11. február 2008
Nový športovo-relaxačný areál za približne 8,7 miliardy korún by sa mal rozprestierať na ploche 220 hektárov na území od Poldra za Čunovskú hať až k maďarským hraniciam. Výstavba bude pritom rozdelená do troch etáp. Počas prvej etapy sa vybuduje technická infraštruktúra, následne sa v druhej a tretej etape výstavby postavia jednotlivé objekty komplexu. Celkové ukončenie výstavby sa odhaduje na rok 2014, postavené objekty sa budú dávať do užívania verejnosti postupne.
V súčasnosti sa obstaráva územno - plánovacia dokumentácia pre oblasť výstavby nového komplexu. Mestská časť týmto dokumentom plánuje lepšie zregulovať výstavbu na dotknutom území, podľa územného plánu mesta je územie venované pre rekreáciu a šport. "Potreba územného plánu zóny vznikla na podnet investora strediska Danubia Parku. Voči príprave územného plánu zóny pre lokalitu výstavby nemá spoločnosť Danubia Invest žiadne výhrady," uviedla Bednárová. Proces obstarávania by mal byť ukončený v septembri tohto roka, následne chce spoločnosť podať návrh na územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Podať návrh na stavebné povolenie chce pritom stihnúť do konca tohto roka.
Danubia Park bude podľa Bednárovej slúžiť širokej verejnosti, turistom, obyvateľom regiónu aj vrcholovým športovcom. Pre nich bude určené multifunkčné športové centrum ako aj kryté a otvorené športoviská. Pre vodné športy bude vybudovaný rekreačný prístav, vlek vodného lyžovania, verejné pláže, wellnes a aquapark. Pre záujemcov o aktivity vo voľnej prírode bude vyčlenený priestor golfového ihriska, cykloturistické trasy, camping a zázemie pre vodákov.
Kultúrne vyžitie nájdu návštevníci v živom skanzene Podunajskej kultúry s objektmi tradičnej podunajskej architektúry s ukážkami ľudových remesiel a zvykov. Táto časť projektu sa pripravuje v spolupráci so Slovenským národným múzeom. Návštevníci budú mať k dispozícii veľký hotelový komplex, apartmánové domy, bungalovy, ale aj obchody či reštaurácie.
Spoločnosť Danubia Invest pritom reagovala na medzinárodnú súťaž na výstavbu strediska športu a cestovného ruchu v Čunove, ktorú vypísala Vodohospodárska výstavba. "Stredisko považuje spoločnosť za jedinečnú príležitosť vzhľadom na unikátnosť celého projektu, lokalitu pri hlavnom meste v prírode na brehu Dunaja a výnimočnosť celého vodného diela Gabčíkova, ktoré má stále nevyužitý potenciál. Zvyšujúci sa záujem o Slovensko a celosvetový trend rastu cestovného ruchu tento zámer podporilo," konštatovala Bednárová.
Podľa vedenia spoločnosti je Čunovo jedinečná lokalita, zároveň ale ešte turistami neobjavený kus prírody. Ide o miesto, ktoré je prístupné po ceste z diaľnice, po cyklistickom chodníku, ktorý spája Rakúsko-Slovensko-Maďarsko a zároveň po rieke Dunaj. "Doterajší vývoj cestovného ruchu v Čunove bol živelný a nekontrolovateľný. Vďaka stredisku Danubia Park-u bude okolie zdrže Hrušov zrevitalizované a cestovný ruch lokality dostane svoj smer," dodala Bednárová.
Starostka Čunova Gabriela Ferenčáková výstavbu nového strediska podporuje. "Územie je v súčasnosti mesačná krajina. Lokalitu zničila voda, teraz tam je množstvo náletových drevín. Územie vyhovuje nelegálnym pretekárom, ktorí obyvateľom znepríjemňujú život," povedala Ferenčáková. Predpokladá, že keď sa vybuduje nové stredisko a dotknutá lokalita bude stabilizovaná a strážená, územiu to len prospeje.
Nový medzinárodný areál by mal podľa starostky pomôcť zviditeľniť mestskú časť, zvýšiť prílev turistov a zabezpečiť nové pracovné miesta. Čunovo by tým mohlo získať aj ďalšie finančné prostriedky, ktorá by sa mohli použiť na rekonštrukcie a ďalšie zveľaďovanie mestskej časti. "Nevieme teraz povedať, či bude mať výstavba aj nejaké negatívne vplyvy na nás. Rozhodne si ale myslím, že by to mestskej časti nemalo uškodiť," povedala Ferenčáková. Dodala, že mestská časť plánuje na výstavbe participovať, konkrétna forma spolupráce zatiaľ ešte nie je presne definovaná.
sita, bp