19. máj 2014
Medzi šestnástimi krajinami, ktoré získali aspoň jedno medailové umiestnenie na kvalitne obsadených pretekoch Svetového pohára rýchlostných kanoistov v Račiciach, sa objavilo aj Slovensko. Pričinili sa o to dvojkajaky. Dvojica Erik Vlček - Juraj Tarr na 1000 m vybojovala striebro a ženský tandem Ivana Kmeťová - Martina Kohlová siahol po bronze na 200 m. Stačilo to na 13. priečku v medailovom poradí krajín. Najlepší boli Nemci so 7 zlatými a celkovo 12 medailami. Celkovo sa na račickom kanáli predstavili rýchlostní kanoisti zo 40 krajín a takmer kompletná svetová špička.
Škoda že chýbala K4
"Ukázalo sa, že stále máme potenciál bojovať so špičkou. Máme dve medaily a vysoko treba oceniť aj štvrté miesto kanoistu Mateja Rusnáka na 5 km. Žiadne extrémne prekvapenie sa však neudialo. Tí pretekári, ktorí majú dlhodobo vysokú výkonnosť, potvrdili, že stále vedia bojovať o umiestnenia v A-finále," hodnotil športový riaditeľ Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Filip Petrla.
Slováci mali pôvodne v pláne nasadiť v Račiciach do boja všetko najlepšie, čo doma majú. Nie úplne sa to podarilo. Veľká škoda je najmä neúčasti nádejnej lode v kategórii K4, keďže jeden z jej stabilných členov Viktor Demin pred pretekmi ochorel. "Tá ´káštvorka´ nás mrzí. Bolo by to zaujímavé meranie síl so zahraničnou konkurenciou. Chýbali aj kajakári Peter Gelle s Martinom Jankovcom, ktorí sú momentálne na ťažkom sústredení v Taliansku. Verím však, že do júlových majstrovstiev Európy budeme všetci kompletní, vo forme a dáme dokopy tie správne posádky. Tam už pôjde najmä o výsledky," poznamenal Petrla.
Myšák sa medzi seniormi nestratil
Bližšie sa vyjadril aj k vystúpeniu kajakára - vekom ešte juniora Denisa Myšáka. A tiež ženského dvojkajaka Kmeťová - Kohlová, ktoré vybojovali tretie miesto na 200 m a štvrté miesto na 500 m a ktoré osobne trénuje. "Som spokojný s tým, že baby získali medailu. Už to potrebovali, lebo naposledy predtým sa im to podarilo v roku 2011. Už to bolo pre ne trochu depresívne. Dodá im to elán do ďalšieho trénovania, lebo v tých jazdách vidím ešte plno rezerv. Čo sa týka kajakára Denisa Myšáka, má iba 19 rokov a medzi seniormi sa nestratil. Jeho umiestnenia v B-finále na 500 aj 1000 m sú prísľubom, že raz sa môže dostať aj na svetovú úroveň," zhodnotil Petrla.
Uplakané počasie
Súťažné boje v Račiciach sa tri dni odohrávali pod oceľovosivou oblohou a od soboty popoludnia súperili pretekári nielen s chladom a vetrom, ale aj hustnúcim dažďom. Zlé počasie výrazne ovplyvnilo aj divácku účasť. Na svetových šampiónov či olympijských víťazov bolo zvedavých len niekoľko stovák fanúšikov, aj to ešte polovicu ľudí na tribúne tvorili členovia podporných tímov a samotní športovci. "Verím, že horšie to už s počasím v tejto sezóne nebude. Je to klasika, že v máji sa vždy vyskytne víkend, ktorý si pretrpíme podobným spôsobom. Vybrali sme si to teraz v Račiciach. Škoda toho počasia, diváci neprišli, bola komornejšia atmosféra a náš šport celkovo utrpel," priznal Petrla, ale zároveň optimisticky dodal: "Na budúci víkend nám sľubujú na ďalších pretekoch Svetového pohára v Szegede 30°C a to bude zasa opačný extrém. Navyše Maďari sú známi kanoistickí fajnšmekri. Očakáva sa návšteva 20 - 30 000 ľudí. Tam by to malo byť atmosférou o niečom inom."
ZDROJ: SITA
SZRK, slo