26. august 2010
Vodácky klub Tatran Karlova Ves Bratislava sa pripravuje na oslavu dvoch významných míľnikov existencie - 75. výročia založenia lodenice a klubovne a 65. ročníka Hargašovho memoriálu v rýchlostnej kanoistike
BRATISLAVA 25. augusta (SITA) - Hoci lodenica Vodáckeho klubu Tatran Karlova Ves Bratislava 24. augusta 2010 oslávila 75. výročie nepretržitej existencie, Ivan Hargaš je iba štvrtým predsedom tohto klubu. Najväčšiu zásluhu na tomto nízkom počte jeho šéfov má Konštantín Čársky, ktorý stál na čele VK Tatran celé polstoročie (1938 - 1988). Pred ním bol predsedom Vladimír Klecanda (1935 - 1938) a po K. Čárskom vodákov Tatrana viedol bývalý olympionik z OH 1972 v Mníchove Ľubomír Kadnár (1988 - 2004).
Druhá generácia karloveských vodákov, ktorá má v súčasnosti už viac ako 80 rokov, je pyšná najmä na pretekárov, ktorí bývalé Československo reprezentovali na MS a OH. Zo športovcov, ktorí vyrástli v jubilujúcej lodenici, má najviac účasti na OH na svojom konte súčasný Juraj Kadnár, ktorý sa zúčastnil na troch olympiádach. Vybojoval si 4. miesto v K4 na 1000 m na OH 1992 v Barcelone, spolu s Attilom Szabóom skončil v semifinále v K2 na 1000 m na OH 1996 v Atlante a spolu s Andrejom Wiebauerom bol cestujúcim náhradníkom pre K4 na 1000 m na OH 2000 v Sydney. Po skončení aktívnej činnosti zostal pracovať v lodenici, v ktorej začínal. On ako kapitán, ktorý koordinuje prácu všetkých trénerov, Andrej Wiebauer ako tréner juniorov.
Kanoistickou legendou, ktorá má korene v karloveskej lodenici, je 87-ročný Ján Matocha, najstarší slovenský žijúci olympionik. Štartoval na OH 1948 v Londýne (9. miesto v K1 mužov ma 1000 m) a 1952 v Helsinkách. Spolu s Ondrejom Marekom bol aj v nominácii na OH 1956 v Melbourne, ale v predvečer odchodu do Austrálie vtedajší telovýchovní funkcionári ich účasť zrušili. V roku 1960 v Ríme bol na OH ako štátny tréner družstva rýchlostných kanoistov. Z tejto pozície viedol aj trojicu Slovákov Tibora Polakoviča (5. miesto v C1 1000 m), Ladislava Čepčianskeho a Vladimíra Špačeka.
Práve J. Matocha si v stredu na stretnutí s novinármi pri príležitosti 75. výročia vzniku zaspomínal na svojpomocné zveľaďovanie lodenice VK Tatran a jej okolia. Ďalšími pamätníkmi tohto slávneho obdobia sú 88-ročný Anton Daštinský, viac ako 50 rokov bývalý tajomník VK a jeho manželka Milada Daštinská, mnohonásobná majsterka Československa v K1 žien a K2 žien.
"Keďže dnes máme spolu už 170 rokov, vieme, že základ našej životnej energie sme našli v tejto lodenici. Trávili sme v nej každý deň po práci celé popoludnia a večery. Tu sme športovali, trénovali, brigádovali, besedovali i zabávali sa. Toto bola oáza nášho života, v ktorej panovali jasné pravidlá správania sa, ktoré dokázali dodržiavať všetci slušní ľudia," povedal Anton Daštinský. "Som veľmi rád, že po nás v rovnakom duchu v tejto lodenici žijú aj deti našej generácie a ich potomkovia. To je záruka, že duch spolupatričnosti, vzájomného rešpektovania a úcty k ľuďom a prírode bude v tomto areáli naďalej nosnou myšlienkou, ktorou sa po dlhé roky riadili celé generácie vodákov vo farbách VK Tatran Karlova Ves. Teším sa na víkendové oslavy nášho jubilea, lebo sa na nich stretneme s mnohými bývalými členmi nášho klubu, ktorých životné a pracovné osudy roztrúsili po celom Slovensku i bývalom Československu."
Súčasný predseda VK Tatran Ivan Hargaš zdôraznil, že na Slovensku nie je veľa športových organizácii a klubov, ktoré by bez prerušenia fungovali 75 rokov. "Aj keď náš klub je zameraný najmä na rýchlostnú kanoistiku, máme medzi sebou aj športovcov, ktorí sa venujú raftingu či iným adrenalínovým športom, ktoré sú spojené s vodou. Jednoducho toto prostredie na brehu Dunaja všetkých našich členov nabáda k športovaniu a trénovaniu na vode," poznamenal Ivan Hargaš.
Členskú základňu klubu tvorí v súčasnosti 280 členov, z ktorých okrem funkcionárov je aj šesť seniorských reprezentantov SR v rýchlostnej kanoistike a zvyšok sú žiaci a juniori. Najvýznamnejším medzinárodným podujatím, ktoré VK Tatran Karlova Ves už 65 rokov bez prerušenia organizuje, je Hargašov memoriál na počesť Ivana Hargaša, ktorý padol ako partizán v Slovenskom národnom povstaní. Jeho prvý ročník bol už 20. júna 1946. "Nepoznám veľa športových podujatí, ktoré by sa konali 65 rokov bez prerušenia. Je síce pravda, že v minulosti, keď na ňom štartovali aj olympijskí víťazi z Maďarska, boli naše preteky pompéznejšie, no teraz sme radi, že v tejto dlhoročnej tradícii vôbec pokračujeme," dodal Ivan Hargaš.