24. júl 2008
Testovanie športových reprezentantov v predolympijskom období: výsledok negatívny
BRATISLAVA 23. júla (SITA/AV SR) - V zmysle Svetového antidopingového kódexu WADA, vyžiadania Sekcie štátnej starostlivosti o šport MŠ SR a internej požiadavky Slovenského olympijského výboru uskutočnil Antidopingový výbor SR testovanie športovcov zaradených do systému štátnej športovej reprezentácie SR. Testovanie bolo zamerané na prítomnosť zakázaných látok z hľadiska dopingového účinku. Všetkých 57 nominovaných športovcov prešlo dopingovou kontrolou s negatívnym výsledkom. Testovanie bolo vykonané s ohľadom na možné riziko výskytu zakázaných látok v istých druhoch športov a športových disciplín a prebehlo zvlášť ohľaduplne, so zreteľom na špecifiká prostredia športovcov ako aj s ohľadom na rešpektovanie časového rozvrhu tréningových aktivít nominantov.
Východiskom pre testovanie sa stal monitorovací systém pobytu športovcov, ktorý bol s ohľadom na novú antidopingovú reguláciu nastavený v štvrťročnom intervale nahlasovacej povinnosti. Väčšina športovcov plne akceptovala túto východiskovú formu pre testovanie a akékoľvek priebežné zmeny svojho pobytu oznamovali dohodnutým spôsobom a včas. Vyskytli sa žiaľ aj zmarené testy dopingovej kontroly, ktoré spôsobili mnohí športovci predovšetkým svojou ľahostajnosťou, najmä tým, že neoznámili včas zmenu pobytu spôsobenú potrebou aktualizácie tréningovej ale aj pretekárskej činnosti. Veľa športovcov si len pomaly zvyká na akceptáciu antidopingových pravidiel, medzi ktoré okrem preukázanej pozitivity patrí aj neoznámenie základných informácií v rámci monitoringu, ale aj vedomé či nevedomé zmarenie už nastaveného výkonu dopingovej kontroly.
Testovanie v číslach
Testovanie nominantov na OH Peking 2008 sa začalo už koncom roka 2007, kedy bolo realizovaných celkom 31 testov s negatívnym výsledkom. V tom čase boli testovaní možní adepti u ktorých bola ich výkonnosť dlhodobo špičková a tak účasť na OH aj vysoko pravdepodobná (atletika, džudo, plávanie, rýchlostná kanoistika, streľba, vodný slalom a zjazd, vzpieranie, zápasenie ).
Testovanie nominantov v horizonte posledného polroka bolo poznamenané predovšetkým neustálym spresňovaním výberu športovcov pri postupnom a neľahkom napĺňaní rozličných kritérií klasifikácie, nominácie a plnenia limitov nielen národných športových organizácií. Tak sa stalo, že veľmi prísna požiadavka Slovenského olympijského výboru vykonať minimálne dva testy dopingovej bola želaným východiskom, ktoré nepochybne bolo športovým hnutím plne akceptované. Z tohto pohľadu sa táto požiadavka a zároveň jedno z východiskových kritérií účasti na OH Peking 2008 stala postulátom, ktorý môže modifikovať len vyhlasovateľ. V tomto kalendárnom roku bolo v základnom výbere celkom 92 športových reprezentantov vykonaných a registrovaných súhrnne 185 testov dopingovej kontroly, z ktorých vzišiel žiaľ aj jeden pozitívny výsledok (atletika, Mikuláš Konopka).
Napĺňanie nominačných kritérií až do posledných dní
Tak ako športovci postupne napĺňali dohodnuté nominačné kritériá až do aktuálne posledných dní, dochádzalo aj k spresňovaniu a uzatvoreniu samotnej olympijskej nominácie, ktorá gradovala do celkového schváleného počtu 57 športovcov, v špecifikácií 15-tich športov (atletika, bedminton, cyklistika, gymnastika, jachting, džudo, rýchlostná kanoistika, plávanie, stolný tenis, streľba, tenis, triatlon, vodný slalom a zjazd, vzpieranie a zápasenie), u ktorých bolo vykonaných a zaregistrovaných celkom 141 testov. Hoci z tohto množstva testov nebol nikto pozitívny, pribudli k nim celkom desiati športovci, ktorí si už preukázateľným spôsobom vyčerpali jednu možnosť z celkového počtu troch zmarení absolvovania dopingovej kontroly a ak to bude v horizonte 18-tich mesiacov spôsobia sebe samým možné zastavenie pretekárskej športovej činnosti na tri až osemnásť mesiacov.
Športovanie aj s terapeutickými výnimkami
Z celkového počtu 57 nominantov pekinských hier olympiády má 13 udelenú terapeutickú výnimku na použitie vybraného okruhu zakázaných látok v terapeutickom množstve. U týchto športovcov boli stanovené diagnózy predovšetkým dnes už bežných ochorení respiračného charakteru a alergie.
Zmena pravidiel ale aj organizačnej formy antidopingu
Do začiatku nového kalendárneho roka nastupuje v oblasti antidopingu nová regulácia. Dopingovú kontrolu v Slovenskej republike doteraz vykonáva Antidopingový výbor Slovenskej republiky, ktorý bol založený v Bratislave 29. septembra 1992. Antidopingový výbor Slovenskej republiky zabezpečuje svoju činnosť v súlade so Svetovým antidopingovým kódexom, s Dohovorom proti dopingu Rady Európy, stanovami Antidopingového výboru Slovenskej republiky a všeobecne záväznými právnymi predpismi, ale ako občianske združenie má pre svoju činnosť nedostatočné kompetencie. Tieto mu sľubuje nový Zákon o organizácii a podpore športu, ktorý vchádza do platnosti v následných mesiacoch. V jeho intenciách vznikne Antidopingová agentúra SR spolu s novými kompetenciami a nástrojmi pre komplexnejší výkon nielen dopingovej kontroly samotnej, ale celého systému antidopingového programu v slovenskom športe. Antidopingový rámec v kontexte celej spoločnosti, vrátane riešenia rozličných kriminálnych javov v tejto oblasti, bude dotvorený pripravovaným zákonom o zamedzení dostupnosti dopingových látok a metód, ktorého legislatívny zámer je už pripravený.
Agentúru SITA informoval generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík.
bp