17. január 2013
PaedDr. Robert Petriska - Prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky
Vážení športoví priatelia,
v týchto dňoch som zverejnil hodnotenie mojej štvorročnej práce, resp. práce zväzu pod mojím vedením. Keďže sa uchádzam o post prezidenta SZRK aj na ďalšie funkčné obdobie, dovoľujem so Vám touto cestou priblížiť aj stratégiu, ktorej sa plánujem držať v prípade zvolenia mojej osoby do funkcie.
1. Dôležitosť vybudovania infraštruktúry pre ďalší rozvoj rýchlostnej kanoistiky
Je bez pochýb, čo sme už všetci pochopili, že k tomu, aby sme boli dlhodobo úspešní, musíme disponovať lokalitou respektíve objektom, ktorý nám zaručí samotnú existenciu nášho športu. Týmto objektom je Národné centrum rýchlostnej kanoistiky, kde bude možné dobudovať systém komplexnej starostlivosti o mládež a reprezentačné družstvá, bez ktorých výsledky v ďalších rokoch nedosiahneme pretože konkurencia stále narastá. Už cca 20 rokov i viac existuje miesto, kde by centrum mohlo stáť. Boli pripravené megalomanské projekty, žiaľ neuskutočnené. Miesto je na Jaroveckom ramene, kde je vykopaný kanál tzv. „ZEMNÍK". Po vybudovaní areálu by sme sa zaradili medzi krajiny okolo nás, ktoré takýmto areálom disponujú a pociťujú výhody jeho existencie.
Takéto krajiny sú: Čechy - areál RAČICE, Poľsko - areál v Poznani (MALTA), Bielorusko - areál v BRESTE, Maďarsko - areál v SZEGEDE, Chorvátsko - areál v Záhrebe (JARUN), Nemecko - areál v Duisburgu (WEDAU) a ďalšie, ktoré nie sú v našom priamom susedstve ako Bulharsko - v Plovdive, Rumunsko - v Snagove, Grécko - v Aténach, Taliansko - v Miláne, Anglicko - v Londýne, Rusko - v Moskve atd. Tieto štáty môžu organizovať medzinárodné akcie, vlastné regulárne súťaže, prípravné sústredenia, kontrolné zrazy na rôznych úrovniach. Profitovala by nielen rýchlostná kanoistika, ale aj veslovanie, triatlon a ďalšie športy. Nesporne, takýto areál by mohol slúžiť aj širokej športovej verejnosti a ďalším aktivitám, nielen vodáckym.
2. Pokračovať v špeciálnych projektoch s podporou pre TOP športovcov
Bez finančnej podpory MŠ, formou individuálnych projektov na TOP športovcov v kombinácii s rezortnými centrami a s účelnou koordináciou zväzu, nemôžeme počítať s výsledkami na vrcholných podujatiach typu ME,MS a OH. Podmienkou k úspešnému fungovaniu tohto trojlístka je tvorba či úprava legislatívy, ktorá by mala hovoriť o spolupráci, zákonnej podpore, zodpovednosti a kompetenciách v snahe pripraviť športovcov s cieľom uspieť na vrcholných podujatiach, vytvoriť vzory pre mládež a ukázať širokej verejnosti obraz športovca v dobrom slova zmysle, ako si napĺňať svoje životné ambície formou športu.
3. Budúcnosť našich projektov s mládežou a TOP športovcov
Je viac ako isté, že ak sa budeme venovať iba TOP športovcom, tak naša životnosť bude veľmi krátka. Preto nachádzame a budeme nachádzať projekty na rozvoj mládeže typu „Leto s kajakom", alebo vytvorený „Slovenský mládežnícky tím", ktorý je zložený zo športovcov do 14 rokov, projekt „Zväzového centra prípravy mládeže", ktorý zahŕňa kategórie do 18 rokov a projekt MŠ, ktorý vytvára významnú podporu pre športovcov do 23 rokov a športovcov nad 23 smerom k OH. V záujme dosahovania ďalších úspechov v juniorských či v seniorských kategóriách musíme do týchto projektov účelne investovať tak, aby sme dosiahli cieľ, ktorý udrží rýchlostnú kanoistika tam kde je resp. tam kde bola. Úroveň tejto podpory bude značne výrazne ovplyvnená štátnou dotáciou, nakoľko sponzorské aktivity SZRK na úroveň tejto podpory nepostačujú.
4. Úlohou SZRK bude nesporne aj podpora základných buniek nášho zväzu a to sú kluby
O výraznej podpore klubov ťažko hovoriť, ale vďaka štátnej dotácii a komerčnej činnosti zväzu vieme a budeme poskytovať nadštandard pre kluby a to formou finančnej podpory, podľa výsledkov Slovenského pohára, či materiálnej podpory pri rozvoji či udržaní úrovne našich klubov. SZRK sa pri plnení svojej úlohy, starostlivosti o športový talent, o talentovanú mládež, snaží zabezpečiť výjazdy na sústredenia, kontrolné zrazy, testovacie zrazy , domáce a zahraničné súťaže so zámerom doplniť naše reprezentačné tímy kvalitným výberom z mládežníckych kategórií, čo nie je vždy ľahké a ani nie vždy úspešné. Starostlivosť o vyššiu juniorskú a seniorskú kategóriu zabezpečujú rezortné centrá MV, MO a MŠ v súlade so SZRK. Vzhľadom na silu týchto centier je snaha podporovať kluby, kde sa objavia mimoriadne talenty, ktoré ďalej môžu rozvíjať svoje mimoriadne schopnosti.
5. Úlohou a stratégia SZRK smerom k vyšším ambíciám, k lepším výsledkom a k výraznejšej prezentácii svojich športovcov a športu na verejnosti
Smerom k vyšším športovým i pracovným cieľom musíme ísť za podpory fungujúceho systému, ktorý musí riadiť a kontrolovať akceptovateľný orgán s profesionálnym vedením, mám na mysli realizačné tímy. Systém vedenia sa začína u mládeže do 14 rokov, ktorý je pod vedením Vladimíra Mrvu, pokračuje vedením juniorskej reprezentácie pod vedením Mariána Tesárika, plánujeme aj koordinátora celej športovej prípravy pre seniorskú reprezentáciu a reprezentáciu do 23 rokov. Titul koordinátora navrhujem pomenovať „športový riaditeľ" (ŠR) s transparentnou pracovnou náplňou generujúcou úlohy ŠR. Jednou z dôležitých úloh bude koordinácia športovej prípravy s rezortnými centrami s nadstavenou stratégiou zväzu. Na základe úspechov resp. veľmi dobrých výsledkov na poli súťažnom musíme prezentovať našu identitu výraznejšie aj v mediálnej kampani a to rôznymi formami - reklamné bannery, prezentovanie loga zväzu na športovom materiály, rozhovory pre tlač a televíziu, atraktívne videozáznamy nie len zo súťaží, ale aj zo života športovca resp. jeho denného prierezu činností a to v osobnom živote ako aj športovom t.j. profesionálnom v prostredí.
6. Strategický návrh športovej reprezentácie do OH cyklu na OH RIO 2016
Na základe výsledkov na OH v Londýne resp. spôsob nominácie K4 1000 m, výber do posádky K4, nie ideálna príprava posádky K2 1000 m, polemika o štarte športovcov v dvoch disciplínach, všetky tieto fakty ovplyvnili vývoj prípravy, spôsob rozhodovania a s tým spojenú kvalitu výsledkov, s ktorými ani samotní športovci neboli spokojní. K úrovniam rozhodovania je potrebné vytvoriť prísny, ale v prípade potreby na naše podmienky variabilný kľúč na výber posádok či jedincov pre štart na medzinárodných podujatiach tzv. nominačné kritériá. Tvorcom kritérií bude športový riaditeľ so svojimi poradcami a to 2 z rezortných centier a 1 nezávislý z akademickej obce. Gestorom týchto pohybov bude prezident SZRK, ktorý je ako štatutár občianskeho združenia (SZRK), zodpovedný za akékoľvek formovanie a tvorbu subkomisií, ktoré sú poradným orgánom pre prezídium SZRK.
Návrh športovej reprezentácie na ďalší olympijský cyklus bude tvoriť základ z OH v Londýne, doplnený o športovcov, na ktorých sa budú vzťahovať projekty z MŠ a o projekty športovcov navrhnuté ŠR z prostriedkov SZRK na športovú reprezentáciu s podmienkou kontrolného mechanizmu na termínované obdobie ako aj jeho termínované plnenie. Stratégia a postavenie preferovaných lodí resp. posádok bude postavená na základe výsledkov z MS 2011 a OH 2012 a to v poradí: K4 1000 m, K2 1000 m, C1 200 m, K2 500 m ženy, K1 200 m ženy, K1 200 m, C1 1000 m, K1 500 m ženy, K2 200 m, C2 1000 m(?), neolympijská disciplína K2 500 m, C1 500 m, C2 500 m(?). Aktom k realizácii týchto návrhov budú zmluvy športovca s vedením SZRK, nominačné kritériá a harmonogramy športovej prípravy ako príloha k zmluve športovca.
Musíme však konštatovať, že akékoľvek pravidlá, kritériá, zmluvy, harmonogramy a ich plnenie budú podriadené rozhodnutiu prezídia SZRK, ktoré je prijímateľom štátnej dotácie na svoju činnosť resp. plnenie úloh a v prípade akejkoľvek zmeny či právnej úpravy v kontrakte medzi SZRK a MŠVVaŠ bude plnenie úloh zmenené a v nadväznosti na tieto zmeny budú zmenené resp. obmedzené aj úlohy športovej reprezentácie.
PaedDr. Robert Petriska - Prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky