26. november 2012
Bratislava 24. novembra (TASR + SOV, BB) – Za prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) bol na sobotňajšom 44. valnom zhromaždení SOV v bratislavskom hoteli Gate One znovu zvolený František Chmelár. Športovému funkcionárovi, ktorý je na čele SOV od roku 1999, dalo svoj hlas na volebnom valnom zhromaždení 53 zo 77 delegátov, jeho neúspešný protikandidát Ján Filc získal podporu 21. Na zvolenie v prvom kole bolo potrebných 39 hlasov.
Na valnom zhromaždení sa z 82 delegátov prezentovalo 77. Jeden hlas bol neplatný, zo zvyšných 76 dostal Chmelár ihneď v prvom kole dôveru na nasledujúce štyri roky od nadpolovičnej väčšiny.
"Nepochybne je to moje posledné funkčné obdobie," priznal František Chmelár, ktorý sa chystá po tomto štvorročnom termíne "nasadiť" do boja o prezidentský post "svojho pripraveného človeka". "Je to jedna z mojich hlavných úloh vytypovať si jedného alebo viacerých kandidátov a pripraviť ich na prevzatie štafety. Lebo ak sa štafetový kolík odovzdá do nepripravených rúk a vypadne, nasleduje diskvalifikácia," pomohol si prirovnaním z atletického prostredia.
Chmelár zastáva post šéfa SOV od novembra 1999 (od marca 2008 sa funkcia zmenila z predsedu na prezidenta SOV), keď vystriedal profesora Vladimíra Černušáka. V rokoch 2001, 2004 a 2008 bol opätovne zvolený. Za prezidenta ho navrhlo až pätnásť športových subjektov a jeden člen výkonného výboru, Filca oficiálne navrhol iba Slovenský zväz cyklistiky.
"Cítim sa veľmi dobre. Približne som predpokladal takéto výsledky, spokojní úplne budem až po dokončení všetkých volieb. Verím tomu, že dokážeme pripraviť na základe novej koncepcie aj nové programy, ktoré by mali pomôcť slovenskému športu. Koncepcia nemôže dať len mantinely, ale poskytovať priestor. Nová strešná organizácia už nie je pre mňa priorita. Skôr sa chcem sústrediť na ZOH a OH, olympijské festivaly mládeže a ďalšie rozvojové aktivity. Strecha by však bola dobra. Budeme diskutovať naďalej s tými, ktorí majú iné predstavy. Ak bude ochota a dobrá vôľa, uvedieme to do praxe," povedal po zvolení Chmelár.
Zdolaný protikandidát Ján Filc sa po voľbách vyjadril: "Nie je to pre mňa sklamanie. Jednoducho človek má určitý pocit a vie, asi aká odozva prichádza na určité snaženia. Myslím si, že je to dobrá skúsenosť pre mňa a možno aj dobrý impulz pre pána Chmelára a ľudí v budúcom vedení SOV, aby svoju činnosť aktivizovali aj tým smerom, o ktorý som sa pokúsil v mojom príhovore a v mojich materiáloch. Keď sa ma pýtali kolegovia, tak som im odpovedal, že som zhruba očakával takú asi tretinovú podporu. Ale to neznamenalo, že by som sa vzdal, pretože v každej spoločnosti je potrebný aj nejaký opozičný názor," uviedol Ján Filc. Dlhoročný hokejový tréner zatiaľ neprezradil, či sa bude o post uchádzať v nasledujúcich voľbách. "To je veľmi, veľmi ďaleko. Ja len verím, že o štyri roky budeme všetci v plnom zdraví a budeme sa venovať svojmu základnému koníčku, životnému poslaniu a to je pomáhať športu," dodal.
Obaja kandidáti mali pred samotnými voľbami šancu predniesť v krátkom prejave svoje predstavy o slovenskom športe a plány s ním. Chmelár z 5-minútového času, ktorý mal k dispozícii na svoju prezentáciu, využil iba polminútu a odkázal prítomným, že "každý pozná moju prácu, vie, čo mám za sebou a aké mám ciele do budúcnosti". Ján Filc, ktorý hovoril v poradí ako prvý, vo svojom prejave uviedol: "Chýba poriadok v slovenskom športe. Obdivujem kolegov v hnutí, ktorí to dokázali udržať na úrovni počas rokov, no od určitého bodu už tento systém nie je garanciou relatívnych úspechov. Pravidlá hry sú nevyhnutné. Je to výzva môcť byť iniciátor určitých krokov, aby si zlepšil postavenie. Nemôžeme žiť z minulých úspechov."
VICEPREZIDENTI SOV SÚ ZNOVU ĽUBOR HALANDA, IGOR NEMEČEK A VLADIMÍR MILLER,
PREDSEDA DOZORNEJ RADY SOV BUDE NAĎALEJ MARIÁN KUKUMBERG
Veľmi dlho trvali voľby deviatich nových členov výkonného výboru. V prvom bloku sa volilo len z okruhu 20 kandidátov, ktorých navrhli zväzy olympijských športov (jeden z pôvodne navrhnutých kandidátov Ján Hyža zo Slovenského zväzu biatlonu svoju kandidatúru pred voľbami stiahol). V prvom kole boli vďaka získaniu nadpolovičnej väčšiny zo 76 platných hlasovacích lístkov zvolení doterajší viceprezidenti SOV Ľubor Halanda (49 hlasov), Igor Nemeček (45 hlasov) a Vladimír Miller (42 hlasov). V druhom kole nadpolovičnú väčšinu získal len Peter Korčok (50 hlasov) a v treťom Janka Gantnerová (46 hlasov). V druhom bloku volieb do VV SOV si delegáti vyberali zo všetkých zvyšných kandidátov z radov nominantov zväzov olympijských športov, ako aj z ďalších troch nominantov ostatných členských subjektov SOV – z nich dvaja uspeli. V prvom kole získal nadpolovičnú väčšinu Branislav Delej (58 hlasov), v druhom kole Daniel Líška (39 hlasov). V treťom kole, keď sa už nevyžadovala nadpolovičná väčšina, dostali najviac hlasov Ľubor Štark (42) a Zdenko Kríž (32).
Na prvom zasadnutí novozvoleného výkonného výboru SOV boli na návrh prezidenta SOV Františka Chmelára za viceprezidentov schválení Ľubor Halanda (navrhnutý Slovenskou volejbalovou federáciou), Igor Nemeček (Slovenský zväz ľadového hokeja) a Vladimír Miller (Slovenský zväz moderného päťboja), ktorí zastávali tieto pozície aj doteraz. V 11-člennom výkonnom výbore SOV sú aj ďalší traja staronoví členovia – Janka Gantnerová (navrhnutá Slovenskou lyžiarskou asociáciou), Ľubor Štark (Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky) a Zdenko Kríž (Slovenský stolnotenisový zväz), plus traja noví – Peter Korčok (Slovenský atletický zväz), Branislav Delej (Slovenská spoločnosť telovýchovného lekárstva) a Daniel Líška (Slovenský zväz karate), ktorí nahradia Máriu Mračnovú (už nekandidovala), Richarda Galoviča a Jozefa Bazálika. Komisia športovcov SOV ako člena výkonného výboru ex officio nominovala svojho Jozefa Gӧnciho, ktorého jej členovia nedávno opätovne navrhli za svojho predsedu. Prvé riadne zasadnutie novozvoleného VV SOV sa uskutoční už vo štvrtok 29. novembra.
Za predsedu dozornej rady SOV bol znovu zvolený Marián Kukumberg (navrhnutý Slovenským streleckým zväzom), ktorý Dáriusa Rusnáka (Slovenská asociácia olympionikov) zdolal 43:31. Za člena dozornej rady SOV bol spomedzi 9 kandidátov v druhom kole zvolený Ján Mižúr (Slovenský zväz orientačných športov), ktorý získal 46 zo 69 platných hlasov.
Za piatich individuálnych členov SOV z radov siedmich osobností olympijského hnutia a športu boli hneď v prvom kole zvolení (hlasovalo 69 členov SOV) Janka Stašová (53 hlasov), Katarína Ráczová, Andrej Glatz (obaja 52 hlasov), Mária Jasenčáková (50 hlasov) a Jozef Golonka (42 hlasov). S výnimkou Glatza zvyšní štyria pôsobili ako individuálni členovia SOV aj v predchádzajúcom olympijskom cykle.
Za čestných členov SOV boli na záver rokovania prijatí Mária Mračnová a Ján Grexa. Obaja si následne prevzali Zlaté odznaky Slovenského olympijského výboru.
Vo funkcii generálneho sekretára SOV na ďalšie štvorročné obdobie bol naďalej potvrdený Jozef Liba.