22. február 2013
Rodilo sa rozhodnutie vziať funkciu športového riaditeľa dlho?
Povedal by som, že rozhodnutý som bol už koncom roka, ale bolo treba doriešiť veci s mojim predošlým zamestnávateľom ŠKP. Je to pre mňa nová výzva, niečo úplne iné ako som doteraz robil, otestujem seba samého. Na novej pozícii mám možnosť ovplyvniť dianie v kanoistike viac ako keď som bol iba v pozícii trénera. Chcem sa novej práci obetovať a ostatní nech po čase posúdia, ako som sa tejto úlohy zhostil.
Aké budú vaše hlavné povinnosti?
Poznám pomery v seniorskom tíme, kde som sa ako tréner posledných osem rokov pohyboval. Tu bude moja úloha vyjsť čo najviac v ústrety všetkým trénerom, stmeliť ich dokopy, maximálne uľahčiť ich prácu, pred veľkými podujatiami a na nich ich odbremeniť od organizačných povinností. Aby sa naplno mohli venovať iba svojim zverencom a starať sa o to, aby podali čo najlepší výkon. Ale chcem dobre spoznať aj ďalšie úrovne reprezentácie, prepojiť ich navzájom, sledovať vývoj pretekárov, zistiť, aký máme potenciál do budúcnosti.
Potenciál do budúcnosti, to znamená dennodenná práca trénerov v kluboch...
Nemyslím si, že sa u nás pracuje s mládežou zle. Ale tréningové metódy sa vyvíjajú, a tak by som sa rád zameral na to, aby boli všetci naši tréneri prístupní novým trendom v príprave, aby zaraďovali moderné prvky, ktoré sa využívajú vo svete, aby sa mohli vzdelávať. Možno formou nejakého seminára na túto tému, mám niekoľko nápadov, no najprv ich musíme dotiahnuť na 100 percent, lebo nemám rád polovičatú robotu. Trénerov môžeme napríklad informovať aj prostredníctvom nášho webu, potom o tom debatovať. Nechcem ovplyvňovať to, kto ako trénuje, ide skôr o to aby sme trénerom rozširovali ich obzory.
Váš post bude aj o komunikácii, niekedy o diplomacii, aký ste v tomto smere človek?
Nemám problém komunikovať, diskutovať, vyjasniť si problémy. Viem sa aj pohádať, ak to pomôže veci, ale nerobím z toho vedu. Na druhý deň sa ide v pohode ďalej. Myslím si, že v tomto smere mi dala práca so ženami dobrú školu, lebo s nimi treba pracovať inak ako s chlapmi. Naučiť sa vážiť slová, vedieť kedy pritvrdiť, kedy byť diplomatický, chce to proste iný prístup. Verím, že nebude problém získať si dôveru trénerov, mladších aj tých skúsenejších, nebudem ich konkurencia, skôr nezávislý partner, s ktorým budú môcť spolupracovať.
Stanovili ste si nejaké ďalšie konkrétne ciele?
Okrem povinností, ktoré sme už spomínali, bude mojou úlohou podporiť snahu o to, aby sme konečne mali na Slovensku regulárny kanál na kanoistiku. Myslím si, že iba ten nám do budúcnosti zabezpečí, že ostaneme medzi najúspešnejšími olympijskými športmi. Premýšľam aj o tom, ako rozšíriť kanoistiku viac smerom na východ. Nápady by boli, treba spoznať možnosti, vytypovať vhodné lokality, robiť projekty, nadviazať spoluprácu so samosprávnymi krajmi.
V mužskej kategórii máme dosť pretekárov, no žien je veľmi málo. Čomu to pripisujete?
Musíme sa pozrieť na vec zoširoka. Prečo strácame najviac pretekárok pri prechode z junioriek do senioriek? Je jasné, že kanoistika nie je šport až tak úplne pre ženy. Drsná príprava v ťažkých podmienkach nevonia každej. Je tu aj tlak rodičov na vzdelanie, dievčatá prichádzajú do Bratislavy študovať, lenže tu nenájdu bohužiaľ také podmienky, aby mohli bez problémov kombinovať školu a vrcholový šport. Nemáme im momentálne čo ponúknuť. To nás vracia späť ku problematike kanála, ktorý nemáme. Keby bol, všetko by bolo jednoduchšie. Mohli by tam napríklad aj bývať, kvalitne trénovať, stíhali by aj školu, nemuseli by za tréningom dennodenne cestovať. Hýčkali by sme si ich a odpad pri prechode do senioriek by azda bol menší ako teraz.
Vizitka
- Filip Petrla sa narodil 2.3.1977 v Bratislave.
- Pôsobil v kluboch Slávia UK Bratislava a ŠKP Bratislava. Bol juniorským i seniorským reprezentantom. Najväčším úspechom bolo 6. miesto na ME v maratóne a 10. miesto na MS v maratóne.
- Šport je jeho celoživotnou záľubou, venuje sa kvadriatlonu (skončil na 7. mieste na MS), triatlonu a jeho zatiaľ nesplneným športovým cieľom je absolvovať Ironmana.
SZRK, Prokop Slováček, foto - SITA