25. máj 2009
Pavel Blaho (tréner rýchlostných kanoistov SR): "Aby sa dlhoročná úspešná séria neprerušila, musíme s kadetmi a juniormi veľmi starostlivo pracovať"
BRATISLAVA 25. mája (SITA) - Vedenie Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) v pondelok predstavilo svoju víziu rozvoja tohto úspešného olympijského športu so zameraním na OH 2012 v Londýne. Predseda SZRK Róbert Petriska predstavu napredovania Riszdorferovcov a spol. zhrnul do troch bodov, pričom za prioritu označil úsilie vybudovať na Slovensku regulárnu kilometrovú dráhu pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie. "Vždy, keď sa vrátime z nejakých zahraničných pretekov, sme smutní z toho, že na Slovensku nemáme normálnu regulárnu trať nie len na špičkové medzinárodné preteky, ale dokonca ani na domáce kvalifikačné preteky, ktoré musíme už roky jazdiť v českých Račiciach," povedal R. Petriska, ktorý sa v pondelok ráno o druhej hodine vrátil z 2. kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v poľskej Poznani. "Máme informácie, že Bielorusi postavili kanál s medzinárodnými parametrami v Breste, v Maďarsku majú niekoľko podobných kanoistických areálov, v Poľsku tiež. Novú dráhu majú aj Nemci, české Račice sme už spomínali. Iba my nemáme nič. Preto s výhľadom na roky 2012 až 2016 chceme konečne dotiahnuť do úspešného konca úsilie vybudovať dráhu na olympijský kilometer v lokalite Zemník pri Jarovciach, respektíve v severnej časti Zlatých pieskov," pokračoval šéf rýchlostných kanoistov SR. "Treba povedať, že slovenská kanoistika novú dráhu s medzinárodnými parametrami nepotrebuje pre komárňanský štvorkajak, ani pre Mariána Ostrčila, ktorý má osoh zo spolupráce s maďarskými kanoistami, ani pre ženský dvojkajak Ivana Kmeťová - Martina Kohlová. To sú tri špičkové slovenské lode, ktoré majú prípravu na ME, MS a OH zabezpečenú. My nový areál s regulárnou 1000-metrovou traťou potrebujeme pre ich nástupcov - pre talenty, ktoré sa rýchlostnej kanoistike budú chcieť venovať v budúcnosti. Ak ten areál bude v Jarovciach, kde treba vybudovať iba infraštruktúru a pozemky okolo existujúcich vodných plôch vziať od súkromných vlastníkov na niekoľko rokov do prenájmu, bude to športový areál pre deti z najväčšieho slovenského sídliska. Možno práve medzi nimi rastú talenty, o ktorých nevieme, lebo nemajú kde športovať a radšej sa venujú počítačovým hrám, záhaľke a túlaniu po uliciach. Ak Zemník oživíme pre šport, budeme mať veľmi dobrú základňu pre budúce generácie rýchlostných kanoistov," zdôraznil prvý muž slovenskej rýchlostnej kanoistiky.
Druhým dôležitým bodom, ktorý by mal pomôcť rozmachu rýchlostnej kanoistiky minimálne v jednom až dvoch olympijských cykloch, je systematická práca s talentovanou mládežou a koncentrácia perspektívnych pretekárov vo veku kadetov a juniorov do centier talentovanej mládeže. Ako v tejto súvislosti uviedol tréner slovenskej reprezentácie Pavel Blaho, pri výchove mládeže budú Slováci vychádzať z osvedčenej metodiky amerických plavcov, ktorú mali šancu naživo sledovať v kalifornskom tréningovom stredisku olympionikov USA. "Počas tohoročnej prípravy sme mali príležitosť sledovať plavcov USA, ktorí z olympiád nosia 30 percent všetkých medailí. Ďalších tridsať prinesú do USA atléti. Videli sme, že ich tréneri na reprezentačné sústredenia s najväčšími hviezdami berú so sebou troch - štyroch talentovaných športovcov, ktorí popri Phelpsovi a spol. postupne rastú. Zbierajú skúsenosti a venujú sa im špičkoví tréneri," vysvetľoval Pavel Blaho.
"My v súčasnosti máme tiež niekoľko sľubných juniorov, s ktorými sa oplatí trénovať a starať sa o nich. Stačí spomenúť Gábora Jakubíka zo Šamorína, Mateja Rusnáka z Trenčína či Andreja Divinca, ktorý je zálohou pre budúci štvorkajak. Aby sme však ich talent neprepásli, chceme oddielovým kolegom, ktorí sa o nich starajú na amatérskej úrovni, s ich odborným vedením pomôcť," pripomenul Pavel Blaho dobrú prácu s
"Máme skúsenosti z niekoľkých olympijských cyklov, prakticky už od roku 1992 na olympiádach minimálne v jednej disciplíne patríme do elitného kvarteta, respektíve prvej šestice. Aby sa táto dlhoročná séria neprerušila, musíme s kadetmi a juniormi veľmi starostlivo pracovať," zdôraznil P. Blaho, ktorý sa aj v tomto oddychovom poolympijskom roku bude snažiť naplniť tretí bod rozvoja rýchlostnej kanoistiky v SR - t. j. pokračovať v nastúpenom výkonnostnom trende a rozširovať medailovú zbierku z ME a MS v rýchlostnej kanoistike.
"Ak budú úspechy v našom športe pribúdať, budeme stále v médiách a ľudia budú o nás vedieť. Ak sa nám aj naďalej bude dariť presadzovať sa v najsilnejšej svetovej konkurencii, možno sa naše vízie a predstavy o materiálnej a finančnej podpore našich najlepších športovcov stretnú s pochopením aj medzi slovenskými politikmi nie iba na komunálnej úrovni, ale aj na tej najvyššej. Lebo z rýchlostnej kanoistiky okrem medailistov z MS a OH nikto na Slovensku nemôže bez problémov existovať. Okrem elitných troch lodí majú všetci ostatní aj civilné zamestnanie," dodal tréner slovenského elitného štvorkajaka Tibor Soós
bp