06. máj 2014
Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky dnes prezentoval novinárom projekt Národného centra pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie, ktorý všetci dobre poznáme pod názvom Zemník.
„Po 30-tich rokoch sa ľady pohli a zväz môže konečne začať s realizáciou projektu, na ktorého konci bude konečne regulárny kanál pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie s medzinárodnými parametrami a s potenciálom na všetky významné svetové podujatia," hovorí generálny sekretár a manažér Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Boris Bergendi. „Projekt je významný nielen pre náš šport, ale pre celú verejnosť, pretože spolu s kanálom sa začne budovať aj úplne nová športovo-rekreačná zóna mesta. Návštevníci si tam nájdu miesta na aktívny i pasívny relax. Rýchlostná kanoistika i veslovanie konečne nájdu na Zemníku zázemie, ktoré im tak dlho chýbalo," dodal Bergendi.
Po dvoch rokoch rokovaní...
Projekt Národného centra pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie na Slovensku dostáva po 30 rokoch reálnejšiu podobu. V lokalite Zemník-Jarovce neďaleko Bratislavy už 30 rokov stojí vodná plocha, ktorá čaká na dobudovanie infraštruktúry, aby sa mohla zmeniť na špičkový areál vodných športov s medzinárodnou pôsobnosťou. Vzhľadom na podpis zmluvy medzi Slovenským zväzom rýchlostnej kanoistiky a Vodohospodárskou výstavbou o prenajatí pozemkov na 50 rokov sa obnovila nádej, že sa tak naozaj stane.
"Boli to dva roky rokovaní, ktoré napokon priniesli žiadaný výsledok. Vysoko si ceníme postoj ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorý sa o našu problematiku od začiatku zaujímal. Sme radi, že môžeme začať s realizáciou projektu, na ktorého konci bude konečne regulárny kanál pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie s medzinárodnými parametrami a s potenciálom na významné svetové podujatia," povedal generálny sekretár a manažér Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Boris Bergendi.
Do troch rokov by sa na Zemníku mohlo začať stavať
Kanoisti a veslári sú momentálne v štádiu prípravy územných rozhodnutí a schvaľovania stavebných povolení. Zväzoví funkcionári odhadujú, že do troch rokov by sa na Zemníku mohlo začať stavať. Prostriedky na to potrebné odhadujú v konečnom rozsahu na 20 miliónov eur a mali by byť kumulované z viacerých zdrojov. "Financie neočakávame iba od štátu, ale vzhľadom na to, že táto oblasť je veľmi atraktívna aj ako oddychová zóna pre obyvateľov Bratislavy, veríme, že nebude núdza o investora," dodal Bergendi. V územnom pláne už existujú presne vymedzené state o tom, čo všetko sa bude musieť na Zemníku vybudovať. "Musíme tam najprv dotiahnuť elektrinu a plyn. Čo sa týka infraštruktúry, potrebné je postaviť cieľovú vežu, cieľové zariadenie a neskôr tribúny aj samotné lodenice," uviedol prezident SZRK Robert Petriska.
Pripomenul tiež, že v budúcnosti plánujú využiť areál vo viacerých smeroch. Kanoisti ho nechcú uzavrieť len pre svoj šport, ale chcú, aby sa tam dali realizovať aj voľnočasové aktivity pre verejnosť. "Myslíme aj na cyklistov, korčuliarov, možno aj triatlonistov a diaľkových plavcov. Lodenice mali vždy blízko k ľuďom a tvorili akúsi symbiózu s rekreačnou zónou mesta," doplnil Petriska.
So Zemníkom ušetríme
Športový riaditeľ SZRK Filip Petrla je optimista v súvislosti s tým, kedy sa zamýšľaný kanoistický a veslársky areál na Zemníku zmení aj na dejisko vážnych medzinárodných podujatí typu Svetového pohára či majstrovstiev sveta. "Mohlo by sa tak stať už o päť rokov. Navyše zväzu to ušetrí nemalé financie, pokiaľ už nebudeme musieť s reprezentantmi cestovať na kvalifikačné či testovacie preteky do Rakúska či českých Račíc. My však na tomto projekte Národného centra nechceme len ušetriť. Chceme byť na ňom predovšetkým ziskoví. Budúcnosť ukáže, či sa nám to podarí," povedal Petrla.
ZDROJ: SITA, SZRK, slo