneri a funkcionári banskobystrického armádneho klubu, medzi ktorými nechýbal ani prominentný hosť, trojnásobný olympijský víťaz a svetový rekordér v hode oštepom Jan Železný. Ten vo farbách Dukly získal striebro na OH 1988 v Soule a bronz na MS 1987 v Ríme.
Prvým športovým družstvom pod patronátom armády, ktoré sa etablovalo pod Urpínom, boli v roku 1965 futbalisti. Vzápätí k ním pribudli atléti a v januári 1966 skokani na lyžiach. K týmto trom športom postupne pribudli ďalšie, najmä olympijské, ale aj neolympijské odvetvia. V roku 1969 vznikla Dukla aj v Trenčíne, ktorá zastrešila špičkových hokejistov. Obe Dukly - banskobystrická aj trenčianska - fungovali samostatne v rezorte obrany až do ich zlúčenia 1. januára 2006 pod názvom Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica, ktorého riaditeľom je Ľubomír Roško. Štyri desaťročia fungovania a úspechov Dukiel mapuje publikácia Miroslava Hazuchu s názvom "... úspešní 40 rokov", ktorú pokrstili počas štvrtkového galavečera v Dome kultúry v Banskej Bystrici.
Športovci reprezentujúci slovenský armádny šport získali na olympijských hrách dovedna 16 medailí, z toho 5 zlatých. Prvým držiteľom najcennejšieho kovu sa stal dráhový cyklista Anton Tkáč, víťaz šprintu na OH 1976 v Montreale. O štyri roky neskôr v Moskve bol členom víťazného futbalového tímu bývalého Československa František Kunzo a v roku 1988 v Soule získal zlato z chôdze na 20 km Jozef Pribilinec. V ére samostatnosti pribudli do zbierky úspechov Dukly dve zlaté olympijské medaily zásluhou vodných slalomárov z Liptovského Mikuláša Michala Martikána (1996) a Eleny Kaliskej (2004). Okrem vavrínov pod piatimi kruhmi si armádni športovci úspešne počínali aj na MS či ME, odkiaľ priviezli bezmála stovku najcennejších kovov.
Na štvrtkovom galavečere ocenili nielen desiatky úspešných športovcov, ale aj bývalých veliteľov banskobystrickej (Imrich Gibala, Karel Černý, Jozef Nagy, Vladimír Kovačič, Ondrej Zeleňanský, Ivan Čierny) a trenčianskej Dukly (Emil Bella, Dušan Čikel, Rudolf Vilček, Ján Vlčko, František Lacko, Ľubomír Vacek). Trinástka športovcov, trénerov a funkcionárov Dukly prevzala od šéfa rezortu obrany Františka Kašického ocenenie ministra Za zásluhy o rozvoj športu v armáde. Ministerstvo obrany zároveň ocenilo 19 súčasných armádnych športovcov za výsledky v uplynulom roku, pričom titul "Najlepší športovec rezortu Ministerstva obrany SR za rok 2007" získal majster sveta a Európy vo vodnom slalome v C1 Michal Martikán. Najlepším trénerom v roku 2007 sa stal jeho otec Jozef Martikán. Plavec Ľuboš Križko, džudista Zoltán Pálkovács a chodec Matej Tóth, ktorí sa na októbrových Svetových armádnych hrách v indickom Hajdarábade dostali na stupne víťazov, prevzali medaily ministra obrany.
V súčasnosti patria do pôsobnosti VŠC Dukla dva kluby. VŠK Dukla Banská Bystrica zastrešuje atletiku, biatlon, džudo, moderný päťboj, parašutizmus, športovú streľbu, vodný slalom a družstvo tzv. rôzne (karate, kulturistika, plávanie, vodný motorizmus, alpské lyžovanie, zjazd na divokej vode), vo VŠK Dukla Trenčín sú oddiely zápasenia, vzpierania, rýchlostnej kanoistiky, dráhovej a cestnej cyklistiky.

Najlepší športovec VŠC Dukla Banská Bystrica v roku 2007:

Víťaz: Michal Martikán (vodný slalom).
Ocenení: Jozef Gönci (športová streľba), Štefan Grega/Ján Šutek/Peter Šoška (zjazd na divokej vode), Marián Jung (vodný motorizmus), Elena Kaliská (vodný slalom), Marek Matiaško (biatlon), Zoltán Pálkovács (džudo), Ľuboš Križko (plávanie), Klaudio Farmadín (karate), Jana Purdjaková (kulturistika), Matej Tóth (atletika), Martin Tešovič (vzpieranie), Tomáš Kučera/Ján Bátik (vodný slalom), Mikuláš Konopka (atletika), Ján Šajbidor (vodný slalom),
Peter Gelle (rýchlostná kanoistika).

bp

   

« späť