18. jún 2014
Majstrovstvá Európy v kanoistickom maratóne v Piešťanoch sú už minulosťou. O medaily bojovalo 23 krajín, celkovo 233 pretekárov. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Maďarsko, ktoré získalo dovedna 13 medaili (8 - 4 - 1), druhé skončilo Španielsko 10 (2 - 4 - 4) a tretie Portugalsko (3 - 0 - 0).
Máte za sebou podľa odoziev pretekárov, funkcionárov i rozhodcov úspešný šampionát. Vráťme sa však na začiatok, ako sa majstrovstvá Európy ocitli na Slovensku, v Piešťanoch?
Na olympiáde v Londýne sme sedeli na tribúne s Jornom Cronbergom, ktorý má v ICF aj v ECA na starosti maratón a mimo iné sme hovorili aj o tom, že pre rok 2014 ešte nemá miesto, kde sa budú konať ME. Vzhľadom na to, že mám rád organizačné výzvy, ponúkol som sa mu, že Slovensko by sa o organizáciu mohlo pokúsiť. Vedel som, že máme tím, ktorý organizuje Medzinárodnú regatu Piešťany a veril som, že by sme to zvládli. Ani som neveril, že by to mohlo byť až tak vážne... Ale karty boli rozdané. V januári 2013 už bola v Piešťanoch kontrola, ktorá posúdila, že zo svojim zázemím sú vhodné na organizáciu ME a bolo to. Začala sa tvrdá robota...
Ani na chvíľu ste nezapochybovali?
Určite nie, poznám silu tímu, ktorý sa vždy v Piešťanoch zíde, veril som mu. Ale ťažké bolo najmä to, že kým iní sa na podujatie tohto rangu pripravujú aj 4 roky, my sme mali necelé dva. A ešte jeden fakt si treba uvedomiť, len dva týždne pred ME sme mali na rovnakom mieste Medzinárodnú regatu Piešťany, takže záťaž na všetkých bola dvojnásobná. Niektorí si vzali dovolenky, boli v Piešťanoch takmer nepretržite, trávili tu všetok svoj voľný čas, všetci pracovali nad hranicou svojich možností a často aj síl. O to väčšia vďaka patrí každému, kto priložil ruku k dielu. Robili to so srdcom, odhodlane a vo výsledku to bolo aj cítiť.
Slovensko momentálne nemá vytrvalcov, ktorí by dokázali bojovať s európskou špičkou. Ako to zmeniť?
Marián Lachkovič, reprezentačný tréner maratónu, pripravil s podporou zväzu systém, ktorý mal motivovať pretekárov a myslím že nebol zlý. Bohužiaľ ich odozva nebola takmer žiadna. Tím pre ME v Piešťanoch sme zostavovali doslova v hodine dvanástej. A podľa toho to aj dopadlo. V každej disciplíne v ktorej sme štartovali sme sa ocitli na chvoste štartového poľa.
Ako to teda zmeniť?
Vzťah k maratónu sa musí zmeniť predovšetkým v kluboch, bude potrebné vytipovať pretekárov, ktorí majú záujem sa tejto disciplíne venovať a potom s nimi pracovať. Priznám sa, že bolo pre mňa doslova šokujúce, keď som si v nedeľu uvedomil ten nezáujem zo strany slovenských klubov, pretekárov, trénerov i funkcionárov. Na podujatie takéhoto rangu, na veľké súboje najlepších európskych vytrvalcov, na podujatie, ktoré mávame na Slovensku raz za desať rokov sa neprišiel pozrieť takmer nik. Až na malé výnimky. Nechápem ten nezáujem.
Aby sme však nekončili negatívne, už v priebehu šampionátu ste dostali zaujímavú ponuku...
Organizácia, priestory, zázemie, ubytovanie, ústretovosť a to všetko ostatné v rámci ME natoľko oslovilo funkcionárov, že sme dostali rovno ponuku na to, aby sme sa uchádzali o organizáciu majstrovstiev sveta. Že dostaneme plnú podporu. Ak by sme sa to toho pustili, mohlo by to byť najskôr v roku 2019.
SZRK, Prokop Slováček