26. marec 2014
Športový riaditeľ zväzu Filip Petrla strávil zopár uplynulých dní v španielskej Seville. Jeho návšteve dominovala hlavná téma - príprava reprezentantov. Popri tom však stihol navštíviť aj majstrovstvá Španielska na trati 5000 m a zbierať informácie o športovom centre v Seville. Tie sa určite budú hodiť pri realizácii projektu Zemník.
V Španielsku ste strávili osem dní. S akými úlohami a cieľmi?
V tom čase bolo v Seville 90 percent našich seniorských reprezentantov. Chýbali len Tarr s Vlčekom, ktorí sú v USA, v Austrálii je zasa Martina Kohlová. Chcel som vidieť našu špičku priamo v tréningovom procese, v plnej príprave, overiť si ich prístup a disciplínu. Je to vždy najlepšie riešenie, lepšie ako dostávať informácie mailom či po telefóne. Hovoril som s trénermi o ich predstavách pre túto sezónu a o predstavách zväzu, o zdravotnom stave športovcov...
Sú všetci v poriadku?
Našťastie áno. Zdravotné patálie, ktoré niektorí v minulej sezóne mali, napríklad Jankovec či Gelle, si do novej prípravy nepreniesli a ja dúfam, že to tak vydrží. Tradičné problémy s chrbtom mala Kmeťová, ale aj jej stav sa zlepšil. Trénuje a tak ako je zvyknutá, veľmi dôsledne sa venuje prevencii a regenerácii. Objavilo sa aj zopár iných menších problémov, ale to je v tejto fáze prípravy normálna vec. Je to väčšinou reakcia organizmu na zvýšenú záťaž.
Nespomenuli sme Ľubomíra Hagaru, ktorý po operácii ramena vynechal prakticky celú minulú sezónu...
Aj on je v poriadku a trénuje naplno. Verím, že to tak ostane a bude môcť ukázať všetko čo v ňom je.
Naša špička je dosť úzka, takže prípadná nominácia na svetové podujatia je čitateľná. Najzaujímavejšia situácia bude v K4. Ako to v súčasnosti vyzerá s možnosťou, že si do jednej lode opäť sadne "stará olympijská" posádka štvorkajaka?
Je tam vôľa i prísľub pretekárov, že to stará zostava opäť skúsi. Zrejme už na prvom Svetovom pohári. Čas ukáže, ako obstoja v súboji s mladou K4-kou a vo svetovej konkurencii. Je to aj v záujme zväzu, aby bola v tejto disciplíne čo najsilnejšia konkurencia. To posúva pretekárov vyššie. Zároveň si však na zväze myslíme, že nastupujúca generácia kajakárov Krajčovič, Jakubík, Demin a Michálek, by to mohla skúsiť aj v iných disciplínach ako len v K4. Táto sezóna je na to ideálna, je takpovediac testovacia, a účasť v iných disciplínach by mohla týchto pretekárov posunúť individuálne výkonnostne vpred. A z toho by potom mala osoh celá K4. Uvidíme, ako sa k tejto možnosti postavia pretekári a tréneri.
Odbočme k druhej téme, zbieranie informácií následne využiteľných pri realizácii projektu slovenskej dráhy na Zemníku...
Komplex v Seville je niečo podobné, čo by sme chceli mať aj u nás doma. Zisťoval som ako to celé funguje, na čo všetko treba myslieť, čo musí taký komplex mať, ako to je pri prenájmoch zahraničným pretekárom. Z tohto pohľadu to bola dôležitá a zaujímavá návšteva.
Stihli ste navštíviť aj majstrovstvá Španielska v singlových disciplínach na 5000 m. Čo ste zažili?
Skvelé podujatie porovnateľné svojou organizáciou i účasťou pretekárov takmer s majstrovstvami sveta. V každej kategórii, od detí až po veteránov, bola účasť okolo 300, niekde až 400 lodí. Jeden deň sa jazdila kvalifikácia na 2000 m, z ktorej postúpilo do samotného finále 70 najlepších. Je to čosi iné ako u nás. Bola to obrovská masa pretekárov, profesionálov i poloprofesionálov, hobíkov. Prispel k tomu aj výhodný termín, lebo si prišli zajazdiť aj „krátkotratiari", ktorí sú ešte v objemovej príprave. Ale tak či onak, v Španielsku sú dlhé trate obľúbené a majú tradíciu. Preto taká veľká účasť.
SZRK, Prokop Slováček