14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

07. apríl 2013

Blog Filipa Petrlu: Šport na Slovensku to nie je len futbal


Nedávno prebehla v našich médiách informácia, že vláda schválila výstavbu a rekonštrukciu futbalových štadiónov na Slovensku a podporí ju sumou 4,5mil. eur ročne. Hneď vzápätí sa objavilo množstvo negatívnych hlasov, či by nebolo lepšie využiť tieto peniaze účelnejšie, napríklad za ne podporiť radšej učiteľov, alebo iné sféry, kde sa pomoc zíde viac.

Je dobré, že vláda našla vôľu podporiť šport a bola ochotná prijať novú dlhodobejšiu víziu pravidelnej finančnej podpory na zlepšenie športovej infraštruktúry na Slovensku. Veď už dávnejšie bolo prezentované, že každé euro investované do športu vygeneruje štátu dvoj až štvornásobnú úsporu na  výdavkoch v zdravotníctve. Ďalej sa rozvojom športu zvyšuje prínos do hospodárstva štátu prostredníctvom výnosov s ním spojených. Tak že, v konečnom dôsledku sa zdá že investícia do športu je dobrou voľbou.

Ale zamyslime sa nad tým kam konkrétne chce štát investovať?

Ide o futbal, najpopulárnejší a najmasovejší šport s najväčšou členskou základňou na Slovensku. Z tohto pohľadu by bolo asi logické, aby mal dôstojné stánky na svoju propagáciu a reprezentáciu a bola mu bez mihnutia oka poskytnutá už spomínaná podpora. Na druhú stranu si práve preto myslím, že na Slovensku sú športy, ktoré potrebujú pomoc štátu omnoho viac a že finančné prostriedky poskytované na šport by sa mali vynakladať účelnejšie. Tu niekde by sme sa mali začať zamýšľať, ako vlastne podporiť šport tak, aby to bolo na prospech športu ako celku.

Ak má dnes rodič záujem, aby sa z jeho dieťaťa stal špičkový futbalista tak Slovensko mu k tomu poskytuje dostatočné množstvo príležitosti. Futbalové ihrisko má každá väčšia dedina, pokiaľ má mládež záujem tak dostupnosť najbližšieho futbalového klubu aj s ihriskom je na Slovensku dobrá. Futbal má Národné tréningové centrum v Senci. Väčšina existujúcich klubov má zabezpečenú finančnú podporu z miestnych samospráv alebo z vyšších územných celkov. Futbal má silnú verejnú loby a popularitu, a aj vďaka tomu vie poberať výhody, o ktorých sa iným športom iba sníva. Vie osloviť masy ľudí a v krátkom čase poblázniť celý národ a práve preto si myslím, že práve futbal je ten šport ktorý by sa mal vo veľkej miere financovať zo súkromných peňazí lebo je pre sponzorov zaujímavý. Prioritou štátu by preto nemalo byť podporovať taký populárny šport akým je futbal a prezentovať to ako podporu športu na Slovensku. Veď futbal sa vie dobre prezentovať a financovať aj sám.

Na Slovensku sa nachádza množstvo športovísk, ktoré sú v žalostnom stave. Jedná sa pri tom o športy, ktoré sú s pohľadu Slovenska dlhodobo úspešné. Stav športovísk v týchto športoch je natoľko vážny, že priamo ovplyvňuje kvalitu samotného tréningového procesu. Dokonca úzko súvisiacu so samotnou existenciou a prežitím konkrétneho športu na Slovensku. Ďalej pripomeniem, že plno športovísk na Slovensku jednoducho povedané chýba a dlhodobá koncepcia ich budovania s finančnou garanciou vlády neexistuje. Práve tu by sa mala sústrediť energia a úsilie na to aby sa tento stav čo najrýchlejšie zlepšil. Mal by sa vytvoriť finančný plán na obnovu a výstavbu športovísk na Slovensku a získať garanciu vlády na jeho dlhodobé financovanie.

Ak štát investujú prisľúbené finančné prostriedky do futbalových štadiónov, koľko peňazí chce potom investovať do výstavby a rekonštrukcie ostatných športovísk v iných športoch? Tak ako to už na Slovensku býva, na to sa bohužiaľ opäť peniaze nenájdu. O nových a lepších telocvičniach, štadiónoch, multifunkčných halách nebodaj Národných tréningových centrách v iných športoch si môžeme nechať iba zdať.

Filip Petrla, športový riaditeľ Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky


   

« späť