07. máj 2009
Michal Riszdorfer (reprezentant SR v rýchl. kanoistike): "Bez snahy niečo dokázať, sa človek v našom športe nemôže presadiť. To je skúsenosť, cez ktorú som musel prejsť. Preto ak zo súčasnej pätnástky, ktorá sa v Komárne začína zoznamovať s kanoistikou, zostane jeden, môžeme si gratulovať."
BRATISLAVA 5. mája (SITA) - Michal a Richard Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr, strieborná posádka v rýchlostnej kanoistike v K4 na OH 2008 v Pekingu, sú tvárami Nadácie Poštovej banky (Nadácia PABK), ktorú v roku 2007 založili spoločnosť Istrokapitál, Poštová banka a Prvá penzijná. Nadácia PABK má celoslovenskú pôsobnosť a podporuje deti a mládež zo sociálne slabších rodín a detských domovov - nádejných budúcich pretekárov vo vodných športoch. Práve Nadácia PABK podporovala prípravu úspešného komárňanského štvorkajaka pred a po pekinskej olympiáde, čo pri prezentácii jej nových projektov na rok 2009 niekoľkokrát zdôraznil reprezentačný tréner rýchlostných kanoistov a člen správnej rady Nadácie PABK Pavol Blaho.
"Mario Hoffmann je bývalý rýchlostný kanoista, takže keď nás oslovil s myšlienkou podporovať mladé talenty a hľadať vhodných adeptov na vodné športy, súhlasili sme. Je to predsa podnet, aby sa deti aj zo sociálne slabších rodín dostali k rýchlostnej kanoistike, respektíve k vodnému slalomu alebo plávaniu. Táto myšlienka nás zaujala a v Nadácii PABK fungujeme ani nie pre nejaké finančné výhody, ale najmä preto, že je to program pre deti, ktoré pochádzajú z chudobnejších pomerov, respektíve z detských domovov. A musíme sa priznať, že to robíme viac z kamarátstva a vďaka tomu, že ľudí z tejto spoločnosti poznáme," vysvetlil 31-ročný rodák z Bratislavy Michal Riszdorfer podnety, ktoré slovenských dvojnásobných medailistov v rýchlostnej kanoistike z OH 2004 v Aténach (bronz) a OH 2008 v Pekingu (striebro) priviedli do partie, ktorá sa rozhodla hľadať nové talenty pre vodné športy, ktoré sú najúspešnejším slovenským športovým odvetvím v novodobej histórii SR.
"Z vlastných skúseností viem, že deti musia s rýchlostnou kanoistikou začať vo veku 8 - 10 rokov. Vtedy sa hravou a nenáročnou formou naučia technike jazdenia v kajaku alebo v kanoe, začnú čítať a cítiť vodu, naučia sa pádlovať a samozrejme udržať rovnováhu vo vratkej lodi. To je ako vo futbale. Techniku treba cibriť od malička. Dvadsaťročného pretekára už techniku jazdy na kajaku tak ľahko nenaučíte, ale osem-desaťročné dieťa áno. Talenty, ak chceme, aby z nich v našom športe naozaj niečo bolo, treba veľmi rozumne a fundovane podchytiť do 10 rokov života, neskôr by už bolo neskoro," pokračoval starší z bratov Riszdorferovcov, ktorý s rýchlostnou kanoistikou začínal v Komárne ako sedemročný. "Mal som v sebe veľa energie. V škole som veľmi vyrušoval, nosil som domov poznámky v žiackej knižke, tak mi rodičia našli práve rýchlostnú kanoistiku. Otec v minulosti aktívne plával, mama hrala basketbal, tak sa rozhodli, že nadbytočnej energie sa najskôr zbavím v ťažkom a náročnom tréningu v lodenici a na plavárni," priznal najúspešnejší rýchlostný kanoista v slovenskej histórii. Mnohonásobný majster sveta a Európy však v súvislosti s rodinou pripomenul, že práve rodinné zázemie je rozhodujúce pri zveľaďovaní športového talentu.
"A neskôr sa pod majstrovstvo toho-ktorého pretekára podpisuje predovšetkým vytrvalosť, cieľavedomosť a najmä chuť v športe, ktorý si človek vyberie, niečo dokázať," zdôraznil Pavol Blaho. "Bez snahy niečo dokázať, sa človek nemôže v našom športe presadiť. To je skúsenosť, cez ktorú som musel prejsť. Takže ak zo súčasnej pätnástky, ktorá sa v Komárne začína zoznamovať s kanoistikou, zostane jeden, môžeme si gratulovať. A to isté platí aj o skupine detí, ktorá sa pripravuje v Trenčíne. Rýchlostná kanoistika je mimoriadne náročný šport. Ale deti sa teraz počas tréningového pobytu u nás v prvom rade naučia plávať, behať, cvičiť, čo zasa považujem za veľmi dobrý vklad do ich ďalšej športovej budúcnosti. Plávanie predsa budú potrebovať pri každom vodnom športe, pre ktorý sa neskôr sami rozhodnú," zdôraznil Michal Riszdorfer. On a jeho kolegovia z lode sa v komárňanskej lodenici každý deň stretávajú s deťmi, čo sa prihlásili do tohoročných projektov Nadácie PABK pod názvom Komárno - Trenčín. Autorom dlhodobého minimálne šesťročného programu výchovy mladých kanoistov a kajakárov je niekdajší reprezentant SR v rýchlostnej kanoistike Juraj Bača, bývalý dlhoročný kolega M. Riszdorfera a člen správnej rady Nadácie PABK.
bp,sita