14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

02. október 2009

OH 2016 pre brazílske Rio


KODAŇ. Brazílske Rio de Janeiro sa stalo vôbec prvým juhoamerickým mestom, ktorému bolo zverené usporiadateľstvo hier.

Favorizované americké Chicago vypadlo v 1. kole voľby organizátora OH 2016. Rozhodli o tom v piatok v Kodani členovia Medzinárodného olympijského výboru počas hlasovania na 121. zasadnutí MOV.

V 2. kole plénum vyradilo japonské Tokio a do finále postúpili tak brazílske Rio de Janeiro a španielsky Madrid.

Španielsko už má s touto akciou väčšie skúsenosti. Letnú olympiádu usporiadala pred 17 rokmi Barcelona. Proti Madridu však hovorí skutočnosť, že v Európe sa bude konať už najbližšia olympiáda v roku 2012 v Londýne.

Rio de Janeiro

 

Predpokladaný termín OH: 5. - 21. augusta 2016

Motto kandidatúry: Precíťte svoje vášne

Šéf kandidatúry: Carlos Nuzman

Počet obyvateľov: 6,093 milióna, v aglomerácii 14,387 milióna

Rozpočet: 14,4 miliardy dolárov vrátane nákladov na výstavbu infraštruktúry

Lokality pre olympijské zóny: Barra, Copacabana, Deodoro, Maracaná (futbalové zápasy aj v Belo Horizonte, Brasilii, Salvadore a Sao Paule).

Predchádzajúce kandidatúry: 1936, 1940, 2004, 2012

Plusy: Veľká podpora zo strany vlády, zrýchlenie modernizácie mesta, olympijské hry sa v Južnej Amerike ešte nikdy nekonali.

Mínusy: Veľká kriminalita v meste. Mierne chaotická organizácia Panamerických hier 2007. Vysoké náklady zaťažujúce štátny rozpočet.

 

Kandidáti na OH 2016 vytiahli na záver silné tromfy


 

Chicago je "pripravené a dychtivé po posvätnej dôvere", akú predstavuje úloha usporiadať olympijské hry.

Týmto výrokom oslovil členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v piatok v Kodani prezident USA Barack Obama pri záverečnej prezentácii kandidatúry "svojho" Chicaga bojujúceho o právo hostiť OH v roku 2016.

 

Sedemdesiatminútová prezentácia amerického veľkomesta na 121. zasadnutí MOV bola prvá v poradí, za ňou nasledovali prezentácie Tokia, Ria de Janeiro a Madridu. Voľby dejiska OH 2016 sa potom začali o 16.00 h a jeho meno oznámi medzi 18.30 a 19.00 h prezident MOV Jacques Rogge.

"Nalieham na vás, aby ste vybrali Chicago," povedal iba hodinu po prílete do dánskej metropoly šéf Bieleho domu, ktorý prevzal štafetový kolík lídra americkej delegácie od svojej manželky Michelle Obamovej. Bez ohľadu na výsledok sa chicagskej kandidatúre podarilo dosiahnuť historický medzník.

Ešte nikdy sa žiaden prezidentský pár, navyše svetovej veľmoci číslo jeden, tak rázne neangažoval vo voľbe dejiska olympijských hier. "Chicago je miesto, kde vítame všetko, čo je výnimočné a pritom súčasťou komunity. Miesto, kde je jednota plná rôznych farieb," povedal Obama.

Jeho manželka Michele, ktorá sa v Chicagu narodila, pridala ďalšie emócie sugestívnou výpoveďou o tom, čo by olympijské hry znamenali pre jej telesne postihnutého otca, ktorý ju ako dievča naučil bejzbalové odpaly lepšie ako chlapcov.

 

"Vízia, ktorú Chicago ponúka olympijskému a paralympijskému hnutiu, je oveľa viac, ako len usporiadanie hier. Je to o tom, čo hry dokážu ponúknuť nám všetkým, o inšpirácii pre túto generáciu a budovaní dedičstva pre generácie nasledujúce," skonštatovala Obamová.

Celkovo 12-členná americká delegácia stavila v prezentácii v kodanskom Bella Center na emotívne vyjadrenia, ktorým dala prednosť pred chladnými faktami o kandidatúre. Prezident Obama si vzal slovo aj v záverečnej sérii otázok z pléna, keď zdôraznil, že OH v Chicagu by boli pre USA šancou na zmenu tváre krajiny v zahraničí, na dokázanie, že je "otvorená celému svetu".

 

Tokio tiež lobovalo

Na spokojnosti hlavných aktérov najväčšieho športového podujatia planéty postavili svoju prezentáciu v Kodani predstavitelia tokijskej delegácie. Tokio ponúklo projekt, ktorý vytvorili olympionici pre olympionikov, a zrealizovať by sa mal v najvzrušujúcejšom meste na svete.

"Ako olympionici a paralympionici dobre vieme, že hry by sa mali konať v meste, ktoré ponúka pre športovcov najlepšie podmienky. Také je naše Tokio," povedala bronzová medailistka v synchronizovanom plávaní z olympijských hier 1988 v Soule Mikako Kotaniová.

Japonský premiér Jukio Hatojama ako politický líder výpravy vyhlásil, že Tokio by mohlo slúžiť ako príklad pre bezpečný život obyvateľov a udržateľný prístup k životnému prostrediu.

"Usporiadaním olympijských hier v roku 2016 Tokio ukáže svetu, ako sa môže veľká metropola rozvíjať bez toho, aby ubližovala životnému prostrediu," prízvukoval Hatojama.

 

Originálne Rio


 

S originálnou pozvánkou oslovil na piatkovej prezentácii kandidatúry Ria de Janeiro členov MOV už 93-ročný člen delegácie Joao Havalenge. Bývalý prezident Medzinárodnej futbalovej federácie pozval všetkých na oslavu svojich stých narodenín.

"Mám sen dožiť sa historicky prvých olympijských hier v Južnej Amerike," povedal svojim kolegom najdlhšie slúžiaci člen MOV a pokračoval: "Pozývam vás v roku 2016 do svojho mesta v novej Brazílii na oslavu mojich 100. narodenín."

Delegácia Ria adresovala členom MOV vášnivú juhoamerickú výzvu. Diplomatickým lídrom brazílskej misie bol prezident krajiny Luiz Inácio Lula da Silva, ktorý pred plénom MOV vyhlásil, že nastal čas napraviť "nerovnováhu" a udeliť Riu ako prvému mestu juhoamerického kontinentu právo hostiť olympijské hry.

Brazília si podľa neho zaslúži šancu ukázať celému svetu, že olympijské hry patria na všetky kontinenty. "Úprimne verím, že prišiel čas pre Brazíliu," povedal Da Silva v portugalčine.

Súčasťou sebavedomého vystúpenia bola aj ukážka mapy sveta s vyznačenými mestami, v ktorých sa konali olympijské hry. Európa na nej mala 30 bodov, Ázia päť, Oceánia dva a Severná Amerika dvanásť, pričom len samotné USA osem, čo bol zreteľný útok na hlavného súpera Chicago.

"Drahí priatelia, Rio je pripravené. Dajte nám šancu a nebudete ľutovať, to vám sľubujem," dodal brazílsky prezident, ktorý bol ako bývalý odborársky predák ústrednou postavou prezentácie rozdelenej do štyroch jazykových častí - portugalskej, anglickej, francúzskej a španielskej.

Brazílčania nezabudli ubezpečiť o schopnostiach odstrániť svoje hlavné slabiny - kriminalitu a pochybnosti o ekonomickej stabilite krajiny. Rio má zo štyroch uchádzačov najvyšší rozpočet 14,4 miliardy dolárov.

 

Madrid a ľudský dotyk


 

Dotyk ľudskej ruky z loga kandidatúry Madridu na usporiadanie olympijských hier v roku 2016 prenikol aj do záverečnej piatkovej prezentácie španielskej výpravy. Ako prvý sa symbolicky chopil slova pokračovateľ tradície "olympijskej" rodiny Samaranchovcov Juan Antonio mladší - syn dlhoročného prezidenta MOV.

"Naším hlavným motívom je ľudský dotyk - pristupovať k jednotlivcom ako k ľudským bytostiam, ktoré sú cennejšie než najmodernejšia infraštruktúra. Pozývame vás, aby ste sa pridali k nášmu odkazu, aby sme sa spoločne pokúsili o zázrak. Spája nás viera, že Madrid usporiada v roku 2016 najinšpiratívnejšie hry," povedal Juan Antonio Samaranch junior, na ktorého nadviazal starosta španielskej metropoly Alberto Ruíz-Gallardon: "Madrid privíta ľudí z celého sveta s náručou otvorenou 24 hodín denne."

Pri rečníckom pulte sa vystriedali ešte ďalšie osobnosti madridskej misie - líderka kandidatúry Mercedes Coghenová, premiér José Luís Rodriguez Zapatero či španielsky kráľ Juan Carlos.

Najemotívnejšia však bola prosba Juana Antonia Samarancha staršieho, ktorý sa obrátil na svojich bývalých kolegov so slovami: "Mám už 89 rokov a môj čas sa chýli ku koncu. Môžem vás požiadať, aby ste mojej krajine priznali tú česť a povinnosť zorganizovať olympijské hry v roku 2016?"

 

Oslavovali na ulici

 

Takmer 50 tisíc ľudí vybuchlo v oslavnom opojení na svetoznámej pláži Copacabana po tom, ako prezident MOV Jacques Rogge vyslovil meno usporiadateľa OH 2016. Rio de Janeiro zdolalo v poslednom kole volieb organizátora Hier XXXI. olympiády španielsky Madrid a zabezpečilo tak OH do Južnej Ameriky po prvýkrát v olympijskej histórii.

"Cariocas", ako obyvateľov dvanásťmiliónovej aglomerácie volajú v piatej najľudnatejšej krajine sveta, sa krátko po verdikte objímali a tancovali v rytme samby, niektorí od dojatia a šťastia plakali. Ľudia sa zhromaždili v hojnom počte na viacerých miestach brazílskeho veľkomesta, najväčší dav sa však zišiel pozdĺž slávnej pláže.

Rio zaznamenalo úspech na štvrtý pokus, predtým jeho kandidatúry v rokoch 1936, 2004 a 2012 stroskotali. Oslavný karneval je naplánovaný na celú noc, očakáva, že počet účastníkov prekročí 100 tisíc.

Chronológia výberu usporiadateľa olympiády

16. mája 2007:

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vyzval národné olympijské výbory, aby nominovali kandidátske mestá na usporiadanie OH v roku 2016.

13. septembra 2007:

MOV oznámil mená 7 miest, ktoré sa oficiálne prihlásili do súboja o OH 2016 - Baku (Azerbajdžan), Chicago (USA), Dauha (Katar), Madrid (Španielsko), Praha (ČR), Rio de Janeiro (Brazília) a Tokio (Japonsko).

4. júna 2008:

Exekutíva MOV vybrala zo sedmičky štvoricu (Chicago, Madrid, Rio de Janeiro, Tokio), ktorá sa dostala do finálového súboja.

12. februára 2009:

Štyri vybrané mestá odovzdali dokumenty a dotazníky týkajúce sa 17 oblastí, ktoré musí adept na zorganizovanie OH spĺňať, aby sa stal oficiálnym kandidátom.

4. apríla až 8. mája 2009:

Všetky štyri mestá v poradí Chicago, Tokio, Rio de Janeiro, Madrid navštívila hodnotiaca komisia MOV vedená Maročankou Nawal El Moutawakelovou.

17. a 18. júna 2009:

Členovia MOV si na dvojdňovom brífingu v Lausanne vypočuli prezentáciu technických aspektov jednotlivých kandidátov na OH 2016, pričom zástupcovia jednotlivých miest odpovedali na ich otázky.

2. októbra 2009:

Na 121. zasadnutí MOV v Kodani sa rozhodlo o tom, že OH 2016 sa uskutočnia v Riu de Janeiro.

Štyri kolá - hlasovanie

Rio de Janeiro       26      46      66

Madrid        28      29      32

Tokio           22      18     -

Chicago      18      -        -

Počet hlasov, ktoré v jednotlivých kolách kandidáti získali.

František Chmelár (prezident Slovenského olympijského výboru): "Výber Ria de Janeiro považujem za korektné a férové rozhodnutie aj vzhľadom na to, že olympiáda sa nikdy v Južnej Amerike ešte neuskutočnila a malo v piatok aj najlepšiu záverečnú prezentáciu pred členmi MOV. Myslím si, že výrazne zavážil fakt, že predstavitelia Ria dokázali vyvrátiť všetky negatíva spájané s jeho kandidatúrou ako sú vysoká kriminalita, prípadné ekonomické problémy krajiny a tiež schopnosť zvládnuť dve veľké podujatia v priebehu dvoch rokov, keďže futbalové MS 2014 budú v Brazílii. Ja osobne som očakával finálový duel Rio - Chicago a vyradenie amerického kandidáta bolo pre mňa dosť nepochopiteľné, keďže podľa môjho názoru malo druhú najlepšiu prezentáciu. Veľmi ma to prekvapilo. Rio je však dobrý výber pre olympijské hnutie i celý šport. Je to úžasné mesto a ja som ho dokonca videl aj z helikoptéry."

Martin Velits (slovenský reprezentant v cyklistike): "Tesne pred voľbou som bol na masáži a s masérom sme sa bavili o tom, kto by olympijské hry mohol dostať. Vychádzalo nám to na Rio de Janeiro, keďže Madrid je v Európe a najbližšie olympijské hry budú v roku 2012 v Londýne. Chicagu sme veľké šance nedávali, keďže olympiáda v Atlante bola len nedávno. Rovnako sme nepredpokladali, žeby to mohlo dostať Tokio. V Brazílii som ešte nikdy v živote nesúťažil a ani neviem, či tam majú nejaké väčšie cyklistické preteky. Mojím najbližším cieľom sú olympijské hry 2012, a potom ďalším budú určite aj tie v Riu de Janeiro, keďže v roku 2016 budem starší a budem mať pre cyklistiku ideálny vek."

Lukáš Lacko (slovenský tenisový reprezentant): "Takto na prvý pohľad je to pre nás možno pomerne vzdialené, bude tam asi poriadne teplo. Brazília je najmä futbalová krajina, ale ľudia tam milujú šport, čo sa prejavilo aj v minulosti, keď tam naši hrali tenisti Davisov pohár. Osobne som tam hral ako junior na dvoch turnajoch a konkrétne tuším v Riu sme vyhrali štvorhru, takže mám dobré spomienky. Viem si predstaviť, že počas olympiády tam bude veľký ošiaľ, veď Brazília je aj krajina karnevalov."

Dominika Cibulková (slovenská tenisová reprezentantka): "Celkom sa teším, povedala som si, žeby bolo dobré, keby to dali do Brazílie. Je to taká exotická krajina, ľudia tam žijú športom. Ale ešte nikdy som tam nehrala, iba na jednom juniorskom turnaji, ale to nerátam. Takže sa teším, že sa tam o sedem rokov možno dostanem. Aj keď ani ten Madrid by nebola zlá voľba..."

Matej Tóth (slovenský reprezentant v chôdzi): "Olympiáda v Brazílii bude istotne pekná. Možno nebude taká perfekcionalistická ako v Pekingu, bude zrejme uvoľnenejšia. Brazílčania sa vedia baviť, vo všeobecnosti majú radi šport. Z osobného hľadiska by som ja osobne preferoval Madrid, keďže je v Európe a nie je potrebná aklimatizácia, ale spokojný som aj s Riom. V čase tejto olympiády budem mať 33 rokov a práve tam by som mohol zažiť vrchol kariéry. S Brazíliou má skúsenosti môj tréner Juraj Benčík, ktorý tam bol na sústredení v čase, keď mala naša tréningová skupina podporovateľa aj z tejto krajiny."

Martina Kohlová (slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike - K2 spolu s Ivanou Kmeťovou): "Verila som, že by to mohlo byť Rio, teší ma, že ma moja predtucha nesklamala. V Brazílii som už súťažila, vlastne tam som absolvovala svoje prvé veľké preteky. V roku 2001 boli v Curitibe juniorské majstrovstvá sveta a ja som tam bola dvakrát vo finále. Možno sa to zdá, že je to ešte ďaleko, ale tie sezóny hrozne rýchlo letia jedna za druhou. Už sme s Ivanou Kmeťovou počítali, koľko budeme mať vtedy rokov. Myslím, že budeme v ideálnom veku, v akom tie najlepšie kajakárky zbierajú medaily. Ak nám bude slúžiť zdravie, určite by sme veľmi chceli v Riu štartovať a samozrejme uspieť.“

Ján Bátik (slovenský reprezentant vo vodnom slalome - C2 s Tomášom Kučerom): "V kútiku duše som tušil, že by to mohlo vyjsť práve Riu. Pred dvoma rokmi sme boli v Brazílii na majstrovstvách sveta, prechádzali sme cez Rio. Spomínam si, aké to tam bolo nádherné. V našom športe bude veľmi ťažké vôbec sa na olympiádu dostať. Veď z každej krajiny môže štartovať iba jedna loď. Ktovie, či budú v tom čase ešte pretekať Hochschornerovci, ale aj Škantárovci sú veľmi dobrí a aj oni by to v tom čase mohli byť na vrchole síl. My však už myslíme aj na olympiádu v Londýne o tri roky. Ani boj o nomináciu tam nechceme vzdať. Každý rok sa posúvame dopredu. Ak by nám Londýn nevyšiel, urobíme všetko pre to, aby sme sa do Ria dostali.“

Tomáš Kučera (slovenský reprezentant vo vodnom slalome - C2 s Jánom Bátikom): "Očakával som, že to vyhrá Rio a som rád, že to takto dopadlo. Spomínam si na majstrovstvá sveta vo Foz do Iguassu v roku 2007. Bol to skvele zorganizovaný šampionát. Brazílčania to asi vedia. Páčilo sa mi, že tam bolo teplo, nám to vyhovuje. Pamätám sa na bezprostrednosť ľudí, kamarátsky prístup. Oni sa tešili z toho, že majú majstrovstvá sveta, určite aj teraz oslavujú. Viem, že olympiáda 2016 je ešte ďaleko a že nominovať sa na ňu bude najmä pre nás vodných slalomárov nesmierne ťažké. Ale sme odhodlaní urobiť, čo sa len bude dať, aby sme sa tam dostali. Samozrejme, že chceme zabojovať už o Londýn 2012, ale Rio je veľká a ešte reálnejšia méta.“

Martina Hrašnová (slovenská reprezentantka v hode kladivom): "Moje osobné poradie bolo Madrid, Chicago, Tokio, Rio, ale s konečným výsledkom nemám problém. Pred rokom v máji som bola v Brazílii na turné, hádzala som aj v Riu a vyhrala som. Veľa som z mesta nevidela, ale pôsobilo na mňa príjemne. V roku 2016 už budem možno pomaly končiť kariéru, takže taká rozlúčka na pláži by nemusela byť zlá. Pred rokom som sa na jednej z pláži v Riu de Janeiro učila na štátnice..."

Zuzana Štefečeková (slovenská reprezentantka v športovej streľbe - trap, striebro na OH 2008): "Ja som tajne dúfala, že v súboji o organizáciu olympijských hier uspeje Madrid, ale španielska metropola vraj nepatrila k tým vyvoleným. Najväčšími favoritmi boli Chicago a Rio de Janeiro, no ja som bola radšej za pridelenie olympiády brazílskemu mestu. Napokon to bude Rio, v ktorom som ešte nebola a ani v Brazílii som ešte nikdy nesúťažila. Síce sme tam už mali preteky Svetového pohára, ale my sme sa na nich nezúčastnili. Dúfam, že v roku 2016 budem mať možnosť v Riu štartovať.“

Danka Barteková (slovenská reprezentantka v športovej streľbe - skeet): "Myslím si, že Rio de Janeiro je dobrá voľba. Musím sa priznať, že som príliš nesledovala voľby. V minulosti i súčasnosti sa pri výbere dejiska vždy zvyklo prihliadať nielen na ekonomickú silu a vybavenosť športoviskami, ale na to, aby organizácia tohto významného športového podujatia celkovo pozdvihla danú krajinu. Ja som rada, že sa olympiáda dostala do Južnej Ameriky, kde ešte nikdy nebola. Svojho favorita som nemala, keď však vybrali Rio, určite mali na to dôvod, ktorý zavážil v prospech brazílskeho kandidáta. Ak budem mať stále potrebnú výkonnosť, určite by som chcela na OH 2016 štartovať, ale zatiaľ je to ešte veľmi ďaleko.“

Pat Ryan (šéf kandidatúry Chicaga): "Vybojovali sme čestný boj a som hrdý na náš tím, na našu kampaň. Neviem, prečo sme vypadli už tak skoro. Na túto otázku by lepšie odpovedali členovia MOV. Raz vyhrávate, inokedy prehrávate, ale takto to vo svete chodí."

Alberto Ruíz-Gallardon (primátor Madridu): "Gratulujem Riu, ktoré sa prezentovalo výbornou kampaňou. Vyhralo a olympijské hry tak budú prvý raz v Južnej Amerike. Mali sme náročnú úlohu, ale myslím si, že Madrid ju zvládol."

Jose Luis Rodriguez Zapatero (španielsky premiér): "Takmer sme to dokázali, ale vyhralo Rio."

Hiroši Sato (viceguvernér Tokia): "Je mi to ľúto, ale prehrali sme vo férovom súboji. Tento sen o olympiáde môžeme prežiť ešte dva alebo trikrát."

David Axelrod (poradca prezidenta USA Baracka Obamu): "Chceli sme olympiádu pre USA. Prezident, myslím si, dôrazne apeloval na členov MOV, ale nepomohlo to. Nemyslím, že výsledok hlasovania je odmietnutím prezidenta alebo prvej dámy, ale politika je prítomná všade a bola prítomná aj počas volieb v sále."

Jacques Rogge (prezident MOV): "Ďakujem za štyri excelentné kandidátske projekty a za prácu, ktorú ich predstavitelia spravili v prospech olympijského hnutia. Tak ako vo všetkých športoch, aj teraz môže byť však iba jeden víťaz a je ním - Rio de Janeiro."

Luiz Inacio 'Lula' da Silva (prezident Brazílie): "Dnes Rio a Brazília prezentovali Medzinárodnému olympijskému výboru svoje schopnosti a ten mu odpovedal jednoznačným - áno. Toto je historický deň v živote všetkých obyvateľov Brazílie."

Pelé (brazílska futbalová legenda, trojnásobný majster sveta): "Som emotívny človek, a preto, keď som počul verdikt, rozplakal som sa. Toto je významný moment nielen pre Brazíliu, ale pre celú Južnú Ameriku. Cítim sa, ako keby som sa stal štvrtý raz majstrom sveta."

Mercedes Coghenová (šéfka kandidatúry Madridu): "V prvej chvíli som cítila obrovský smútok, lebo naša kandidatúra bola veľmi, veľmi dobrá."

Juko Arimoriová (bývalá japonská maratónkyňa): "Vypadnutie v 2. kole bolo pre nás i naše deti obrovským sklamaním, ale ešte nie je koniec. Pokúsime sa využiť ďalšiu šancu a získať olympijské hry v roku 2020.

 

 

bp

   

« späť