14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

03. marec 2014

Robert Petriska: Testovanie vytvorí obraz o športovcovi a umožní mu lepšie trénovať


Tréning na vode, v posilňovni, na plavárni.... To je denný chlebíček každého rýchlostného kanoistu. O čom sa však už v médiách hovorí menej je fakt, že k lepším výkonom športovcov prispieva aj športová diagnostika. Národné športové centrum (NŠC), ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), má úlohu v oblasti podpory elitných športovcov i v oblasti vzdelávania športových odborníkov a športovcov. Jednou z jeho činností je športová diagnostika.

O tom, ako môže pomôcť rýchlostným kanoistom sme sa zhovárali s Robertom Petriskom, vedúcim oddelenia športovej prípravy v Národnom športovom centre.

Využívajú rýchlostní kanoisti ponúkané možnosti?

Určite áno. Projekt diagnostikovania či testovania športovcov prebieha už dlhšiu dobu a postupne by nám mal priniesť želané výsledky. Dá sa povedať, že práve prebiehajú súčasne dva projekty. Projekt Rio 2016 a projekt Tokio 2020. Rozmenené na drobné, v projekte Rio 2016 monitorujeme športovcov zo širšieho reprezentačného kádra, tvoríme si ich obraz a "učíme sa ich čítať". V projekte Tokio 2020 máme podchytených rýchlostných kanoistov vo veku od 12 do 18 rokov. Oni sú tá nastupujúca generácia, ktorá nás bude na ďalších OH reprezentovať.

POZRITE SI VIDEO AKO PREBIEHA TESTOVANIE!

Čo to konkrétne znamená "tvoríme si obraz a učíme sa čítať športovcov..."?

Všetko sa začína dôslednou lekárskou prehliadkou, ktorá určí zdravotný stav športovca. Už to je ukazovateľ, podľa ktorého sa dá nastaviť a mierne upraviť tréning. Aby bol z tohto pohľadu čo najefektívnejší, aby nešiel proti športovcovi, čo by bolo kontraproduktívne. Každý má iné drobné zdravotné problémy, ktoré sa musia rešpektovať a preto každý organizmus reaguje inak. Ďalším krokom diagnostiky je pravidelné opakované testovanie. Odborný tím na rôznych druhoch prístrojov a rôznymi metódami zisťuje, v akom stave je športovec, ako sa menia jeho ukazovatele počas prípravného, prípadne súťažného obdobia. Postupne tak dostávame obraz o úrovni jeho silovej a kondičnej trénovanosti počas celého roka, o tom ako reaguje, aký vplyv mal a má tréning na výkonnosť.

Komu tieto informácie slúžia, ako sa s nimi ďalej dá pracovať?

Vo vrcholovom športe rozhodujú detaily, pretože ako sa vraví, trénovať dnes už vie každý. Športová diagnostika, v súčasnosti už veľmi zložitá veda, nám tieto detaily prináša a odhaľuje. Je na tréneroch a športovcoch, ako ich dokážu využiť. Preto sa snažíme všetky nazbierané informácie zosumarizovať, ponúknuť riešenia k ich využitiu, napríklad k úprave tréningu. Výstupy dostanú športovci aj tréneri k dispozícii, môžu o nich s našimi odborníkmi diskutovať, pýtať sa. Našou úlohou, a v tom sa budeme chcieť do budúcnosti zlepšiť, je vzdelávanie športovcov i trénerov v tomto smere. Napríklad formou seminárov.

Na záver sa vráťme k testovaniu mladých športovcov vo veku od 12 do 18 rokov, alebo k projektu Tokio 2020. Čo by mal priniesť?

Postupne získame kompletný obraz o mladých pretekároch, ktorí sú stále vo vývoji. A to je veľmi dôležité, reagovať na zmeny. Tu sa môže urobiť najviac chýb. Zistíme, ako sa zlepšujú ich parametre, alebo či naopak nestagnujú, ako ich telo reaguje na tréning, či sa u nich neobjaví nejaká choroba, alebo zdravotné problémy, ktoré treba riešiť, prípadne im prispôsobiť tréning. To sú pre trénera veľmi cenné informácie, ktoré mu pomôžu vychovať z neho vrcholového športovca, ak s nimi bude dobre narábať.

SZRK, Prokop Slováček

ČO JE TO ŠPORTOVÁ DIAGNOSTIKA? PREČÍTAJ SI STARŠÍ ROZHOVOR!

(Starší rozhovor, na ktorý v článku odkazujeme bol uverejnený v roku 2009 v časopise SIX STARS)

 

   














« späť