Archív aktualít
12. júl 2016 Výpravu slovenských športovcov na olympijské hry v Riu de Janeiro rozšíril na číslo 52 teraz v piatok 193 cm vysoký rýchlostný kanoista Vincent Farkas (nar. 13. januára 1993 v Šamoríne). V internom domácom súboji na vode v Nimnici predstihol v C1 na 1000 metrov o päť rokov staršieho Mateja Rusnáka.
- Aké pocity vás premohli vo chvíli, keď ste si vybojovali dodatočnú olympijskú miestenku? – oslovili sme 23-ročného ľavorukého vodáka Dukly Trenčín. „Ten neuveriteľný pocit ani neviem poriadne slovami vyjadriť. Potrvá ešte pár dní, kým si uvedomím, kam som sa dostal.“ - Prisnilo sa vám niekedy, že sa dostanete na tohtoročnú olympiádu? „Na také sny som nemal žiadny dôvod, veď ja som medzi dospelými štartoval prvý raz na veľkom šampionáte až teraz nedávno na ME v Moskve. Mimoriadne ma v stredu večer asi o pol deviatej prekvapilo, keď mi volal tréner Slávo Kňazovický, že sa takáto možnosť naskytla. Práve som šoféroval v aute a musel som zastaviť, aby som tú informáciu mohol vôbec pochopiť.“ - Áno, všetko sa to zomlelo veľmi rýchlo, veď Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky dostal ponuku na miestenku v C1 na 1000 metrov až v stredu ráno. Čo rozhodlo pre vás v piatkových pretekoch? „Ich záver. Maťo Rusnák viedol 800 až 850 metrov, ale vo finiši som mal viac síl.“ - Aký bol váš doterajší najväčší úspech na olympijskom kilometri? „V rumunskom Bascove som vlani na ME do 23 rokov skončil na 6. mieste. Ale ani teraz na júnových ME v Moskve som nepádloval zle. Účasť vo finále mi ušla tesne. V jedinom semifinále som skončil iba o pár centimetrov štvrtý, neoficiálne teda na konečnej 10. priečke.“ - Široká športová verejnosť vie o vás málo. Ako ste sa dostali ku kanoistike? „Veľa času som strávil v detstve u babky vo Vojke nad Dunajom, tam som získal vzťah k vode. Pádlovať som začal ako 11-ročný. Trénersky ma viedol najprv Ferdinand Meleg, potom István Székely, pomáhal mi aj Csaba Orosz. Devätnásťročný som prišiel do Trenčína, aby som sa mohol venovať kanoistike naplno profesionálne.“ - Ktorí ľudia predovšetkým stoja teraz za vami? „V športe mi okrem trénera pomáhajú najmä Marián Ostrčil, Ľubomír Hagara, Ladislav Belovič aj Pavel Blaho. Takisto stoja pri mne všetci blízki, najmä snúbenica Erika, s ktorou sa v Trenčíne poznám už štyri roky.“ - Nakoľko zmení postup do Brazílie váš pôvodne plánovaný program? „Som v plnej príprave na ME do 23 rokov, ktoré sa začnú najbližší štvrtok v bulharskom Plovdive. Tie nevynechám. Nepôjdem však na svetový šampionát v tejto istej kategórii na konci júla do Minska. Vtedy sa už budem aj po dohode s trénerom pripravovať na olympijské hry.“
FARKAS, NIE FARKAŠ - Všimli sme si, že nie všade sa vaše priezvisko píše Farkaš, ale aj Farkas. Čo je správne? „Vo všetkých dokladoch mám napísané Farkas, teda s maďarským pravopisom v súlade s mojou národnosťou. Vyslovuje sa to Farkaš, tak mi aj všelikde píšu. Zmieril som sa s tým, keďže nemôžem každého upozorniť, že sa správne píšem Farkas.“
RUSNÁK: EŠTE NEKONČÍM! V posledných rokoch bol náš najlepší kanoista na tisícke Matej Rusnák, ktorému však tri pokusy dostať sa do Ria nevyšli. Prvý vlani na MS v Miláne, druhý v máji na európskej kvalifikácii v Duisburgu a napokon ani terajší doma v súboji s Vincentom Farkasom. „V piatok to už bola blbá zhoda náhod, ale aj dôsledok poľavenia v príprave, keďže ma po ME v Moskve už nečakali žiadne veľké preteky,“ povedal nám odchovanec piešťanskej kanoistiky. Hoci je v týchto dňoch smutný, veď aj účasť na OH v Londýne mu ušla tesne, usiluje sa myslieť pozitívne. „Ešte nekončím. Chcem byť o štyri roky na OH v Tokiu. Budem mať 32 rokov, čo je vek, v ktorom stále môžem byť vo vrcholnej forme.“ Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky po rôznych úvahách rozhodol, aby o miestenke, ktorú dostal v stredu, sa súťažilo čo najskôr na vode medzi Matejom Rusnákom a Vincentom Farkašom. „Nemal som dôvod navrhnúť iné riešenie, keďže ani v prospech jedného z nich neboli teraz mimoriadne vážne argumenty. Jeden je po piatku v eufórii, druhý prežíva sklamanie, čo je v športe častá situácia,“ skonštatoval tréner oboch Slavomír Kňazovický, ktorý by rád osobne koučoval svojho zverenca Vincenta Farkasa na brazílskej vode.
TOMÁŠ GROSMANN v denníku Šport 11. júla 2016
|