14. apríl 2015
Zástupcovia dlhodobo úspešných slovenských individuálnych olympijských športov - Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode, Slovenského streleckého zväzu, Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky a Slovenského zväzu biatlonu - absolvovali v pondelok spolu s predstaviteľmi ďalších pozvaných individuálnych športov v olympijskom programe pracovné stretnutie s tvorcami nového Zákona o športe.
„Sme veľmi radi, že sme mali možnosť vypočuť si základne tézy pripravovanej reformy priamo od ľudí, ktorí do nej vkladajú veľké množstvo energie a času. Pracovná skupina zložená z právnikov a špičkových odborníkov na legislatívu preukázala aj športového ducha. Stretnutie naznačilo, že naše názory sú aj napriek počiatočným obavám veľmi blízke. Radi by sme svojimi vedomosťami a schopnosťami aktívne prispeli k tvorbe okruhov zákona týkajúcich sa predovšetkým individuálneho športu, ktorý je prirodzene odlišný od kolektívneho, či masového" uviedol koordinátor skupiny a generálny manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Richard Galovič.
Obom stranám ide predovšetkým o transparentnosť a nastavenie spravodlivého legislatívneho rámca pre celé športové hnutie. „Kolektívne a individuálne športy sú vo svojej dostupnosti natoľko odlišné, že je na tieto aspekty potrebné myslieť nielen pri nastavení všeobecného rámca zákona, ale aj pri ekonomickej báze najdôležitejšej právnej normy slovenského športu. Z hľadiska masovosti nemôžeme pri súčasných ekonomických podmienkach našej krajiny ,veľkým' športom konkurovať. Naša cesta musí byť predovšetkým športový úspech. Pre vyváženosť týchto dvoch verejných záujmov budeme navrhovať aj ich oddelené financovanie. Zároveň by sme boli nesmierne radi, keby strediská vrcholového športu pri jednotlivých rezortoch fungovali ako koordinované servisné strediská zabezpečujúce sociálnu starostlivosť o športovú prípravu športovcov všetkých športových zväzov, ktoré sa budú na štátnej reprezentácii podieľať," pokračoval Galovič.
S výsledkom stretnutia bol spokojný aj odborník pracovnej skupiny Peter Sepeši. „Náš prístup, technika práce a komunikácie pri tvorbe zákona sú časovo i odborne veľmi náročné. Sme však presvedčení, že sme sa vydali na správnu cestu. Našli sme spoločné témy na diskusie, dozvedeli sme sa mnoho nových podnetov. S kolegami z pracovnej skupiny musíme pochopiť témy od súkromného cez verejné právo, vnímať procesy v takých oblastiach, o ktorých sa mi doteraz ani nesnívalo. Som presvedčený, že napokon príde k názorovej zhode, " skonštatoval Sepeši.
Pri svojom tréningovom nasadení si našli čas a merali cestu do Bratislavy aj najväčšie ikony slovenského športu Danka Barteková a Michal Martikán, ktorých proces prípravy nového Zákona o športe veľmi zaujíma a chcú priložiť ruku k dielu.
„Veľmi sa teším, že aj my športovci sme mali možnosť zúčastniť sa na tomto stretnutí. Ľudia, ktorí pripravujú novú športovú normu prejavili záujem vypočuť nás a snahu zakomponovať do zákona aj naše návrhy, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú. Športové centrum polície, Vojenské športové centrum Dukla či Národné športové centrum majú miesto v zákone a nemyslím si, že by sa im doteraz venovala dostatočná pozornosť. Verím, že naše názory padnú na úrodnú pôdu,"" povedala bronzová medailistka z letných olympijských hier z Londýna 2012 Barteková.
Olympijský víťaz a päťnásobný olympijský medailista v kanoistike na divokej vode Michal Martikán dodal: „Zaslúžime si, aby sme boli pri tvorbe najmä v otázkach, ktoré zasahujú do nášho dennodenného fungovania. Pozrieť sa treba aj na nastavenie súčasného systému financovania, ktorý je pre najúspešnejšie zväzy likvidačný. Je skvelé, že nový zákon je ešte stále otvorený a jeho tvorcovia berú do úvahy aj názory nás športovcov." zdôraznil Martikán.