06. december 2010
(SOV, LS) - Najdôležitejšímbodom 40. valného zhromaždenia Slovenského olympijského výboru v sobotu4. decembra v bratislavskom hoteli Gate One bola úprava Stanov SOV. Po zapracovaní niektorých pripomienok bola schválená. Delegáti (prítomných bolo 59 z 82 pozvaných členov členov SOV) schválili aj podmienečné prijatie Slovenskej rugbyovej únie za člena Slovenského olympijského výboru.Zväz tohto športu, ktorý bude mať obnovenú olympijskú premiéru na OH 2016 v Riu de Janeiro, musí splniť podmienku prijatia do Medzinárodnej ragbyovej únie (IRU). Bývalý prvý podpredseda SOV Anton Ihring, ktorý sa zo zdravotných dôvodov na zasadnutí nezúčastnil, bol schválený za čestného člena SOV, o čom informujeme samostatne, rovnako ako o odovzdaní výročnej trofeje Medzinárodného olympijského výboru “Šport – inšpirácia pre mládež” viceprezidentovi SOV pre mládež Vladimírovi Millerovi. Schválené boli aj hlavné úlohy SOV v roku 2011v štyroch okruhoch – v športovej oblasti, oblasti rozvoja olympizmu, organizácie a medzinárodnej spolupráce a ekonomiky a marketingu. Informujeme o nich samostatne.
Pokiaľ ide o novelu Stanov SOV, prezident SOV František Chmelárpri jej uvedení informoval, že výkonný výbor SOV sa ňou zaoberal až štyrikrát. Nejde o prevratné úpravy, ale predovšetkým o presnejšie formulovanie jednotlivých bodov, aby lepšie vyjadrovali podstatu a aby boli jednoznačné, bez možnosti rôzneho výkladu. V porovnaní s predošlýmistanovami pribudli články o komisii športovcov a o voľbách. „Pri minulých voľbách sme dospeli k názoru, že doterajšie znenie stanov nie celkom jasne definuje podmienky voľby,“ vysvetlil Chmelár a dodal: „Nová je aj definícia členstva – kto musí byť členom a kto môže byť členom SOV."
K predloženémunávrhu odzneli viaceré pripomienky právneho a technického charakteru. Na základe súhlasu 40. VZ SOV na ich zapracovanie do návrhu bola schválená pracovná komisia, ktorá zakrátko predložila úpravený návrh. Ten bol schválený. Nové znenie Stanov SOV musí schváliť Medzinárodný olympijský výbor. Po jeho prípadných pripomienkach budú ratifikované na jarnom 41. valnom zhromaždení SOV a zverejnené na stránke SOV.
Okrem Stanov SOV sa zmenila aj Smernica SOV o čestných tituloch, vyznamenaniach, trofejach, uznaniach a výročných oceneniach. Novelu smernice dostali delegáti len na vedomie, už predtým ju schválil výkonný výbor SOV. K významnej zmene došlo vo vyznamenaniach. Na rozdiel od predošlej praxe po novom budú môcť Zlaté, Strieborné a Bronzové kruhy SOVdostať len slovenskí olympijskí medailisti – každý v zhode s tým, akú medailu získa. Ďalším úspešným účastníkom OH/ZOH a medailistom z OH/ZOH mládeže sa bude udeľovať Medaila SOV, čo je nové vyznamenanie. Pre olympijské a športové osobnosti – trénerov, funkcionárov, lekárov, masérov, novinárov, atď. – sú určené nové vyznamenania: Zlatý, Strieborný a Bronzový odznak SOV, z minulosti zostalo v platnosti len Čestné uznanie SOV. A úplne novým vyznamenaním je Plaketa SOV, ktorá môže byť udelená osobnostiam, ktoré svojou činnosťou významne prispievajú k rozvoju olympizmu a športu.
Určité zmeny nastali aj vo výročných oceneniach. Ocenenie za fair play sa po novom bude volať Cena Jána Popluhára (doteraz to bola Cena Radovana Kaufmana), novými oceneniami sú Cena Jána Mráza za významné aktivity v oblasti životného prostredia a Cena Olympijský klub rokapre regionálny klub, ktorý v príslušnom roku vyvíjal najvýraznejšie aktivity pre plnení úloh SOV a v propagácii olympizmu. Udeľovanie novýchvyznamenaní a ocenení bude mať premiéru na jarnom 41. VZ SOV.
Prezident SOV František Chmelárvo svojej správe upriamil pozornosť na našu situáciu v zimných športoch. Napriek tomu, že účinkovanie slovenských športovcov na tohtoročných ZOH vo Vancouvri bolo najúspešnejšie v histórii, upozornil,že zimné športy na Slovensku zaostávajú za konkurenciou. „Stačílen sledovať, čo sa deje u našich susedov v Česku, Poľsku, Slovinsku, ale aj na Ukrajine, v Maďarsku, Chorvátsku ba aj v Turecku, koľko do rozvoja zimných športov dokážu tieto krajiny investovať. Na naše pomery je zložité takýto program pripraviť. Zatiaľ sme túto úlohu preto nesplnili, to však neznamená, že sa o to nebudeme pokúšať ďalej. Zimné športy sú pre občanov našej krajiny, ale aj slovenský olympizmus dôležité a majú širší spoločenský význam. Do roku konania ďalších ZOH 2014 až toľko veľa času nezostáva, pribudli v programe nové disciplíny asúťaže, preto musíme zapnúť rozum, napnúť svaly a spojiť svoje sily, aby sa aspoň niečo podarilo dosiahnuť na prospech talentovaným športovcom a krásnym zimným športom,” povedal.
Prezident SOV konštatoval, že končiaci sa rok bol dobrý pre Slovenský olympijský výbor. V jeho priebehu SOV spustil komplexný Program olympijskej výchovy.S ním súvisí aj vydávanie rôznych materiálov, ktoré sú určené predovšetkým pre základné a stredné školy. Všetci účastníci 40. VZ SOV dostali dva plagáty našich olympijských medailistov, ako aj publikáciu Ľubomíra Součka „Naši olympijskí víťazi a medailisti“. Okrem toho sa na školy bude distribuovať aj DVD s filmom Jána Grexu a Paulíny Baloghovej-Neveziovej „Slovensko olympijské – od Atén k Aténam. Film je prostredníctvom stránky SOV k dispozícii aj širokej verejnosti. Podrobne o aktivitách SOV v priebehu celého roka informoval vo svojej správe generálny sekretár SOV Jozef Liba.
Účastníci 40. VZ SOV ďalej zobrali na vedomie celkove veľmi pozitívne hodnotenie účasti výpravy SR na I. OH mládeže v Singapure, prednesené vedúcim výpravy Vladimírom Millerom. "Výsledokvysoko predstihol naše očakávania. Pred konaním tohto podujatia boli ajveľké obavy. Chcem však konštatovať, že to bola veľmi vydarená premiéras úžasnou atmosférou a nie len počas športových súťaží. Chcel by som sapoďakovať, že mi bola zverená úloha šéfa výpravy," povedal Miller. František Chmelársa zase poďakoval jemu za dobré a citlivé vedenie výpravy a informoval,že v predvečer VZ SOV si na spoločenkom stretnutí slovenskej olympijskej rodiny v Radošinskom naivnom divadle si niektorí zo siedmichnašich medailistov na I. OHM prevzali za výbornú reprezentáciu darčeky SOV.
Príslušní vedúci štábov SOV informovali o príprave na najbližšie olympijské podujatia, na ktorých povedú slovenské výpravy – Jozef Bazálik o zimnom EYOF 2011 v Liberci (v termíne 12. – 19. februára sa počíta s účasťou 78-člennej výpravy, neobsadíme len severskú kombináciu a skoky na lyžiach), Mária Mračnová o letnom EYOF 2011 v Trabzone (z kolektívnych športoch má Slovensko šancu len na účasť vo volejbale), Vladimír Miller o ZOH mládeže 2012 v Innsbrucku (s určitosťou tam bude chýbať družstvo našich hokejistov) a Ľubor Halanda o OH 2012 v Londýne. Dotop tímu pre nasledujúce OH v Londýne je momentálne zaradených 56 individuálnych športovcov a 3 kolektívne športy. Okrem toho 12 športovcov poberá štipendium Olympijskej solidarity MOV. K pôvodne schváleným 10 športovcom OS MOV dodatočne schválila aj podporu prípravy plážových volejbalistiek Natálie Dubovcovej a Dominiky Nestarcovej.
V diskusii odzneli viaceré návrhy. Napríklad, aby sa Slovensko uchádzalo o usporiadanie zimného EYOF alebo ZOH mládeže (Ján Magdoško),aby sa SOV svojou autoritou vložil do veci zriadenia pamätníka úspešnýmolympijským a športovým reprezentantom buď v Bratislave, alebo na Národnom cintoríne v Martine (Ivan Čierny), aby športové spolky vrátane SOV spojili svoje sily a ovplyvnili budúcoročnú prípravu nového zákona o športe (Ján Grexa), alebo aby SOV naďalej pokračoval v boji za doživotnú rentu pre najúspešnejších olympijských a športových reprezentantov (Dárius Rusnák).
Prezident SOV František Chmelárreagoval na viaceré podnety z diskusie. Uviedol, že zimný EYOF (v minulosti EYOD) sa na Slovensku už konal v roku 1999, takže skôr by bolozaujímavé uchádzať sa o usporiadanie ZOH mládeže.Najbližšia možnosť sa črtá s výhľadom na rok 2020, pričom ako možné centrum prichádzajú do úvahy len dve lokality – Banská Bystrica a Poprad-Tatry. Prezident SOV zmienil, že o kandidatúre na ZOHM už istý čas uvažoval a v tomto smere vyvinie snahu. Čakal na výsledky komunálnych volieb, aby mohol rokovať s novozvolenými predstaviteľmi miest a obcí.
Na margo doživotnej renty pre úspešných športovcov František Chmelár konštatoval, že hovoriť o špeciálnom dôchodku je nereálne, malo by ísť o finančný príspevok z rozpočtu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Sám sa podieľal na spracovaní materiálu, podľa ktorého by sa príspevok mal týkať len olympijských medailistov, paralympijských víťazov a majstrov sveta v olympijských disciplínach, pričom podmienkou je, že musia mať slovenské občianstvo a žiť na Slovensku. V súčasnosti uvedené kritériá spĺňa 102 osobností a ročné náklady na príspevok pre nich sa kalkulujú v celkovej výške 670 000 eur. Teraz bude kľúčové, či uvedená myšlienka a konkrétny návrh získajú politickú podporu.