14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

14. august 2009

Exekutíva MOV výrazne zmenila kanoistické disciplíny už na OH 2012 Londýn !


"Exekutíva MOV odsúhlasila niektoré zmeny v súťažiach na OH 2012 v rýchlostnej kanoistike. Z programu OH 2012 vypadnú preteky C2 mužov na 500 m, ktoré nahradí disciplína K1 žien na 200 m. K1, K2 a C1 na päťstovke nahradia preteky na doposiaľ neolympijskej dvojstovke."

 

Týmto rozhodnutím sa podstatne mení príprava pretekárov na OH Londýn, ako aj systém podpory prípravy TOP športovcov.

Exekutíva MOV "vypočula" ICF, ktorá mala záujem o zvýšenie atraktívnosti disciplín rýchlostnej kanoistiky, ako aj o zrušenie určitej podobnosti rýchlostno-vytrvalostných 500m a 1000m tratí. Na OH v Londýne dostanú možnosť  na jednej strane šprintérske typy a na druhej stane typy so zameraním na 1000m. 

Slovenská kanoistická asociácia pripomienkovala navrhovaný materiál ICF o zmene disciplín, so zaradením aj K2 200m ženy, čo sa však presadiť nepodarilo.

 

Pre zprehľadnenie zmeny programu OH 20012 v tabuľke:

(prečiarknuté - zrušené disciplíny, žlté-nové disciplíny, M-muži, Z-ženy)

 

 


PEKING 2008


LONDÝN 2012







200m 500m 1000m
200m 500m 1000m
  K1 M K1 M   K1 M K1 M K1 M
  K2 M K2 M   K2 M K2 M K2 M
    K4 M       K4 M
  K1 Z     K1 Z K1 Z  
  K2 Z
      K2 Z  
  K4 Z       K4 Z  
  C1 M
C1 M   C1 M C1 M C1 M
  C2 M C2 M     C2 M C2 M

 

 

 Ing. Boris Bergendi

 

 

 

 

 

Ďalej Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) rozhodla o zaradení ženského boxu do programu Hier XXX. olympiády v Londýne 2012. Namiesto doterajších 11 mužských disciplín boxu bude na londýnskej olympiáde 10 mužských a tri ženské. Ženy budú v Londýne štartovať v mušej váhe (48 - 51 kg), ľahkej váhe (56 - 60 kg) a v strednej váhe (69 - 75 kg). V každej bude súťažiť dvanásť boxeriek. Rozhodnutie okamžite kritizovala Britská lekárska asociácia (BMA). "BMA je sklamaná rozhodnutím exekutívy MOV začleniť ženský box do OH 2012, pretože to povzbudí viac ľudí, aby začali s týmto nebezpečným športom," uviedla BMA vo svojom stanovisku.

   Exekutíva MOV doteraz ženský box odmietala s tvrdením, že má limitovaný globálny dosah. Naposledy ho zamietla v roku 2005 s tým, že ženský box nebude mať pre olympijské hry žiadny prínos. Teraz sa to zmenilo. "Je to skvelý prínos pre olympiádu. Box bol jediným športom na letnej olympiáde, ktorý nemal ženské zastúpenie," uviedol po hlasovaní prezident MOV Jacques Rogge. V zdôvodnení zaradenia ženského boxu sa v tlačovej správe MOV uvádza, že rozhodnutie je ocenením významného posunu vpred vo všeobecnom rozšírení ženského boxu aj v kvalite športovkýň, ku ktorému došlo za uplynulé štyri roky.

   V modernom päťboji exekutíva MOV odsúhlasila nový formát súťaže jednotlivcov so spojením behu so streľbou. V hádzanej zrušila zápasy o umiestenia.

   Riadiaci orgán MOV medzi zasadnutiami sa zaoberal aj návrhmi medzinárodných federácií zápasenia, plávania a cyklistiky na zaradenie nových disciplín. Exekutíva pripustila, že by k nemu mohlo dôjsť pod podmienkou, ak by nové disciplíny zvýšili zastúpenie žien na OH - ale museli by nahradiť niektoré už zaradené v rámci uvedených športov. K výmene nových disciplín za pôvodné by okrem toho mohlo dôjsť len v prípade, ak by sa nezvýšil celkový počet účastníkov v jednotlivých športoch.

   Exekutíva MOV diskutovala aj o možnosti zaradenia tenisovej miešanej štvorhry do programu OH 2012. Konečné rozhodnutie o tejto disciplíne prijme exekutíva na svojom decembrovom zasadnutí v Lausanne. Od Medzinárodnej tenisovej federácie však žiada záruky, aby v mixe mohli štartovať aj najlepší hráči a hráčky dvojhier.

 

   Exekutíva sa zaoberala aj programom olympijských hier 2016. Z tajného hlasovania jej členov vzišiel návrh, aby októbrové zasadnutie MOV v Kodani zaradilo do programu OH 2016 golf a "sedmičkový" formát ragby. Golf by sa v prípade schválenia vrátil do programu OH po 112 rokoch. Súťažilo sa v ňom už na OH 1900 a OH 1904. Ragby v klasickom súťažnom variante s 15 hráčmi bolo súčasťou programu na štyroch olympiádach v rozpätí rokov 1900 - 1924. Tomuto športu sa na vrcholovej úrovni popri jachtingu venoval aj prezident MOV Rogge. Ragby uspelo v hlasovaní hneď v druhom kole, golf až v ďalšej fáze. Požadovanú nadpolovičnú väčšinu získal až v 4. kole hlasovania v jej rámci.

   "Na konci sa rozhodovalo o tom, ktorý šport má v sebe najvyššiu pridanú hodnotu a bude najväčším prínosom. Golf a ragby mali vysoké hodnotenia vo všetkých 33 kritériách. Majú globálny rozmer, sú rozšírené v rôznych oblastiach sveta, majú športovcov, ktorí sú ikonami a ich etika zdôrazňuje fair play," uviedol po hlasovaní Jacques Rogge.

   Na zasadnutí MOV v roku 2007 v Guatemala City členovia MOV požadovali zjednodušenie procesu výberu nových športov do programu OH a vyzvali exekutívu, aby pri odporúčaní zaradenia nových športov prevzala úlohu lídra - vo viere, že jej návrh pre konečné rozhodnutie zasadnutia MOV bude vychádzať z analýzy programovej komisie MOV. V hre o štatút olympijských športov pre rok 2016 boli okrem golfu a ragby ešte karate, jazda na kolieskových korčuliach a squash, plus aj softbal a bejzbal, ktoré pred štyrmi rokmi zasadnutie MOV v Singapure vyradilo z programu OH 2012 v Londýne, ale v Pekingu 2008 sa v nich ešte  súťažilo.

   Konečné slovo v otázke zaradenia nových športov do programu OH bude mať októbrové plénum MOV v Kodani. Tam sa bude aj rozhodovať o usporiadateľovi OH 2016 medzi kandidátmi Riom de Janeiro, Chicagom, Madridom a Tokiom. V programe tam bude aj voľba prezidenta MOV na ďalšie štyri roky. Podľa doterajších informácií by Jacques Rogge, ktorý stojí na čele MOV od roku 2001, nemal mať protikandidáta.

 

   O členstvo v Medzinárodom olympijskom výbore (MOV) sa bude v októbri uchádzať šesť kandidátov, medzi nimi aj dánsky korunný princ Frederik. Následník dánskeho trónu by mal nahradiť krajana Kaia Holma, ktorý dosiahol vek 70 rokov, čo je najvyšší limit v MOV. Štyridsaťjedenročný princ je aktívnym jachtárom, jazdcom na koni a bežcom na dlhé trate. Po tom, čo ho v roku 2006 nominovali, Frederik oznámil, že nebude miešať šport s politikou. Podľa dánskej ústavy nemá kráľovská rodina žiadnu politickú moc a jej členovia nemôžu v politike pôsobiť.

   Okrem princa sa o členstvo uchádzajú aj Richard Peterkin zo Svätej Lucie, Habu Ahmed Gumel z Nigérie (obaja sú prezidentmi NOV), Habib Abdul Nabi Macki z Ománu (viceprezident Olympijskej konfederácie Ázie), Lydia Nsekereová z Burundi (šéfka futbalového zväzu) a Göran Petersson zo Švédska, prezident Medzinárodnej jachtárskej federácie. Voľby prebehnú počas októbrového zasadnutia v Kodani, domove princa Frederika.

 

    Zasadnutie MOV v Kodani sa uskutoční v dvoch čiastiach - prvá bude 1. a 2. októbra, druhá 7. - 9. októbra. Medzi týmito dvoma časťami bude dánska metropola hostiť XIII. olympijský kongres, na ktorom množstvo delegátov schváli odporúčania k závažným otázkam budúcnosti svetového olympijského hnutia a športu. Predošlý kongres sa uskutočnil pri príležitosti stého výročia obnovenia starovekých olympijských hier i založenia Medzinárodného olympijského výboru v roku 1994 v Paríži

 

SITA, SOV, bb

 

 

 

   

« späť